BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

El Salvador Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from El Salvador.

98 in stock45 roasters19/mo avg

Origin

El Salvador

98 in stock · 76 roaster-direct

Price / 100g

$5.11 – $12.31

median $7.46 · 73 lots

Top regions

Santa Ana, Chalatenango, Apaneca

Common processes

Washed, Natural, Honey

Top varieties

Pacamara, Bourbon, Pacas

Just arrived

Last updated 2026-09-29

78 coffees from El Salvador — page 2 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Salvador Las Mercedes Pacamara Anaerobic Natural
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 170g · $11.74/100g

2 sizes
  • 170g — $19.95 ($11.74/100g)
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Anaerobic Natural
Variety
Pacamara, Bourbon, Pacas, Typica, Maragogipe
San Cayetano, Washed Red Caturra, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

4 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 500g — $36.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)
  • 1000g — $34.00 ($3.40/100g)

Details

Origin
Ahuachapán, Santa Ana
Process
Washed
Variety
Red Caturra
Producer
Carmen and Rafael Silva Hoff with family
Pilot Coffee Roasters - Academy Blend
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$17.00 · 300g · $5.00/100g

Details

Origin
El Salvador, Nicaragua, Guatemala, Ethiopia
Process
Blend; component processes not specified
Variety
Catuai, Castillo, Ethiopian landrace
Producer
Direct trade producers
El Martillo
Germany|Bonanza Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $70.43 ($7.04/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Jose Antonio Salaverria
Montecarlos Medium, El Salvador
USA|George Howell Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
El Salvador, Apaneca
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Carlos Batres
El Salvador Santa Rosa Honey
USA|Onyx Coffee Lab

$9.50 · 56g · $16.96/100g

6 sizes
  • 56g — $9.50 ($16.96/100g)
  • 283g — $33.00 ($11.66/100g)
  • 283g — $197.50 ($69.79/100g)
  • 907g — $96.50 ($10.64/100g)
  • 2267g — $234.00 ($10.32/100g)
  • 2267g — $1872.00 ($82.58/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Red Honey
Coffee Classic Espresso
France|Terres de Café

$13.54 · 250g · $5.42/100g

Details

Origin
Brazil, Nicaragua, El Salvador
Process
Washed
Variety
Blend
BIG MONDAY 250g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$11.96 · 250g · $5.99/100g

Details

Origin
Chalatenango, El Salvador
Process
Fully Washed
Variety
Pacas & Bourbon
Montecarlos Pacamara Education Lot
USA|Passenger

$24.25 · 250g · $9.70/100g

Details

Origin
Apaneca, El Salvador
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Montecarlos
Instant Coffee - Sweet Spot
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$17.00

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil and Santa Ana, El Salvador
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Mundo Nuovo and Red Bourbon
Producer
Cocarive Cooperative and El Borbollon
Coffee Classic Expresso
France|Terres de Café

$48.58 · 1000g · $4.86/100g

Details

Origin
Brazil, Nicaragua, El Salvador
Process
Washed
Variety
Blend
Wilder Lazo, Bella Alejandria 'Lady Geisha'
UK|Crankhouse Coffee

$21.88 · 150g · $14.59/100g

3 sizes
  • 150g — $21.88 ($14.59/100g)
  • 250g — $31.83 ($12.73/100g)
  • 500g — $61.01 ($12.20/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Honey
Variety
Maragogype
Daily Espresso
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$23.02 · 500g · $4.60/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Pacamara
Montecarlos Gesha Education Lot 2025
USA|Passenger

$25.75 · 250g · $10.30/100g

Details

Origin
Apaneca, El Salvador
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Montecarlos
Los Pirineos Pacamara
Norway|Tim Wendelboe

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
El Salvador, Tecapa-Chinameca, Usulutan
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Diego Baraona
El Salvador Las Mercedes Maracaturra Anaerobic Natural
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 170g · $11.74/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Anaerobic Natural
Variety
Maracaturra
Decaf Blend Ozark Goodness
USA|Talking Crow Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural, washed,
El Salvador Mapache Estate Honey
USA|Yaggy Road Roasting Co

$65.00

Details

Origin
El Salvador
Process
Honey
Producer
Jan Carlo and Sofia Handtke
Montecarlos
USA|Passenger

$20.25 · 250g · $8.10/100g

Details

Origin
Apaneca, El Salvador, Central America
Producer
Carlos & Julie Batres
Frequency Blend
USA|Intelligentsia Coffee

$17.50 · 340g · $5.15/100g

2 sizes
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 2267g — $96.50 ($4.26/100g)

Details

Origin
Brazil, El Salvador
El Salvador San José Bourbon
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$15.98 · 250g · $6.39/100g

Details

Origin
El Salvador - Apaneca
Process
Tvättat
Variety
Bourbon (röd, gul, orange)
Producer
Familjen Magaña - Finca San José
AUTUMN COFFEE
Germany|The Barn

$18.09 · 250g · $7.24/100g

2 sizes
  • 250g — $18.09 ($7.24/100g)
  • 1000g — $70.09 ($7.01/100g)

Details

Origin
Apaneca, El Salvador
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Mauricio Salaverria
El Salvador Las Cascadas
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$21.52 · 200g · $10.76/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Semi-washed/Honey
Variety
Pacamara
Producer
Melvin Portillo
Filter Coffee - Diego Baraona - SL28 Black Honey
Germany|Paso Paso

$18.65 · 250g · $7.46/100g

3 sizes
  • 250g — $18.65 ($7.46/100g)
  • 250g — $68.84 ($27.53/100g)
  • 1000g — $68.84 ($6.88/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Honey
Variety
SL-28
Producer
Diego Baraona
El Salvador Pacamara Natural
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$26.51 · 100g · $26.51/100g

2 sizes
  • 100g — $26.51 ($26.51/100g)
  • 200g — $49.46 ($24.73/100g)

Details

Origin
Chalatenango, El Salvador
Process
Expermental Natura
Variety
Pacamara
El Salvador La Fany Pacamara Washed - 250g
USA|Ondo Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Apaneca, Ahuachapán, El Salvador
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Rafael Silva
La Providencia, Natural
Australia|Five Senses Coffee

$16.51 · 250g · $6.60/100g

2 sizes
  • 250g — $16.51 ($NaN/100g)
  • 1000g — $61.81 ($NaN/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
1,100-1,300
Producer
Fernando Alfaro and Jose Enrique Gutierrez
SDBV Java, Guatemala 227g
USA|Duck Rabbit Coffee

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Acatenango, El Salvador
Process
Washed
Variety
Java
Producer
San Diego Buena Vista