
Ex Animo Coffee
El Placer - Decaf
El Placer - Decaf is a Colombia, Quindio, Ethyl Acetate (EA), Caturra coffee from Ex Animo Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Quindio
- Process
- Ethyl Acetate (EA)
- Variety
- Caturra
Available Sizes▾
- 250g — $17.65 ($7.06/100g)
- 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

El Placer - Decaf
El Placer - Decaf is a Colombia, Quindio, Ethyl Acetate (EA), Caturra coffee from Ex Animo Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Quindio
- Process
- Ethyl Acetate (EA)
- Variety
- Caturra
Available Sizes
- 250g — $17.65 ($7.06/100g)
- 1000g — $43.77 ($4.38/100g)
Similar coffees to this Colombia, Quindio Ethyl Acetate (EA) Caturra

El Vergel Condor Decaf
Tolima, Colombia EA Decaf Red/Yellow Caturra
Eight Ounce Coffee
$20.99

El Placer Decaf
Quindío, Colombia EA Decaf Caturra
Eight Ounce Coffee
$23.99

Colombia | EA Decaf
Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Quills Coffee
$21.00

Ethica Decaf
Colombia EA Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Ethica Roasters
$16.24

Decaf Colombia - Inzà
Colombia, Inzà, Cauca Natural EA decaffeinated Caturra, colombia, castillo
Solberg & Hansen
$15.46

Decaf Colombia - Sugarcane EA Washed
Valle Del Cauca Washed Sugarcane EA Caturra, Castillo
Noble Coyote
$8.00
Description
Sugar Cane, Chocolate, Citrus Ethyl Acetate (EA) Medium Region: Quindio Country: Colombia Varieties: Caturra
About Ex Animo Coffee
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD















