BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Marsellesa Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Marsellesa variety.

22 in stock21 roasters6.7/mo avg

Variety

Marsellesa

22 coffees

Price / 100g

$6.43 – $15.37

median $7.73 · 21 lots

Top origins

Peru, Mexico, Nicaragua

Top processes

Washed, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

21 Marsellesa variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mexico - Chiapas
USA|SK Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Typical, Bourbon, Mundo Novo, Catuai, Marsellesa, Caturra
Producer
GRAPOS Cooperative
Cipres
USA|East Pole Coffee Co.

$25.50 · 340g · $7.50/100g

3 sizes
  • 340g — $25.50 ($7.50/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $102.50 ($4.52/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Typica, Marsellesa
Producer
Smallholders
Spark - Mexico
USA|Greater Goods Roasting

$10.00 · 113g · $8.85/100g

4 sizes
  • 113g — $10.00 ($8.85/100g)
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Mexico, Villa Corzo, Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Marsellesa, Obata
Producer
Doña Duglas Molina
Las Hortensias, Nicaragua, Anaerobic Natural
Australia|Ona

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $63.22 ($6.32/100g)

Details

Origin
Buenos Aires, Dipilto, Nueva Segovia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Marsellesa
Producer
Ana Maria Albir Sotomayor
Peru San Ignacio Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$15.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Peru - Nueva Alianza, San Ignacio, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Catimor, Geisha & Marshell
Producer
Luis Colunche – La Fortuna
Mafafas | Mexico
USA|Greenway Coffee

$20.00 · 300g · $6.67/100g

2 sizes
  • 300g — $20.00 ($6.67/100g)
  • 2500g — $110.00 ($4.40/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Costa Rica, Marsellesa, Sarachimor
La Llamarada
USA|Coava Coffee Roasters

$24.00 · 300g · $8.00/100g

2 sizes
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $62.50 ($6.25/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Variety
Caturra, Catuai, Marsellesa
Producer
Oscar Torres, Edwin Burgos, and Claudia Rivera
Montesol (Marsellesa), Nicaragua
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $54.61 ($5.46/100g)
  • 2000g — $106.95 ($5.35/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Lavado
Variety
Marsellesa
Producer
Familia Rosales Mejía
Mexico Chiapas Ki-Saya Medium Roast
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.15 · 113g · $9.87/100g

4 sizes
  • 113g — $11.15 ($9.83/100g)
  • 283g — $21.00 ($7.41/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $134.00 ($5.91/100g)

Details

Origin
Chiapas
Process
Washed, with 12-17 hours fermentation prior to de-pulping
Variety
Caturra, Costa Rica, Marsellesa, & Typica
Producer
Various smallholders
Mexico- Cipres- Washed
USA|Presta Coffee

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Typica, Costa Rica, and Marsellesa
MARCELINO CHINGUEL, Marshell Natural
UK|PLOT Roasting

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $73.00 ($7.30/100g)

Details

Origin
La Lacuma, El Laurel, La Coipa, Cajamarca, Peru
Process
Natural
Variety
Marshell
Producer
Marcelino Chinguel Mijahuanca
Roiber Berecca
UK|Full Court Press

$23.21 · 200g · $11.61/100g

3 sizes
  • 200g — $23.21 ($11.61/100g)
  • 500g — $58.36 ($11.67/100g)
  • 1000g — $92.84 ($9.28/100g)

Details

Origin
Calamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Marshell
Mexico: Los Altos
USA|Broadsheet Coffee

$23.00

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catimor, Marsellesa, Mundo Novo
Producer
UCANOCH Cooperative
Mexico Paraiso
USA|Driftaway Coffee

$18.00 · 226g · $7.96/100g

4 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 453g — $28.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $80.00 ($3.53/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Typica, Bourbon, Marsellesa
Producer
Several smallholder producers
Entre Ríos
Spain|Nomad

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 3000g — $184.32 ($6.14/100g)

Details

Origin
Espresso
Process
Washed
Variety
Marsellesa and Obatá
Kaffebønner Peru La Palestina Marshell Økologisk
Norway|Kaffa

$22.93 · 250g · $9.17/100g

Details

Origin
Peru, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Marshell
Producer
Zobeida Alarcon Coronel
Kaffebønner 1kg Peru La Palestina Marshell Økologisk
Norway|Kaffa

$73.42 · 1000g · $7.34/100g

Details

Origin
Peru, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Marshell
Producer
Zobeida Alarcon Coronel
Pedro Padilla, Peru - Filter
UK|Machina Coffee

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $55.71 ($5.57/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Marshell
Producer
Pedro Padilla
(Last Roast) La Lúcuma
Singapore|Skill Issue Coffee

$14.87 · 150g · $9.91/100g

Details

Origin
Peru
Process
Fully Washed
Variety
Marshell
Producer
Grimanés Morales Lizana & Marcelino Chinguel
CHOCOLATE WAFER - ESPRESSO
Canada|Colorfull Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $52.00 ($5.20/100g)

Details

Origin
Brazil, Colombia
Process
Thermal Shock, Natural
Variety
Typica, Bourbon, Marsellesa, Obata, Gesha, Java
Producer
Escuela de Campo Sierra Negra, Granja Paraíso 92, Wilton Benitez
Goth Summer Seasonal Espresso
USA|Ritual Coffee Roasters

$23.00 · 141g · $16.31/100g

Details

Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí, Villalobos, Ethiopia Hierloom, Marsellesa, Typica