BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

74165 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the 74165 variety.

13 in stock9 roasters7/mo avg

Variety

74165

13 coffees

Price / 100g

$5.72 – $27.60

median $9.80 · 13 lots

Top origins

Ethiopia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

11 74165 variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Bare Bona Zuria White Honey
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $21.00 ($12.35/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Sidama, Bona Zuria, Ethiopia
Process
White Honey
Variety
74158, 74165, 74112, 74110, 74140
Idido
USA|Counter Culture Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Wolisho, Dega, 74110, 74112, 74165, JARC Yirgacheffe Specialty varieties
Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed
USA|Orbiter Coffee

$15.00 · 125g · $12.00/100g

5 sizes
  • 125g — $15.00 ($12.00/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
  • 4535g — $160.00 ($3.53/100g)

Details

Origin
Oma Fontule, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom 74110, 74165
Producer
Musa Abalulesa
Demeka Becha Bona Zuria Layered Ferment
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $14.00 ($8.24/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Bona Zuria, Sidama, Ethiopia
Process
Layered Ferment
Variety
74158, 74165, 74112, 74110, 74140
Marblecake
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 226g · $7.08/100g

8 sizes
  • 226g — $16.00 ($7.08/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74-110, 74-112, 74-140, 74-165
Producer
Gera Estate
OMA FONTULE
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
washed
Variety
JARC 74110 & 74165
Producer
Musa Abalulesa
Ethiopia Musa Abalulesa
USA|Heart

$22.00 · 226g · $9.73/100g

4 sizes
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 297g — $27.00 ($9.09/100g)
  • 453g — $36.00 ($7.95/100g)
  • 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Details

Origin
Limu
Process
Fully washed
Variety
74110, 74165
【NEW】Ethiopia Tamiru Bensa Murago
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$21.00 · 100g · $21.00/100g

2 sizes
  • 100g — $21.00 ($21.00/100g)
  • 1000g — $195.00 ($19.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74165
Producer
Altitude: 2380-2470m
Ethiopia Abana Estate Anderacha Washed G1
USA|Loquat Coffee

$24.50 · 250g · $9.80/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158, 74110, 74112, 74165
Producer
Abana Estate
Ethiopia Abana Estate Sulladjah Washed G1
USA|Loquat Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158, 74110, 74112, 74165
Producer
Abana Estate
Blue Bonbon | Ethiopia
New Zealand|Slow Coffee

$36.00 · 200g · $18.00/100g

2 sizes
  • 200g — $36.00 ($18.00/100g)
  • 1000g — $131.00 ($13.10/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe
Process
Supernatural (Grade 1)
Variety
74110, 74112, 74165
Producer
Gargari Gutity