BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Bonanza Coffee

Bonanza Coffee is a specialty coffee roaster based in Berlin, Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Bonanza Coffee.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Kenya
Common processes
Washed, Natural, Natural Anaerobic
New in last 30 days
3 (2.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-23
Latest restock
2026-07-17

11 coffees in stock (21 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Jaguarundi
Germany|Bonanza Coffee

$22.19 · 250g · $8.87/100g

2 sizes
  • 250g — $22.19 ($8.87/100g)
  • 1000g — $77.94 ($7.79/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo
Producer
Aipa Smallholders
Sergio Julcarima
Germany|Bonanza Coffee

$21.05 · 250g · $8.42/100g

2 sizes
  • 250g — $21.05 ($8.42/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Sergio Julcarima
Corazón de Jesus
Germany|Bonanza Coffee

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Alvarado Family
Dark Roast
Germany|Bonanza Coffee

$15.82 · 250g · $6.33/100g

2 sizes
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $50.63 ($5.06/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
CATURRA & CATUAI
Das Almas
Germany|Bonanza Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $68.84 ($6.88/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural Anaerobic
Variety
Catuai
Producer
Adriano Muñiz
Almibar
Germany|Bonanza Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $70.43 ($7.04/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Coocentral Smallholders
El Martillo
Germany|Bonanza Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $70.43 ($7.04/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Jose Antonio Salaverria
Gogogu
Germany|Bonanza Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $68.84 ($6.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Kurume
Producer
LOCAL SMALLHOLDERS
Gogogu Decaf
Germany|Bonanza Coffee

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Kurume
Producer
Local Smallholders
Bonanza Blend
Germany|Bonanza Coffee

$16.95 · 250g · $6.78/100g

2 sizes
  • 250g — $16.95 ($6.78/100g)
  • 1000g — $55.18 ($5.52/100g)

Details

Origin
Brazil & Peru
Process
FULLY WASHED
Variety
LOCAL HEIRLOOM
AB Kithungururu
Germany|Bonanza Coffee

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 & Ruiru 11
Producer
Kithungururu Farmers