BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Caturra Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Caturra variety.

706 in stock230 roasters180.7/mo avg

Variety

Caturra

706 coffees

Price / 100g

$5.19 – $13.77

median $7.60 · 692 lots

Top origins

Colombia, Guatemala, Peru

Top processes

Washed, Natural, Decaf

Just arrived

Last updated 2026-09-29

617 Caturra variety coffees — page 13 of 13

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Guatemala - Primavera Family
Spain|Hola Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $56.89 ($5.69/100g)
  • 3000g — $170.67 ($5.69/100g)

Details

Origin
Guatemala, Región de Huehuetenango, San Antonio Huista
Process
Lavado
Variety
Caturra, Catuai, Bourbon
Producer
Varios productores de la región de Huehuetenango
Colombia - Dos Quebradas
Spain|Hola Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $54.61 ($5.46/100g)
  • 3000g — $163.84 ($5.46/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila, Palermo
Process
Lavado
Variety
Caturra
Producer
Daimer Polianía
San Isidro Blend
Spain|Hola Coffee

$16.50 · 250g · $6.60/100g

3 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
  • 3000g — $177.50 ($5.92/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila. Palestina y sur de Huila (Pitalito, Acevedo y San Agustín)
Process
Natural y lavado
Variety
Caturra, Tabi, Colombia, Castillo
Producer
varios (más información en Historia)
Linarco Rodriguez
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Betania Farm - Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Linarco Rodriguez
Mexico - SIPRO FW [25/26]
UK|Scenery Coffee

$17.24 · 200g · $8.62/100g

2 sizes
  • 200g — $17.24 ($8.62/100g)
  • 500g — $37.14 ($7.43/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Traditional Washed
Variety
Caturra/Mundo Novo.
Producer
Sierra Productora de Cafe (SIPRO)
Roberto Mata Filter - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$25.00 · 250g · $10.00/100g

2 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $89.00 ($8.90/100g)

Details

Origin
Tarrazú, Valle de Dota, Costa Rica
Process
Lactic Fermentation Natural
Variety
Caturra
Producer
Roberto Mata Naranjo
Finca Milan "Logan" - 200g
USA|Ondo Coffee

$25.00 · 200g · $12.50/100g

Details

Origin
Risaralda, Colombia
Process
"Culturing"
Variety
Castillo, Caturra
Producer
Julio Madrid
Semi descafeinado - Siesta Half Caff
Spain|Hola Coffee

$16.50 · 250g · $6.60/100g

3 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
  • 3000g — $177.50 ($5.92/100g)

Details

Origin
50% Colombia, Caldas; 50% Colombia, Palestina
Process
50% descafeinado sugarcane; 50% lavado
Variety
Caturra, Tabi, Colombia, Castillo
Nahuatl
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Pitalito
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Fully Washed and Sun-Dried
Variety
Caturra
Producer
Laboyos Valley Farmers
Cenit
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Fully Washed and Sun-Dried
Variety
Caturra
Producer
Laboyos Valley Farmers
Nahuatl - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Las Amapolas - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Lima Coffee, Peru
Australia|Patricia Coffee Brewers

$17.56 · 200g · $8.78/100g

2 sizes
  • 200g — $17.56 ($8.78/100g)
  • 1000g — $63.22 ($6.32/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Catimor, Caturra, Bourbon & Typica
Producer
Smallholders in Cajamarca
Popayan Decaf
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
EA Decaf Process
Variety
Caturra and Castilo
Producer
75 growers
Las Amapolas
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Cutervo - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Producer
San Ignacio, Jaén, Cutervo Farmers