BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

The Barn

The Barn is a specialty coffee roaster based in Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from The Barn.

Top origins
Brazil, Colombia, Ethiopia
Common processes
Natural, Washed, Anaerobic Natural
New in last 30 days
6 (4.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-23

14 coffees in stock (68 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

VOLCAN AZUL OBATÁ
Germany|The Barn

$28.44 · 250g · $11.38/100g

2 sizes
  • 250g — $28.44 ($11.38/100g)
  • 1000g — $111.50 ($11.15/100g)

Details

Origin
West Valley, Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Variety
Obatá
Producer
Alejo Castro Kahle
BEKELE KECHARA
Germany|The Barn

$20.37 · 200g · $10.18/100g

2 sizes
  • 200g — $20.37 ($10.18/100g)
  • 1000g — $99.56 ($9.96/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74112 & 74110
Producer
Bekele Kechara
VOLCAN AZUL
Germany|The Barn

$19.80 · 250g · $7.92/100g

2 sizes
  • 250g — $19.80 ($7.92/100g)
  • 1000g — $76.92 ($7.69/100g)

Details

Origin
West Valley, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Alejo Castro Kahle
MOHAMED ALI
Germany|The Barn

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $79.19 ($7.92/100g)

Details

Origin
Jimma, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Mustafa Mohamed Ali
SUNDROP
Germany|The Barn

$18.66 · 250g · $7.46/100g

2 sizes
  • 250g — $18.66 ($7.46/100g)
  • 1000g — $72.36 ($7.24/100g)

Details

Origin
Cerrado, Brazil
Process
Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Daterra
SUNDROP PEABERRY
Germany|The Barn

$18.09 · 250g · $7.24/100g

2 sizes
  • 250g — $18.09 ($7.24/100g)
  • 1000g — $70.09 ($7.01/100g)

Details

Origin
Cerrado, Brazil
Process
Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Daterra
ASMAN GAYO
Germany|The Barn

$18.66 · 200g · $9.33/100g

2 sizes
  • 200g — $18.66 ($9.33/100g)
  • 1000g — $90.46 ($9.05/100g)

Details

Origin
Aceh, Indonesia
Process
Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Asman Gayo Mill
LA COLINA NATURAL
Germany|The Barn

$19.80 · 250g · $7.92/100g

2 sizes
  • 250g — $19.80 ($7.92/100g)
  • 1000g — $76.92 ($7.69/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Antonio Medina
SUMMER COFFEE
Germany|The Barn

$19.23 · 250g · $7.69/100g

3 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 250g — $34.59 ($13.84/100g)
  • 1000g — $81.92 ($8.19/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Ismael Hassen Aredo
GUAVA BANANA
Germany|The Barn

$24.92 · 250g · $9.97/100g

2 sizes
  • 250g — $24.92 ($9.97/100g)
  • 1000g — $97.40 ($9.74/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter
GENESIS COFFEE
Germany|The Barn

$16.38 · 250g · $13.11/100g

3 sizes
  • 250g — $32.77 ($13.11/100g)
  • 250g — $16.38 ($6.55/100g)
  • 1000g — $63.26 ($6.33/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Chelchele Washing Station
ELEMENTAL COFFEE
Germany|The Barn

$15.82 · 250g · $12.65/100g

3 sizes
  • 250g — $31.63 ($12.65/100g)
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $60.99 ($6.10/100g)

Details

Origin
Caparao, Brazil
Process
Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Anderson Robadel
A DROP OF SCIENCE: SEPTEMBER EDITION
Germany|The Barn

$13.54 · 200g · $12.53/100g

2 sizes
  • 200g — $25.05 ($12.53/100g)
  • 200g — $13.54 ($6.77/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Roberta Goulart
AUTUMN COFFEE
Germany|The Barn

$18.09 · 250g · $7.24/100g

2 sizes
  • 250g — $18.09 ($7.24/100g)
  • 1000g — $70.09 ($7.01/100g)

Details

Origin
Apaneca, El Salvador
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Mauricio Salaverria