BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Caturra Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Caturra variety.

708 in stock231 roasters180.7/mo avg

Variety

Caturra

708 coffees

Price / 100g

$5.19 – $13.79

median $7.62 · 694 lots

Top origins

Colombia, Guatemala, Peru

Top processes

Washed, Natural, Decaf

Just arrived

Last updated 2026-09-29

619 Caturra variety coffees — page 12 of 13

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Disco Peach Connection
USA|Modcup Coffee

$30.00 · 250g · $12.00/100g

3 sizes
  • 250g — $30.00 ($12.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2267g — $180.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia & Quindío, Colombia
Process
Honey Mosto Carbonic Maceration + Washed
Variety
Caturra & Ethiopian Heirloom
Secret Affair 2.0
USA|Modcup Coffee

$22.50 · 250g · $9.00/100g

3 sizes
  • 250g — $22.50 ($9.00/100g)
  • 1000g — $67.50 ($6.75/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia | Huila, Colombia | Quindío, Colombia
Process
Washed & Co-Ferment – bringing clarity, vibrancy, and juicy complexity
Variety
Ethiopian Heirlooms | Colombia | Caturra
Dark Vibes
USA|Vibrant Coffee Roasters

$9.50 · 113g · $8.41/100g

4 sizes
  • 113g — $9.50 ($8.38/100g)
  • 283g — $16.75 ($5.91/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $107.00 ($4.72/100g)

Details

Origin
100% Honduras Café Organico Marcala, S.A
Process
Washed
Variety
mixed (Bourbon, Catuai, Caturra, Lempira, Ihcafe 90, Pacas, and Typica)
Tolima | Organic
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $51.20 ($5.64/100g)
  • 2267g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Prospect
USA|Parlor Coffee

$20.00 · 226g · $8.85/100g

2 sizes
  • 226g — $20.00 ($8.85/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Guji + Nariño, Ethiopia + Colombia
Variety
Heirloom landraces, Colombia, Caturra
Sustainable Profile Coffee - Colombia
Denmark|April

$20.55 · 250g · $8.22/100g

2 sizes
  • 250g — $20.55 ($8.22/100g)
  • 1000g — $80.67 ($8.07/100g)

Details

Origin
Colombia
Variety
Caturra & Castillo
Producer
FNC
Blend 189 [Bio]
France|Tanat Coffee

$11.26 · 200g · $5.63/100g

Details

Origin
Brésil, Honduras
Process
Lavé
Variety
Caturra, Yellow & Red Catuaí
All Day
USA|Black Fox Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Sustainable Profile Coffee - Costa Rica
Denmark|April

$20.55 · 250g · $8.22/100g

2 sizes
  • 250g — $20.55 ($8.22/100g)
  • 1000g — $80.67 ($8.07/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Alejo Castro (Volcan Azul)
Stimulus
USA|Vibrant Coffee Roasters

$10.10 · 113g · $8.94/100g

4 sizes
  • 113g — $10.10 ($8.91/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
67% Nariño, Colombia; 33% Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, Castillo, Heirloom
She Roars Espresso Blend
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 226g · $7.08/100g

8 sizes
  • 226g — $16.00 ($7.08/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Ngozi, Burundi & Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, Pache, Yellow Pache
Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural
USA|Color Roasters

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $50.40 ($5.56/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)

Details

Origin
huila, colombia
Variety
Colombia, Caturra, Castillo
Midnight Surf
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $51.20 ($5.64/100g)
  • 2267g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Process
Fully Washed
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Colombia San Sebastián Reserva
USA|Olympia Coffee Roasting

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $64.19 ($7.08/100g)
  • 2267g — $147.99 ($6.53/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Southern Delight
Canada|Prairie Lily

$17.65 · 340g · $5.19/100g

2 sizes
  • 454g — $17.65 ($3.89/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Variety
Caturra, Catuai, Heirloom
Producer
various
Donna Blend
UK|Kiss the Hippo Coffee

