BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

49th Parallel Coffee Roasters

49th Parallel Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in British Columbia, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from 49th Parallel Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Honduras, Colombia
Common processes
Washed, Natural, Washed Process
New in last 30 days
8 (8.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-26
Latest restock
2026-07-25

10 coffees in stock (127 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$18.00 · 301g · $4.98/100g

2 sizes
  • 301g — $15.00 ($4.98/100g)
  • 2268g — $128.00 ($5.64/100g)

Details

Origin
El Salvador - Apaneca, Ahuachapán
Process
Honey
Variety
Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra
Producer
José Antonio Salaverria, JASAL
Old School Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$14.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Brazil - Cerrado Mineiro
Process
Natural Process
Variety
Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio
Producer
Fazendo Rio Brilhante
Peru San Ignacio Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 170g · $11.76/100g

2 sizes
  • 170g — $20.00 ($11.76/100g)
  • 170g — $137.00 ($80.59/100g)

Details

Origin
Peru - El Huabo, San Ignacio, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Geisha, Caturra, Pache, Catuai
Producer
Jenny Aracely Carhuapoma -Finca El Cautivo
Epic Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Guatemala - Huehuetenango
Process
Washed Process
Variety
Bourbon, Caturra, Catuai
Producer
Vides Family Farms
Nostalgia · Organic
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Peru - Piura, Amazonas, Cajamarca & San Martin regions
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi & Catimor
Producer
Coop Agr’cola de Servicios Mœltiples Norandino
Decaf Swiss Water Process Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $4.12/100g

2 sizes
  • 340g — $14.00 ($4.12/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Costa Rica - Tarrazu
Variety
Caturra & Catuai (Red and Yellow)
Producer
Coffee Communities in Costa Rica
Blue Sky Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 340g — $55.00 ($16.18/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Brazil - Cerrado Mineiro
Variety
Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio
Producer
Fazendo Rio Brilhante
Longitude 123°W Blend
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Guatemala - Huehuetenango
Variety
Bourbon, Caturra, Catuai
Producer
Vides Family Farms
Organic French Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$14.00 · 340g · $4.12/100g

3 sizes
  • 340g — $14.00 ($4.12/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz
Variety
Catuai, Caturra
Producer
Cooperativa de Servicios Múltiples 5 de Junio
Honduras Finca Liquidámbar Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$16.00 · 170g · $9.41/100g

Details

Origin
Honduras - Guascotoro, San José, La Paz
Process
Yellow Honey
Variety
Bourbon, Catuai, Pacas
Producer
Roberto René González