BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Archers Coffee

Archers Coffee is a specialty coffee roaster based in UAE. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Archers Coffee.

Top origins
Panama, Ethiopia, Colombia
Common processes
Natural, Washed, Natural Anaerobic
New in last 30 days
20 (14/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-21

19 coffees in stock (275 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Costa Rica - El Jardin, Anaerobic
UAE|Archers Coffee

$8.17 · 100g · $8.17/100g

3 sizes
  • 100g — $8.17 ($8.17/100g)
  • 250g — $16.34 ($6.54/100g)
  • 1000g — $49.01 ($4.90/100g)

Details

Origin
Chirripó
Process
Honey Anaerobic
Variety
Red Catuai
Producer
Ureña Rojas Family
Panama - Lerida Coffee Estate Geisha Honey Lot 07901 Cold Room Drying
UAE|Archers Coffee

$41.66 · 100g · $41.66/100g

3 sizes
  • 100g — $41.66 ($41.66/100g)
  • 200g — $83.05 ($41.52/100g)
  • 1000g — $362.15 ($36.22/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Honey Cold Room Drying
Variety
Geisha
Producer
Maria Amoruso
Ethiopia - Elto - Elora Station Honey Mosto Ferment  - DRD
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Honey Mosto Ferment - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Colombia - Aroma Nativo  Pink Bourbon EFM Lot 1289
UAE|Archers Coffee

$16.34 · 100g · $16.34/100g

3 sizes
  • 100g — $16.34 ($16.34/100g)
  • 200g — $29.95 ($14.98/100g)
  • 1000g — $107.56 ($10.76/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila
Process
Honey Double Fermentation
Variety
Pink Bourbon
Producer
Luis Marcelino
Costa Rica - Hacienda Copey Itadaki Geisha Honey Lot 182
UAE|Archers Coffee

$77.60 · 200g · $38.80/100g

3 sizes
  • 100g — $40.84 ($40.84/100g)
  • 200g — $77.60 ($38.80/100g)
  • 1000g — $351.26 ($35.13/100g)

Details

Origin
San Jose, Copey District
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Hacienda Copey
Costa Rica - Cafe Rivense Black Honey
UAE|Archers Coffee

$8.17 · 100g · $8.17/100g

3 sizes
  • 100g — $8.17 ($8.17/100g)
  • 250g — $14.98 ($5.99/100g)
  • 1000g — $46.29 ($4.63/100g)

Details

Origin
San Jose, Chirripó
Process
Black Honey
Variety
Catuai
Producer
Ureña Rojas family
Colombia - Finca El Porvenir Geisha Honey DRD
UAE|Archers Coffee

$83.05 · 200g · $41.52/100g

3 sizes
  • 100g — $43.57 ($43.57/100g)
  • 200g — $83.05 ($41.52/100g)
  • 1000g — $383.93 ($38.39/100g)

Details

Origin
Palestina, Huila
Process
Honey Dark Room Drying
Variety
Geisha
Producer
Camilo Segura and Cecilia Almonacid
Panama - Elida Geisha Honey Loma 2501
UAE|Archers Coffee

$38.94 · 100g · $38.94/100g

3 sizes
  • 100g — $38.94 ($38.94/100g)
  • 200g — $77.60 ($38.80/100g)
  • 1000g — $321.31 ($32.13/100g)

Details

Origin
Baru Volcano Boquete, Panama
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Lamastus Family Estates
Colombia - Aroma Nativo Bourbon Aji  Hydro Honey Lot 396
UAE|Archers Coffee

$16.34 · 100g · $16.34/100g

3 sizes
  • 100g — $16.34 ($16.34/100g)
  • 200g — $29.95 ($14.98/100g)
  • 1000g — $107.56 ($10.76/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila
Process
Hydro Honey
Variety
Bourbon AJi
Producer
Luis Marcelino
Costa Rica - Hacienda Copey Itadaki Geisha Lot 111
UAE|Archers Coffee

$73.52 · 200g · $36.76/100g

3 sizes
  • 100g — $36.76 ($36.76/100g)
  • 200g — $73.52 ($36.76/100g)
  • 1000g — $319.95 ($31.99/100g)

Details

Origin
San Jose, Tarrazu District
Process
Honey Anaerobic
Variety
Geisha
Producer
Hacienda Copey
Ethiopia - Elto Coffee Sama Honey
UAE|Archers Coffee

$7.62 · 100g · $7.62/100g

3 sizes
  • 100g — $7.62 ($7.62/100g)
  • 250g — $14.98 ($5.99/100g)
  • 1000g — $46.29 ($4.63/100g)

Details

Origin
Anasora, Guji
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Panama - Santamaria Estate - Geisha Honey
UAE|Archers Coffee

$36.22 · 100g · $36.22/100g

3 sizes
  • 100g — $36.22 ($36.22/100g)
  • 200g — $72.16 ($36.08/100g)
  • 1000g — $318.58 ($31.86/100g)

Details

Origin
Paso Ancho, Chiriqui
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Santamaria Family
Panama - Flying Pumas Geisha Honey Lot 25064
UAE|Archers Coffee

$36.76 · 50g · $73.52/100g

3 sizes
  • 50g — $36.76 ($73.52/100g)
  • 100g — $69.43 ($69.43/100g)
  • 1000g — $612.66 ($61.27/100g)

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Felipe Sardi, Joel Villalta
Panama - Janson Geisha Los Alpes Lot 503 Honey
UAE|Archers Coffee

$37.58 · 100g · $37.58/100g

3 sizes
  • 100g — $37.58 ($37.58/100g)
  • 200g — $74.88 ($37.44/100g)
  • 1000g — $334.92 ($33.49/100g)

Details

Origin
Tizingal, Volcan Baru
Process
Honey
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Janson Family
Ethiopia - Daye Bensa Cold Ferment Honey Archers Lot EP
UAE|Archers Coffee

$29.95 · 200g · $14.98/100g

3 sizes
  • 100g — $16.34 ($16.34/100g)
  • 200g — $29.95 ($14.98/100g)
  • 1000g — $84.41 ($8.44/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Cold Ferment Honey
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Hamasho Village Asefa Dukamo Station Honey Archers Lot
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 200g — $16.34 ($8.17/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Daye Bensa / Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Honey CF5
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 100g · $17.70/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Honey CF5
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Panama - Auction Lot Lamastus Family Estate Falda Honey - PA2105
UAE|Archers Coffee

$40.84 · 50g · $81.69/100g

3 sizes
  • 50g — $40.84 ($81.69/100g)
  • 100g — $69.43 ($69.43/100g)
  • 1000g — $558.20 ($55.82/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Lamastus Family Estates
Panama - Chevas Limited Choclo Lot 3045 Geisha Honey Cold Room
UAE|Archers Coffee

$34.85 · 100g · $34.85/100g

3 sizes
  • 100g — $34.85 ($34.85/100g)
  • 200g — $69.43 ($34.72/100g)
  • 1000g — $298.16 ($29.82/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete
Process
Geisha Honey - Cold Room Drying
Variety
Geisha
Producer
Jose Luiz Chevas