BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

The Barn

The Barn is a specialty coffee roaster based in Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from The Barn.

Top origins
Brazil, Colombia, Ethiopia
Common processes
Natural, Washed, Anaerobic Natural
New in last 30 days
6 (4.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-23

7 coffees in stock (68 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

VOLCAN AZUL
Germany|The Barn

$19.80 · 250g · $7.92/100g

2 sizes
  • 250g — $19.80 ($7.92/100g)
  • 1000g — $76.92 ($7.69/100g)

Details

Origin
West Valley, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Alejo Castro Kahle
LA COLINA WASHED
Germany|The Barn

$17.52 · 250g · $7.01/100g

2 sizes
  • 250g — $17.52 ($7.01/100g)
  • 1000g — $67.81 ($6.78/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Antonio Medina
ATLAS COFFEE
Germany|The Barn

$15.82 · 250g · $12.65/100g

3 sizes
  • 250g — $31.63 ($12.65/100g)
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $60.99 ($6.10/100g)

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra & Bourbon
Producer
Ricardo Zelaya
LA COLINA NATURAL
Germany|The Barn

$19.80 · 250g · $7.92/100g

2 sizes
  • 250g — $19.80 ($7.92/100g)
  • 1000g — $76.92 ($7.69/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Antonio Medina
DECAF BALANCED
Germany|The Barn

$15.82 · 250g · $12.65/100g

3 sizes
  • 250g — $31.63 ($12.65/100g)
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $60.99 ($6.10/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed Decaf
Variety
Castillo & Caturra
Producer
Huila Cooperative
DECAF FUNKY
Germany|The Barn

$18.66 · 250g · $14.93/100g

3 sizes
  • 250g — $37.32 ($14.93/100g)
  • 250g — $18.66 ($7.46/100g)
  • 1000g — $72.36 ($7.24/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Anaerobic Decaf
Variety
Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter
GUAVA BANANA
Germany|The Barn

$24.92 · 250g · $9.97/100g

2 sizes
  • 250g — $24.92 ($9.97/100g)
  • 1000g — $97.40 ($9.74/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter