Hydrangea
Hydrangea is a specialty coffee roaster based in US. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Hydrangea.
- Top origins
- Colombia, Panama, Ecuador
- Common processes
- Washed, Natural, Hybrid Washed
- New in last 30 days
- 17 (22/mo avg)
- Newest arrival
- 2026-09-28
- Latest restock
- 2026-09-28
15 coffees in stock (491 total) — page 1 of 1
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated
![[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Lulo_Coferment_1.png?v=1785602229)
$28.00 · 227g · $12.33/100g
Details
- Origin
- Finca Santa Monica, Quindio, Colombia
- Process
- Co-fermented with Lulo, Washed
- Variety
- Castillo
- Producer
- Felipe Arcila
![[Rested/Sale] Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Fuji_OrangeZest_Oolong.jpg?v=1747333303)
$24.00 · 227g · $8.46/100g
3 sizes
- 227g — $19.20 ($8.46/100g)
- 227g — $21.60 ($9.52/100g)
- 227g — $24.00 ($10.57/100g)
Details
- Origin
- Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Neftalí Fajardo
![[Rested/Sale] Caturra - Semi Washed - Finca El Sendero](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/EarlGray_Tropical_Lemongrass_2.jpg?v=1785602346)
$23.00 · 227g · $8.11/100g
2 sizes
- 227g — $18.40 ($8.11/100g)
- 227g — $23.00 ($10.13/100g)
Details
- Origin
- Finca El Sendero, Cauca, Colombia
- Process
- Semi Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Eyder Erney Martinez Mosquera

$29.00 · 114g · $25.44/100g
3 sizes
- 114g — $29.00 ($25.44/100g)
- 227g — $46.00 ($20.26/100g)
- 907g — $150.00 ($16.54/100g)
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Double fermentation thermal shock
- Variety
- Gesha
- Producer
- Samuel Diego Bermudez
![[Rested] Gesha - Letty Bermudez - Finca El Paraiso](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/products/JasmineMilkTea_WhitePeachBlueBG.png?v=1675618863)
$29.00 · 114g · $25.44/100g
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Double fermentation thermal shock
- Variety
- Gesha
- Producer
- Samuel Diego Bermudez

$20.00 · 114g · $17.54/100g
3 sizes
- 114g — $20.00 ($17.54/100g)
- 227g — $28.00 ($12.33/100g)
- 907g — $80.00 ($8.82/100g)
Details
- Origin
- Finca Santa Monica, Quindio, Colombia
- Process
- Co-fermented with Lulo, Washed
- Variety
- Castillo
- Producer
- Felipe Arcila

$18.50 · 114g · $16.23/100g
4 sizes
- 114g — $18.50 ($16.23/100g)
- 227g — $23.00 ($10.13/100g)
- 907g — $75.00 ($8.27/100g)
- 2270g — $123.00 ($5.42/100g)
Details
- Origin
- Finca El Sendero, Cauca, Colombia
- Process
- Semi Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Eyder Erney Martinez Mosquera
![[Rested] Pink Bourbon - Peach - Finca El Paraiso](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Debbie_PeachGokuri_Rhubarb_Sakura.jpg?v=1684731823)
$31.00 · 227g · $13.66/100g
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Thermal Shock + Two Stage Fermentation
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Samuel Diego Bermudez
![[Rested] Castillo - Lychee - Finca El Paraiso](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/products/Lychee_Osmanthus_PeachGummy.png?v=1677851477)
$25.00 · 227g · $11.01/100g
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Double Anaerobic Thermal Shock
- Variety
- Castillo
- Producer
- Samuel Diego Bermudez

$18.50 · 114g · $16.23/100g
4 sizes
- 114g — $18.50 ($16.23/100g)
- 227g — $24.00 ($10.57/100g)
- 907g — $77.00 ($8.49/100g)
- 2270g — $132.00 ($5.81/100g)
Details
- Origin
- Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Neftalí Fajardo

$21.00 · 114g · $18.42/100g
3 sizes
- 114g — $21.00 ($18.42/100g)
- 227g — $31.00 ($13.66/100g)
- 907g — $98.00 ($10.80/100g)
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Thermal Shock + Two Stage Fermentation
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Samuel Diego Bermudez

$20.00 · 114g · $17.54/100g
3 sizes
- 114g — $20.00 ($17.54/100g)
- 227g — $27.00 ($11.89/100g)
- 907g — $86.00 ($9.48/100g)
Details
- Origin
- Caicedonia, Valle del Cauca, Colombia
- Process
- XO Natural
- Variety
- San Juan
- Producer
- Rigoberto and Luis Eduardo Herrera

$17.50 · 114g · $15.35/100g
3 sizes
- 114g — $17.50 ($15.35/100g)
- 227g — $25.00 ($11.01/100g)
- 907g — $80.00 ($8.82/100g)
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Double Anaerobic Thermal Shock
- Variety
- Castillo
- Producer
- Samuel Diego Bermudez

$28.00 · 114g · $24.56/100g
3 sizes
- 114g — $28.00 ($24.56/100g)
- 227g — $46.00 ($20.26/100g)
- 907g — $160.00 ($17.64/100g)
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Special Fermentation Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Samuel Diego Bermudez
![[Rested/Sale] Gesha - Salma Bermudez - Finca El Paraiso](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Mango_DulcedeLeches_Elderflower-PinkBG.jpg?v=1685980257)
$28.00 · 114g · $22.11/100g
2 sizes
- 114g — $25.20 ($22.11/100g)
- 114g — $28.00 ($24.56/100g)
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Special Fermentation Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Samuel Diego Bermudez