BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

India Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from India.

93 in stock26 roasters6.7/mo avg

Origin

India

93 in stock · 92 roaster-direct

Price / 100g

$2.67 – $9.79

median $4.45 · 92 lots

Top regions

Chikmagalur, Karnataka, Sakleshpur

Common processes

Washed, Natural, Honey

Top varieties

S795, Chandragiri, SLN9

Just arrived

Last updated 2026-09-29

92 coffees from India — page 2 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

PLANTATION - Indien Espresso
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
India
Process
washed
Variety
S 795
PLANTATION - Indien Espresso - 125g
Germany|Schön Kaffee

$6.71 · 125g · $5.37/100g

Details

Origin
India
Process
washed
Variety
S 795
PLANTATION - Indien Filterkaffee
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
India
Process
nass aufbereitet aber nicht fermentiert (semi washed), sonnengetrocknet
Variety
S 795
Feels GoodOrganic Espresso Blend
Australia|St. Ali

$18.26 · 225g · $8.12/100g

3 sizes
  • 225g — $18.26 ($8.12/100g)
  • 500g — $33.01 ($6.60/100g)
  • 1000g — $56.19 ($5.62/100g)

Details

Origin
60% Peru & 40% India
Process
Washed
Variety
Tolima, Andean Region & Chikmalagur, Karnataka State
PLANTATION - Indien Filterkaffee - 125g
Germany|Schön Kaffee

$6.71 · 125g · $5.37/100g

Details

Origin
India
Process
nass aufbereitet aber nicht fermentiert (semi washed), sonnengetrocknet
Variety
S 795
Classic Blend
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 500g — $31.86 ($6.37/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)

Details

Origin
Brazil & India
Process
Natural & Washed
Variety
Yellow Catuai & Robusta
Producer
Sao Francisco de Bela Vista & The Rao Family
Ratnagiri Chandragiri Honey Education Lot 2025
USA|Passenger

$25.75 · 250g · $10.30/100g

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Honey
Variety
Chandragiri
Producer
Ashok & Divya Patre
Ratnagiri Selection 9 Honey Education Lot 2025
USA|Passenger

$25.75 · 250g · $10.30/100g

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Honey
Variety
Selection 9
Producer
Ashok & Divya Patre
Ratnagiri Catuai Honey Education Lot 2025
USA|Passenger

$25.75 · 250g · $10.30/100g

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Honey
Variety
Catuai
Producer
Ashok & Divya Patre
India - Monsooned Malabar
USA|Iowa Coffee Roasters

$10.50 · 226g · $4.65/100g

2 sizes
  • 226g — $10.50 ($4.65/100g)
  • 453g — $21.00 ($4.64/100g)

Details

Origin
India
Process
Natural
Producer
Monsooned Malabar
Panama - Long Board, Misty Mountain Geisha Washed 16B
UAE|Archers Coffee

$63.99 · 50g · $127.98/100g

3 sizes
  • 50g — $63.99 ($127.98/100g)
  • 100g — $122.53 ($122.53/100g)
  • 1000g — $1086.45 ($108.65/100g)

Details

Origin
La India, Boquete Panama
Process
Washed - Cold Ferment - DRD
Variety
Geisha
Producer
Justin Boudeman
Italo DiscoItalian Espresso Blend
Australia|St. Ali

$17.56 · 225g · $7.80/100g

3 sizes
  • 225g — $17.56 ($7.80/100g)
  • 500g — $31.61 ($6.32/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Black Espresso Blend
Poland|HAYB

$7.17 · 1000g · $0.72/100g

Details

Origin
Brazil/Vietnam/India
Process
Natural
Kenny Ji - The Cold Brew Blend
India|Bloom Coffee Roasters

$5.99 · 250g · $2.40/100g

2 sizes
  • 250g — $5.99 ($2.40/100g)
  • 1000g — $23.96 ($2.40/100g)

Details

Origin
India
Yeehah!
Australia|Single O
In StockBlend

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, INDIA PNG Eastern Highlands Mogiana, BRAZIL
India Monsooned Malabar Roasted For Drip Or Espresso
USA|Good Brothers Coffee

$11.99 · 113g · $10.61/100g

4 sizes
  • 113g — $11.99 ($10.61/100g)
  • 340g — $19.99 ($5.88/100g)
  • 907g — $44.99 ($4.96/100g)
  • 2267g — $84.99 ($3.75/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Bhadra
USA|Passenger

$20.25 · 250g · $8.10/100g

Details

Origin
Chikmagalur, India
Producer
Kerehaklu Estate, Ratnagiri Estate, Hulikere Estate, Sangam Estate
South Indian Filter Coffee (Kaapi)
USA|Driftaway Coffee

