
FUNK Coffee
Warm Shadow
Warm Shadow is a Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua, Washed, Maracaturra coffee from FUNK Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
- Process
- Washed
- Variety
- Maracaturra
- Producer
- Eudoro Guillén
Available Sizes▾
- 250g — $19.06 ($7.62/100g)
- 907g — $57.89 ($6.38/100g)
- 2267g — $127.77 ($5.63/100g)

Warm Shadow
Warm Shadow is a Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua, Washed, Maracaturra coffee from FUNK Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
- Process
- Washed
- Variety
- Maracaturra
- Producer
- Eudoro Guillén
Available Sizes
- 250g — $19.06 ($7.62/100g)
- 907g — $57.89 ($6.38/100g)
- 2267g — $127.77 ($5.63/100g)
Similar coffees to this Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua Washed Maracaturra

Ommagourd | Fall Blend
Kenya, Nicaragua, & Ethiopia Washed
Quills Coffee
$24.00

AUTUMN COFFEE
Apaneca, El Salvador Natural Bourbon
The Barn
$18.09

Limoncillo
Matagalpa Washed Caturra
Dayglow Coffee
$24.00

SEASONAL BLEND: FALL
Loquat Coffee
$23.00

Organic Harvest
Wonderstate Coffee
$20.00

Ambra
Camber Coffee
$26.00
Description
Consider this your official welcome to fall. Warm Shadow shows up like a heavyweight hug on the first cold morning of the season, and the Maracaturra variety is a big reason why. Literally. A natural hybrid of Maragogipe and Caturra, it inherits some of the largest beans in the coffee world, and more mass means more complexity in the cup. Expect warm rhubarb, marzipan, and apple cider waiting at the bottom of the mug. Fall just showed up. Get cozy.