$13.00 · 250g · $5.20/100g

2 sizes
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Process
Washed
Variety
Mixed. Typica, Bourbon, Caturra, Pache
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera La Prosperidad de Chirinos, a blend of lots from its smallholder members
Cherry Ripe Blend
Switzerland|Rose Coffee

$30.06 · 200g · $15.03/100g

2 sizes
  • 200g — $30.06 ($15.03/100g)
  • 1000g — $92.57 ($9.26/100g)

Details

Process
Washed / Natural / Co-Fermentation
Variety
Caturra
Espresso Blend
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Cerrado, Brazil
Process
70 % Natural + 30% Washed
Variety
Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Espresso Blend - 1kg
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$56.78 · 1000g · $5.68/100g

Details

Origin
Cerrado, Brazil
Process
70 % Natural + 30% Washed
Variety
Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Jaén - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Producer
San Ignacio, Jaén, Cutervo Farmers
Cutervo
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Producer
San Ignacio, Jaén, Cutervo Farmers
Tinamit Honey
UK|Obadiah Coffee Roasters

$24.98 · 250g · $10.01/100g

3 sizes
  • 250g — $25.02 ($10.01/100g)
  • 500g — $41.92 ($8.38/100g)
  • 1000g — $78.43 ($7.84/100g)

Details

Origin
Atitlan
Process
Honey
Variety
Bourbon, Caturra, Pache, Sarchimor
Producer
Tinamit Cooperative
Tinamit Natural
UK|Obadiah Coffee Roasters

$24.64 · 250g · $9.87/100g

3 sizes
  • 250g — $24.68 ($9.87/100g)
  • 500g — $40.57 ($8.11/100g)
  • 1000g — $75.73 ($7.57/100g)

Details

Origin
Atitlan
Process
Natural
Variety
Bourbon, Caturra, Pache, Anacafe 14
Producer
Tinamit Cooperative
Jaén
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Producer
San Ignacio, Jaén, Cutervo Farmers
Espresso Blend - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
30% Ethiopia + 70% Brazil
Process
70 % Natural + 30% Washed
Variety
Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
LA AMISTAD - Nicaragua Specialty Coffee
USA|Panther Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

2 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Process
Fully washed
Variety
Catuaí & Caturra
Producer
Francisco Javier Valle Garcia
25% of all Shop Sales Will Go To Hurricane Relief on Hawaiʻi Island
USA|Pacific Coffee Research

$24.00 · 283g · $8.48/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Parchment Dried
Variety
Catimor, Caturra, Bourbon, Typica
Producer
Cooperativa Sol y Café
PITALITO - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Fully Washed and Sun-Dried
Variety
Caturra
Producer
Laboyos Valley Farmers
Diego Horta Anaerobic Natural - Instant Coffee
USA|Black & White

$18.50 · 54g · $34.26/100g

Details

Origin
Santa Maria, Huila, Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Caturra, Castillo
Producer
El Rincon
Elizabeth Troyes | Peru | Espresso
Ireland|Calendar Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Cajamarca
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Elizabeth Troyes
Todos Santos - Washed Community Lot - Hueuetenango, Guatemala
USA|Loveless Coffees

$19.50 · 226g · $8.63/100g

4 sizes
  • 113g — $11.00 ($9.73/100g)
  • 226g — $19.50 ($8.63/100g)
  • 1000g — $53.00 ($5.30/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra & Bourbon
Producer
Coffee from eight smallholder producers from the ASODIETT Cooperative: Viviano Pablo, Desiderio Pablo, Alfredo Martin, Emiliana Pablo, Macario Calmo, Gilberto Ramirez, Romerlia Jeronimo, Santos Pablo
Guatemala Nery Lopez
USA|Resident Coffee Roasters

$21.50 · 283g · $7.60/100g

3 sizes
  • 283g — $21.50 ($7.60/100g)
  • 907g — $61.00 ($6.73/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra & Bourbon
Producer
Finca Wacamaya
Yula Regional Lot, Guatemala, Washed
Australia|Ona

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $63.22 ($6.32/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra and Catuai
Producer
Primavera Green Coffee
[ODD B] Roberto Mata Filter - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $62.00 ($6.20/100g)

