BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Round Hill Roastery

Round Hill Roastery is a specialty coffee roaster based in England, United Kingdom. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Round Hill Roastery.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Costa Rica
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
4 (5.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-11

10 coffees in stock (26 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Banko Gotiti
UK|Round Hill Roastery

$21.22 · 250g · $8.49/100g

2 sizes
  • 250g — $21.22 ($8.49/100g)
  • 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Aquiares Esperanza
UK|Round Hill Roastery

$21.22 · 250g · $8.49/100g

2 sizes
  • 250g — $21.22 ($8.49/100g)
  • 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Esperanza
Aquiares Mariana
UK|Round Hill Roastery

$23.21 · 250g · $9.28/100g

2 sizes
  • 250g — $23.21 ($9.28/100g)
  • 1000g — $82.23 ($8.22/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Mariana
Ruera AB
UK|Round Hill Roastery

$21.22 · 250g · $8.49/100g

2 sizes
  • 250g — $21.22 ($8.49/100g)
  • 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL34, SL28, Ruiru-11, Batian
Entre Ríos
UK|Round Hill Roastery

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $54.38 ($5.44/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Obata & Marasellesa
Cipreses
UK|Round Hill Roastery

$19.56 · 250g · $7.83/100g

2 sizes
  • 250g — $19.56 ($7.83/100g)
  • 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Details

Origin
Marcala, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai
La Isabel
UK|Round Hill Roastery

$21.88 · 250g · $8.75/100g

2 sizes
  • 250g — $21.88 ($8.75/100g)
  • 1000g — $76.93 ($7.69/100g)

Details

Origin
Marcala, Honduras
Process
Anaerobic Washed
Variety
Catuai
Margarissa Chelbesa
UK|Round Hill Roastery

$20.56 · 250g · $8.22/100g

2 sizes
  • 250g — $20.56 ($8.22/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Circles
UK|Round Hill Roastery

$14.59 · 250g · $5.84/100g

2 sizes
  • 250g — $14.59 ($5.84/100g)
  • 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Details

Origin
Mantiqueira de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Decaf
UK|Round Hill Roastery

$16.58 · 250g · $6.63/100g

2 sizes
  • 250g — $16.58 ($6.63/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed / Sugarcane
Variety
Mixed