
Equator Coffees
Decaf Shakeout Blend Fair Trade Organic
Decaf Shakeout Blend Fair Trade Organic is a Chiapas, Mexico, Washed, Bourbon, Mundo Novo, Typica coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Chiapas, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, Mundo Novo, Typica
- Producer
- Cooperativa de Producción Tzeltal-Tzotzil
Available Sizes▾
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Decaf Shakeout Blend Fair Trade Organic
Decaf Shakeout Blend Fair Trade Organic is a Chiapas, Mexico, Washed, Bourbon, Mundo Novo, Typica coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Chiapas, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, Mundo Novo, Typica
- Producer
- Cooperativa de Producción Tzeltal-Tzotzil
Available Sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2268g — $106.75 ($4.71/100g)
Similar coffees across all roasters

Organic Decaf House Blend
Mexico
Intelligentsia Coffee
$18.50

Decaf Mexico Chiapas
Mexico Fully washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Decaf Mexico Light
Mexico washed Typica, Bourbon, Caturra (organic certified)
Rabbit Hole Roasters
$14.12

Decaf Mexico
Mexico washed Typica, Bourbon, Caturra (organic certified)
Rabbit Hole Roasters
$14.12

Mexico Decaf
Chiapas, Mexico MWP Decaf Typica/Bourbon/Caturra
Eight Ounce Coffee
$17.99

DECAF MEXICO ESMERALDA
Mexico washed, EA natural decaffeination bourbon, caturra, & catimor
Andytown Coffee Roasters
$15.75
Description
Inspired by the running community, Shakeout is our certified Organic & Fair Trade decaf blend. Our roasters weave together in-season Latin American coffees to compose a refreshing blend that you can enjoy at any hour.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00