$19.00 · 340g · $5.59/100g

3 sizes
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 453g — $23.00 ($5.08/100g)
  • 2267g — $76.00 ($3.35/100g)

Details

Origin
India
India - Kerehaklu - Lychee and Niche -  lot O
USA|Brandywine Coffee Roasters

$29.00 · 425g · $6.82/100g

Details

Origin
India
Process
Lychee + Niche Washed
Variety
Selection 10
Producer
Ajoy and Pranoy Thipaiah
India Gundikhan Natural
USA|Huckleberry Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
India
Process
Natural
Producer
Saif Ulla, Gundhikan Estate, KaadKappi Collective
India Gundikhan Washed
USA|Huckleberry Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Producer
Saif Ulla, Gundhikan Estate, KaadKappi Collective
Italo Disco Ground BrickHeritage (Orange) 250g
Australia|St. Ali

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Salawara Estate - Mosto Honey Sun Dried
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$9.79 · 250g · $3.92/100g

3 sizes
  • 250g — $9.79 ($3.92/100g)
  • 500g — $18.23 ($3.65/100g)
  • 1000g — $33.34 ($3.33/100g)

Details

Origin
India
Process
Mosto Honey Sun Dried
Variety
SLN 795
Producer
Mr. Sharan Gowda
Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$10.63 · 250g · $4.25/100g

3 sizes
  • 250g — $10.63 ($4.25/100g)
  • 500g — $19.80 ($3.96/100g)
  • 1000g — $36.15 ($3.62/100g)

Details

Origin
India
Process
Naturals
Variety
Chandragiri & SLN 9
Producer
Tribal Farm, Processed by Odisii Coffee
Melkodige Estate
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.81 · 250g · $3.13/100g

3 sizes
  • 250g — $7.81 ($3.13/100g)
  • 500g — $14.53 ($2.91/100g)
  • 1000g — $26.57 ($2.66/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
SL 795
Producer
Mr. Aveen Rodrigues & Mrs. Yogita Rodrigues
Decaf
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$13.34 · 250g · $5.33/100g

3 sizes
  • 250g — $13.34 ($5.33/100g)
  • 500g — $24.80 ($4.96/100g)
  • 1000g — $45.32 ($4.53/100g)

Details

Origin
India
Process
Decaffinated
Ratnagiri Peaberry
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.29 · 250g · $2.92/100g

3 sizes
  • 250g — $7.29 ($2.92/100g)
  • 500g — $13.54 ($2.71/100g)
  • 1000g — $24.80 ($2.48/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
Peaberry
Producer
Mr. Ashok Patre
Basankhan Estate
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19 · 250g · $2.88/100g

3 sizes
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
S 795
Producer
Mr. Thouqeer Ahamed
Baarbara Estate Washed Process
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19 · 250g · $2.88/100g

3 sizes
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Washed
Variety
SLN-795
Barista Forte Blend
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19 · 250g · $2.88/100g

3 sizes
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Details

Origin
India (various parts)
Process
Washed blended
Cold Brew Blend - BOLD
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19 · 250g · $2.88/100g

3 sizes
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Details

Origin
India
Process
Blended
LEAN Blend
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67 · 250g · $2.67/100g

3 sizes
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Ratnagiri Estate Washed Process
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.97 · 250g · $3.19/100g

3 sizes
  • 250g — $7.97 ($3.19/100g)
  • 500g — $14.79 ($2.96/100g)
  • 1000g — $26.67 ($2.67/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
Catuai
August Rush Blend
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.81 · 250g · $3.13/100g

3 sizes
  • 250g — $7.81 ($3.13/100g)
  • 500g — $14.53 ($2.91/100g)
  • 1000g — $26.57 ($2.66/100g)

Details

Origin
India (various parts)
Process
Blended
Variety
SLN 795 & SLN9
Cold Brew Blend - Regular (March Mellow)
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.81 · 250g · $3.13/100g

3 sizes
  • 250g — $7.81 ($3.13/100g)
  • 500g — $14.53 ($2.91/100g)
  • 1000g — $26.57 ($2.66/100g)

Details

Origin
India
Process
Blended
Vienna Roast
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67 · 250g · $2.67/100g

3 sizes
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Washed Arabica
Variety
Catura, SLN- 795
French Roast
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67 · 250g · $2.67/100g

3 sizes
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Washed Arabica
Variety
Catura
Italo Disco Ground BrickMemphis 250g
Australia|St. Ali

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Italo Disco Ground BrickRenaissance 250g
Australia|St. Ali

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Italo Disco Ground BrickHeritage V2 250g
Australia|St. Ali

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Italo Disco Ground BrickStripey 250g
Australia|St. Ali

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Seasonal Limited Edition: India 'Harvest'
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
India
Process
Anoxic washed
Variety
Selection 5b.