
Pirates of Coffee
DARK ROAST: Colombia Tolima
DARK ROAST: Colombia Tolima is a Gaitania, Tolima, Washed, Caturra, Castillo, Colombia coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gaitania, Tolima
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo, Colombia
- Producer
- Equation Coffee
Available Sizes▾
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

DARK ROAST: Colombia Tolima
DARK ROAST: Colombia Tolima is a Gaitania, Tolima, Washed, Caturra, Castillo, Colombia coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gaitania, Tolima
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo, Colombia
- Producer
- Equation Coffee
Available Sizes
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 2000g — $87.00 ($4.35/100g)
Similar coffees to this Gaitania, Tolima Washed Caturra, Castillo, Colombia

TORO
Active Harvest Regions in Colombia Washed Various
Devocion Coffee
$25.25

Obscura
Colombia & Brazil Washed & Natural Caturra, Red Catuai
Monta Coffee
$18.00

Regular Colombia Huila Supremo
Colombia Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.50

Planadas Espresso - Tolima, Colombia
Colombia, Planadas, Tolima Washed Caturra, Castillo
Solberg & Hansen
$16.37

Magdalena
Pitalito, Colombia Washed Caturra, Castillo, Colombia
Steady State Roasting
$19.00

DECAF
Active Harvest Regions in Colombia Washed
Devocion Coffee
$25.25
Description
A chocolatey and nutty gem from Tolima, Colombia. It's a versatile single origin coffee that hits the spot for the dark roast coffee loving members of The Crew. Enjoy it as filter or espresso and with milk or milk alternatives. Tasting Notes: Baker's Chocolate, Hazelnut, Citrus Cup score: 82.75 ☕ It was produced by Tres Rayas Cooperative in Tolima, Colombia and is a part of the Starts with Soil initiative by Equation Coffee which provides support to Colombian coffee farmers. Pirates of Coffee is the first Canadian roaster to support Starts with Soil by featuring their coffee and we are proud of it. About Starts with Soil Starts with Soil is a new initiative from Equation Coffee that provides $0.03/lb back to farmers in the form of agricultural support by focusing on: Crop diversification based on agroforestry designs Decreasing dependency on external inputs, such as chemical fertilizers Improving organic matter Increasing net income We hope these regenerative agricultural practices will help farmers in Tolima, Colombia to develop more sustainable coffee production. If you would like to learn more, please see more details about the Starts with Soil program and check out Equation Coffee on Instagram. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Colombia ☠️ Region: Gaitania, Tolima ☠️ Grade 1 Arabica Coffee Beans ☠️ Producer: Equation Coffee ☠️ Varietal: Caturra, Castillo, Colombia ☠️ Process: Washed ☠️ Cup Score: 82.75 ☠️ Tasting notes: Baker's Chocolate Hazelnut Citrus ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Altitude: 1550 - 2100 masl ☠️ Roast: Dark ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00


