BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Chronic.

Chronic. is a specialty coffee roaster based in Zürich, Switzerland. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Chronic..

Top origins
Peru, Colombia, Ethiopia
Common processes
Washed, Honey, Washed et Natural
New in last 30 days
0 (0/mo avg)
Newest arrival
2026-06-21

20 coffees in stock (23 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

06PM
Switzerland|Chronic.

$11.42 · 250g · $4.57/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Washed
Variety
Catura, Catuai, Catimor, Bourbon et Villasarche
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera Valle Alto Ltda
11PM
Switzerland|Chronic.

$11.42 · 250g · $4.57/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon, Catura et Catimor
Producer
Petits producteurs Fairtrade du Pérou et CR3-Kaffeeveredelung (décaféination)
Kenya Kamwangi AA – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Ruiru 11 et Batian
Producer
New Ngariama Farmers Cooperative Society
10AM
Switzerland|Chronic.

$15.03 · 250g · $6.01/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Catura, Catuai et Bourbon
Producer
San Martin Jilotepeque - FUERZA DE MUJER
Volcan Azul Honey Micro Lot · Décaféiné
Switzerland|Chronic.

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Carbonic et Honey
Variety
Catura
Producer
Alejo Castro Kahle
Kenya Ndaro-ini AA – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$22.24 · 250g · $8.90/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian et Ruiru 11
Producer
Gikanda Farmers cooperative
Finca Soledad Sidra Wave Fermented Honey
Switzerland|Chronic.

$38.47 · 100g · $38.47/100g

Details

Origin
Équateur
Process
Honey
Variety
Sidra
Producer
Jose Ignacio Jijon
Elixir Emerald Micro Lots · Décaféiné
Switzerland|Chronic.

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural et Carbonic
Variety
Bourbon, Catura et Catuai
Producer
Gold Mountain Coffee Growers
Finca Soledad Typica Wave Fermented Honey
Switzerland|Chronic.

$38.47 · 100g · $38.47/100g

Details

Origin
Équateur
Process
Honey
Variety
Typica
Producer
Jose Ignacio Jijon
Ethiopia Almaz Teklu Gr.1 Fully Washed
Switzerland|Chronic.

$25.85 · 250g · $10.34/100g

Details

Origin
Éthiopie
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Almaz Teklu
Idido Yirgacheffe – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$24.65 · 250g · $9.86/100g

Details

Origin
Éthiopie
Process
Natural, Yeast Cultures et Extended cherry fermentation
Variety
Heirloom
Producer
Farmers Cooperative
01PM
Switzerland|Chronic.

$15.03 · 250g · $6.01/100g

Details

Origin
Éthiopie
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Homacho Waeno Cooperative
Ombligon – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$36.07 · 250g · $14.43/100g

Details

Origin
Colombie
Process
Natural
Variety
Ombligon
Producer
Jhon Wilmer
Los Aguacates Geisha – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$44.48 · 250g · $17.79/100g

Details

Origin
Colombie
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Luis Ernesto Nieto
Janson Geisha 914 – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$34.86 · 100g · $34.86/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural et Semi Anaerobic
Variety
Geisha
Producer
Janson
La Joya - Parainema 65h Natural
Switzerland|Chronic.

$28.85 · 250g · $11.54/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Extended cherry fermentation
Variety
Parainema
Producer
Cralos Amaya
El Paraiso - Java CMN
Switzerland|Chronic.

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural et Carbonic
Variety
Java
Producer
Hipólito Acuña
Janson Geisha 929 – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$38.47 · 100g · $38.47/100g

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Janson
04PM
Switzerland|Chronic.
In StockBlend

$11.42 · 250g · $4.57/100g

3 sizes
  • 250g — $11.42 ($4.57/100g)
  • 250g — $12.02 ($4.81/100g)
  • 1000g — $40.28 ($4.03/100g)

Details

Origin
Pérou et Ouganda
Process
Washed et Natural
Variety
Bourbon, Catura et Catuai
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera Valle Alto Ltda et Rubanga Cooperative Society Ltd
05AM
Switzerland|Chronic.
In StockBlend

$10.82 · 250g · $4.33/100g

Details

Origin
Ouganda et Pérou
Process
Washed et Natural
Variety
Bourbon, Catura et Catuai
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera Valle Alto Ltda et Rubanga Cooperative Society Ltd