
Dune Coffee Roasters
Presidio Decaf
Presidio Decaf is a Colombia, Washed, Ethyl acetate decaffeination, Castillo, Caturra, Colombia coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed, Ethyl acetate decaffeination
- Variety
- Castillo, Caturra, Colombia
- Producer
- Various smallholder producers
Available Sizes▾
- 283g — $18.50 ($6.54/100g)
- 907g — $54.46 ($6.00/100g)
- 2267g — $125.80 ($5.55/100g)

Presidio Decaf
Presidio Decaf is a Colombia, Washed, Ethyl acetate decaffeination, Castillo, Caturra, Colombia coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed, Ethyl acetate decaffeination
- Variety
- Castillo, Caturra, Colombia
- Producer
- Various smallholder producers
Available Sizes
- 283g — $18.50 ($6.54/100g)
- 907g — $54.46 ($6.00/100g)
- 2267g — $125.80 ($5.55/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed, Ethyl acetate decaffeination Castillo, Caturra, Colombia

Decaf Colombia - Sugarcane EA Washed
Valle Del Cauca Washed Sugarcane EA Caturra, Castillo
Noble Coyote
$8.00

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.53

Valle Del Cauca, Colombian Decaf Coffee
Colombia, Valle del Cauca Sugarcane Decaf Castillo, Caturra
Superthing
$20.00

Cauca Decaf - Colombia
Colombia EA (Ethyl Acetate) Decaffeination Castillo & Colombia
Vesta Coffee Roasters
$22.00

Colombia | EA Decaf
Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Quills Coffee
$21.00

DECAF - Sugar Cane Process
QUINDIO SUGAR CANE DECAF CASTILLO
Almanac Coffee
$14.75
Description
BROWN SUGAR | TANGERINE | RICH Our Presidio Decaf offering is a coffee which comes to us from multiple producers across several municipalities in the Quindío department of Colombia. Comprised of different coffee varieties, farms, and elevations, this lot showcases the flavor profiles of this microregion of the country. The ethyl acetate decaffeination process involves taking green (unroasted) coffee to Descafecol, the sole decaffeinating plant in Colombia. The coffee is steamed to open its pores, and submerged in an ethyl acetate bath to remove caffeine. The ethyl acetate solvent is typically created from acetic acid and natural distillates such as sugarcane or fruit. This process yields a flavorful cup that has all of the hallmarks of caffeinated coffees we might expect to taste from this region. In the cup, we taste a distinct sweetness (caffeine is naturally bitter, so this coffee is noticeably sweeter and smoother in comparison) that reminds us of brown sugar or candied citrus, with a rich texture. Origin / Colombia Producer / Various smallholder producers Process / Washed, Ethyl acetate decaffeination Variety / Castillo, Caturra, Colombia Altitude / 1400-1600 masl
More from Dune Coffee Roasters

Ecuador Hacienda La Papaya - Washed Typica
$30.00

Punch Bowl
$20.00

Santarossa Blend
$18.50

Costa Rica La Julia
$26.00

Daily Driver
$18.50

Ethiopia Faysel Abdosh "Signature"
$30.00











