BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Nicaragua Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Nicaragua.

80 in stock37 roasters14.7/mo avg

Origin

Nicaragua

80 in stock · 71 roaster-direct

Price / 100g

$5.34 – $10.42

median $7.35 · 71 lots

Top regions

Nueva Segovia, Dipilto, Jinotega

Common processes

Washed, Natural, Decaf

Top varieties

Caturra, Catuai, Java

Just arrived

Last updated 2026-09-29

72 coffees from Nicaragua — page 2 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Article
UK|Workshop Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

3 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 500g — $33.00 ($6.60/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)

Details

Origin
Karongi, Western Province, Rwanda & Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuaí
Producer
Various
Coffee Classic Expresso
France|Terres de Café

$48.58 · 1000g · $4.86/100g

Details

Origin
Brazil, Nicaragua, El Salvador
Process
Washed
Variety
Blend
Kickstart - Medium Dark Espresso Blend
USA|Greater Goods Roasting

$10.00 · 113g · $8.85/100g

4 sizes
  • 113g — $10.00 ($8.85/100g)
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Colombia, Nicaragua, Brazil
Process
Washed, Natural
Variety
Mixed varieties
Big House
UK|NewGround Coffee

$13.26 · 200g · $6.63/100g

Details

Origin
Brazil, Nicaragua
Process
Washed & Natural
Variety
Blend
Sacuanjoche Education Lot 2025
USA|Passenger

$24.25 · 250g · $9.70/100g

Details

Origin
Jinotega, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Java
Producer
Regional Smallholders
Coffee Finca la Laguna - Parainema Washed
France|Terres de Café

$22.64 · 250g · $9.06/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Producer
Olman Valladerez
Coffee Buenos Aires - Maracaturra Washed
France|Terres de Café

$24.46 · 250g · $9.79/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Producer
Olman Valladerez
Diner
Canada|Escape Coffee
In StockBlend

$15.88 · 300g · $5.18/100g

2 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 900g — $41.65 ($4.63/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Producer
Multiple Producers
The Raven
USA|Red Rooster Coffee

$20.25 · 340g · $5.96/100g

Details

Origin
Colombia, Honduras, Nicaragua
Process
Washed
Organic Funky Chicken
USA|Red Rooster Coffee

$19.75 · 340g · $5.81/100g

Details

Origin
Nicaragua / Peru / Timor, Indonesia
Process
Washed
Waxwing All-Purpose Blend
USA|Red Rooster Coffee

$19.75 · 340g · $5.81/100g

Details

Origin
Colombia / Ethiopia / Nicaragua / Venezuela
Process
Washed & Natural
Organic Old Crow Cuppa Joe
USA|Red Rooster Coffee

$20.75 · 340g · $6.10/100g

Details

Origin
Honduras / Nicaragua / Peru
Process
Washed & Natural
Organic Starr Hill Stout Blend
USA|Red Rooster Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

Details

Origin
Jinotega, Nicaragua / Maubesse, East Timor / Karongi, Rwanda
Process
Washed & Natural
Decaf Nicaragua Jinotega Micro Lot
USA|Talking Crow Coffee Roasters

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 340g — $48.00 ($14.12/100g)
  • 907g — $96.00 ($10.58/100g)
  • 2267g — $240.00 ($10.59/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural, Carbonic maceration with a fermentation time of 5-10 days. Decaffeinated by Swiss Water process.
Colourful
UK|Scenery Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

3 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 500g — $42.44 ($8.49/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Carbonic Macerated Natural
Nicaragua | Brix Breaker | Single Origin Espresso
USA|Coffee Bros.

$18.00 · 170g · $10.59/100g

4 sizes
  • 170g — $18.00 ($10.59/100g)
  • 340g — $34.95 ($10.28/100g)
  • 907g — $91.20 ($10.06/100g)
  • 2267g — $216.00 ($9.53/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Afterparty- Leftover Lots - 1 Kilo
Germany|Paso Paso

$27.25 · 1000g · $2.73/100g

Details

Origin
Nicaragua
Organic French Roast Blend
USA|Intelligentsia Coffee

$18.50 · 340g · $5.44/100g

2 sizes
  • 340g — $18.50 ($5.44/100g)
  • 2267g — $101.50 ($4.48/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Ommagourd | Fall Blend
USA|Quills Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

Details

Origin
Kenya, Nicaragua, & Ethiopia
Process
Washed
Organic French Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$14.00 · 340g · $4.12/100g

3 sizes
  • 340g — $14.00 ($4.12/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz
Variety
Catuai, Caturra
Producer
Cooperativa de Servicios Múltiples 5 de Junio
Montesol
Spain|Syra Coffee

$18.77 · 250g · $7.51/100g

2 sizes
  • 250g — $18.77 ($7.51/100g)
  • 1000g — $60.08 ($6.01/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Lavado
Variety
Pacamara
Producer
Familia Rosales Mejía
Nicaragua, Finca Bethania, Washed
Belgium|MOK

$23.89 · 250g · $9.56/100g

2 sizes
  • 250g — $23.89 ($9.56/100g)
  • 1000g — $80.78 ($8.08/100g)

Details

Origin
Nicaragua, Macaueliza
Process
Washed
Variety
Java
Producer
Martha & Ana Albir