
49th Parallel Coffee Roasters
Peru San Ignacio Filter Roast
Peru San Ignacio Filter Roast is a Peru - El Huabo, San Ignacio, Cajamarca, Washed, Geisha, Caturra, Pache, Catuai coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Peru - El Huabo, San Ignacio, Cajamarca
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha, Caturra, Pache, Catuai
- Producer
- Jenny Aracely Carhuapoma -Finca El Cautivo
Available Sizes▾
- 170g — $20.00 ($11.76/100g)
- 170g — $137.00 ($80.59/100g)

Peru San Ignacio Filter Roast
Peru San Ignacio Filter Roast is a Peru - El Huabo, San Ignacio, Cajamarca, Washed, Geisha, Caturra, Pache, Catuai coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Peru - El Huabo, San Ignacio, Cajamarca
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha, Caturra, Pache, Catuai
- Producer
- Jenny Aracely Carhuapoma -Finca El Cautivo
Available Sizes
- 170g — $20.00 ($11.76/100g)
- 170g — $137.00 ($80.59/100g)
Similar coffees to this Peru - El Huabo, San Ignacio, Cajamarca Washed Geisha, Caturra, Pache, Catuai
![Lorenzo Arbildo Ubillus [Geisha]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_lorenzo-arbildo-ubillus_retail_2026_1024x1024.jpg?v=1776594540)
Lorenzo Arbildo Ubillus [Geisha]
Peru Washed Geisha
Rozali Coffee
$6.00

Grizzly Peak
San Ignacio, Cajamarca Washed Bourbon, Catimor, Caturra, Pache, Typica
Sightglass Coffee
$22.50
![Hugo Pareja [SL9]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_hugo-pareja-sl9_200g_1024x1024.jpg?v=1779019863)
Hugo Pareja [SL9]
Peru Washed SL9 (Inca Geisha)
Rozali Coffee
$9.00

PACHAMAMA - Peru Filterkaffee
Peru nass aufbereitet (fully washed), sonnengetrocknet Caturra, Catuai
Schön Kaffee
$12.40

Perú, Fidel Huancas
La Coipa, Cajamarca, Perú Washed Caturra
Methodical Coffee
$30.80

Kaffeelix - Eli Espinoza Filter
Peru Washed Geisha
Speciality Coffee CA
$24.00
Description
Producer: Jenny Aracely Carhuapoma -Finca El Cautivo Country: Peru Region: El Huabo, San Ignacio, Cajamarca Elevation: 1866–1890 masl Variety: Geisha, Caturra, Pache, Catuai Process Method: Washed Roast Level: Medium- Light Filter Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00
![People Possession - Finca La Palma - Peru - [Washed Geisha] {Filter}](https://cdn.shopify.com/s/files/1/1013/7409/9739/files/LA-PALMA-SHOP-600x800.png?v=1788763385)