
Pirates of Coffee
THE CULTURE: House Blend
THE CULTURE: House Blend is a Blend, Blend, Blend coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Blend
- Process
- Blend
- Variety
- Blend
- Producer
- Blend
Available Sizes▾
- 250g — $14.00 ($5.60/100g)
- 1000g — $44.00 ($4.40/100g)
- 2000g — $80.00 ($4.00/100g)

THE CULTURE: House Blend
THE CULTURE: House Blend is a Blend, Blend, Blend coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Blend
- Process
- Blend
- Variety
- Blend
- Producer
- Blend
Available Sizes
- 250g — $14.00 ($5.60/100g)
- 1000g — $44.00 ($4.40/100g)
- 2000g — $80.00 ($4.00/100g)
Similar coffees across all roasters

House Blend
Various Natural / Dry
Goodboybob
$19.00

Primary (Our Seasonal Blend)
Color Roasters
$18.00

The House Blend
Rose Coffee
$13.22

Archetype Blend
Archetype Coffee
$21.00

Café De La Casa - Espresso House Blend
Costa Rica
Paso Paso
$11.47

Olympus Espresso
South America Natural/washed
Traffic Coffee
$15.18
Description
We're excited to introduce a new iteration of our house blend, The Culture. Originally crafted to pay homage to Toronto, the birthplace of Pirates of Coffee, The Culture quickly became a crew favourite. And really, what's not to love about Toronto? “It was polos and backpacks, That was when Ethan was pushin' a Subaru hatchback, I'm talkin' way before hashtags, I was runnin' through the 6 with my woes” - Drake, Know Yourself This blend is consistent, easy to brew, and incredibly approachable. You don't need to be a certified barista to make a great cup. Brew it for your friends or treat yourself and enjoy the delightful taste of The Culture. Tasting Notes: Creamy, Milk Chocolate, Smooth Cup score: 84.00 ☕ The Culture's medium roast is incredibly versatile. Enjoy it as a straight espresso, a milk-based drink, or a pour-over, or with any of your other favorite brewing methods. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Region: Blend ☠️ Producer: Blend ☠️ Roast: Medium ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Varietal: Blend ☠️ Process: Blend ☠️ Cup Score: 84.00 ☠️ Tasting notes: Creamy Milk Chocolate Smooth ☠️ Altitude: 950 - 1800 masl ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00