Details

Origin
Tarrazú, Valle de Dota, Costa Rica
Process
Lactic Fermentation Natural
Variety
Caturra
Producer
Roberto Mata Naranjo
Mama Sierra Caturra Washed
Switzerland|Rose Coffee

$16.83 · 200g · $8.42/100g

3 sizes
  • 200g — $16.83 ($8.42/100g)
  • 500g — $31.26 ($6.25/100g)
  • 1000g — $58.91 ($5.89/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Finca La Hermosa Washed
Canada|Hatch Crafted Coffee

$19.77 · 300g · $6.59/100g

Details

Origin
Acatenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra
Producer
Max Perez
Organic French Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$14.00 · 340g · $4.12/100g

3 sizes
  • 340g — $14.00 ($4.12/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz
Variety
Catuai, Caturra
Producer
Cooperativa de Servicios Múltiples 5 de Junio
457 Bolivia Sol de La Manana Caturra
Japan|Philocoffea

$15.00 · 100g · $15.00/100g

3 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $101.00 ($10.10/100g)

Details

Origin
Caranavi, Bolivia
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Smallholder farmers
Even Coffee - Carmelita Aduviri
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBolivia

$18.00 · 250g · $7.20/100g

Details

Origin
Bolivia
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Carmela Aduviri
Guatemala America Perez
USA|Color Roasters

$22.50 · 283g · $7.95/100g

3 sizes
  • 283g — $22.50 ($7.95/100g)
  • 907g — $65.00 ($7.17/100g)
  • 2267g — $129.50 ($5.71/100g)

Details

Origin
Canoguitas, Huehuetenango, Guatemala
Process
Cherries are selectively picked at peak ripeness and depulped the same day. The coffee then ferments in open cement tanks for approximately 12 hours, with America adjusting fermentation based on temperature, weather, and the ripeness of the fruit.
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
America Perez Ramirez
Vienna Roast
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67 · 250g · $2.67/100g

3 sizes
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Washed Arabica
Variety
Catura, SLN- 795
French Roast
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67 · 250g · $2.67/100g

3 sizes
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Washed Arabica
Variety
Catura
COLOMBIA Aponte
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
Caturra
Producer
skupina drobných farmářů
Huehue Peaberry
Spain|Syra Coffee

$11.95 · 250g · $4.78/100g

2 sizes
  • 250g — $11.95 ($4.78/100g)
  • 1000g — $38.23 ($3.82/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavado
Variety
Caturra, Catuai & Bourbon
Producer
Primavera
Panama Finca Carmen Caturra Washed
South Korea|Momos Coffee

$16.00 · 200g · $8.00/100g

2 sizes
  • 200g — $16.00 ($8.00/100g)
  • 500g — $32.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
Panama - Paso Ancho, Volcán
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Carlos Aguilera Franceschi
Atitlán
Spain|Syra Coffee
In StockGuatemala

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $49.15 ($4.92/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavado
Variety
Bourbon, Caturra, Catuai
Producer
Varios Productores Locales
Colombia Edinson Argote Strawberry Daiquiri
UK|Skylark Coffee

$34.48 · 250g · $13.79/100g

2 sizes
  • 250g — $34.48 ($13.79/100g)
  • 1000g — $114.06 ($11.41/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Strawberry Co-Fermented
Variety
Caturra
Producer
Quebraditas
Colombia Edinson Argote Passionfruit Punch
UK|Skylark Coffee

$34.48 · 250g · $13.79/100g

2 sizes
  • 250g — $34.48 ($13.79/100g)
  • 1000g — $114.06 ($11.41/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Passionfruit Co-Fermented
Variety
Caturra
Producer
Quebraditas
Colombia Ombligon Red Dragon Washed Thermo-Shock
USA|Klatch Coffee

$29.95 · 170g · $17.62/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic
Variety
Geisha, Bourbon, Caturra
Peru Chirinos - Regenerative Organic Certified®
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Typica
Producer
La Prosperidad de Chirinos