BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Crankhouse Coffee

Crankhouse Coffee is a specialty coffee roaster based in the United Kingdom. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Crankhouse Coffee.

Top origins
Colombia, Brazil, Peru
Common processes
Natural, Anaerobic Natural, Anaerobic
New in last 30 days
4 (5.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-23
Latest restock
2026-09-28

13 coffees in stock (33 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Rumudamo Natural
UK|Crankhouse Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

3 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 500g — $34.48 ($6.90/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Monkaaba Sidra
UK|Crankhouse Coffee

$21.88 · 150g · $14.59/100g

3 sizes
  • 150g — $21.88 ($14.59/100g)
  • 250g — $31.83 ($12.73/100g)
  • 500g — $61.01 ($12.20/100g)

Details

Origin
Ecuador
Variety
Bourbon
Finca Las Laderas Pacamara
UK|Crankhouse Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Pacamara
Antuuka Manizales EA DECAF
UK|Crankhouse Coffee

$14.59 · 250g · $5.84/100g

3 sizes
  • 250g — $14.59 ($5.84/100g)
  • 500g — $26.53 ($5.31/100g)
  • 1000g — $50.40 ($5.04/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra
Inmaculada Fellows Bourbon Aji
UK|Crankhouse Coffee

$21.88 · 150g · $14.59/100g

3 sizes
  • 150g — $21.88 ($14.59/100g)
  • 250g — $31.83 ($12.73/100g)
  • 500g — $61.01 ($12.20/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic
Variety
Pink Bourbon
Fazenda Moinho Natural Arara
UK|Crankhouse Coffee

$15.25 · 250g · $6.10/100g

3 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 500g — $26.53 ($5.31/100g)
  • 1000g — $50.40 ($5.04/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Wilder Lazo, Bella Alejandria 'Lady Geisha'
UK|Crankhouse Coffee

$21.88 · 150g · $14.59/100g

3 sizes
  • 150g — $21.88 ($14.59/100g)
  • 250g — $31.83 ($12.73/100g)
  • 500g — $61.01 ($12.20/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Honey
Variety
Maragogype
Nogales Elixir Honey Orange Bourbon
UK|Crankhouse Coffee

$21.88 · 150g · $14.59/100g

3 sizes
  • 150g — $21.88 ($14.59/100g)
  • 250g — $31.83 ($12.73/100g)
  • 500g — $59.68 ($11.94/100g)

Details

Process
Anaerobic Natural
Variety
Bourbon
Luz Angela Rojas, Finca Chorro Alto
UK|Crankhouse Coffee

$21.88 · 150g · $14.59/100g

3 sizes
  • 150g — $21.88 ($14.59/100g)
  • 250g — $31.83 ($12.73/100g)
  • 500g — $58.36 ($11.67/100g)

Details

Process
Double Fermentation
Variety
Pink Bourbon
COCARIVE Baba's Wine blend
UK|Crankhouse Coffee

$13.93 · 250g · $5.57/100g

3 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 500g — $25.20 ($5.04/100g)
  • 1000g — $47.75 ($4.77/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Anaerobic
Villa Maria Red
UK|Crankhouse Coffee

$13.93 · 250g · $5.57/100g

3 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 500g — $25.20 ($5.04/100g)
  • 1000g — $47.75 ($4.77/100g)

Details

Origin
Jamaica
Process
Natural
Quetzal Mountain Water DECAF
UK|Crankhouse Coffee

$15.25 · 250g · $6.10/100g

3 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 500g — $27.85 ($5.57/100g)
  • 1000g — $55.71 ($5.57/100g)

Details

Origin
Mexico
Rumudamo washed
UK|Crankhouse Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

3 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 500g — $34.48 ($6.90/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed