Rwanda Origin Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Rwanda.
Origin
Rwanda
104 in stock · 87 roaster-direct
Price / 100g
$5.57 – $11.27
median $7.31 · 79 lots
Top regions
western province, Nyamasheke, Ruanda
Common processes
Washed, Natural, Honey
Top varieties
Red Bourbon, Bourbon, Rote Bourbon
Just arrived
- Rwanda - Dahwe FW 26/27
Scenery Coffee · 3 days ago
- RWANDA TUMBA SITE NATURAL
Push x Pull · 4 days ago
Last updated 2026-09-29
87 coffees from Rwanda — page 2 of 2
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$17.00 · 301g · $5.65/100g
2 sizes
- 301g — $17.00 ($5.65/100g)
- 2268g — $123.00 ($5.42/100g)
Details
- Origin
- Rwanda - Cyeza sector, Muhanga
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Sholi

$19.00 · 250g · $7.60/100g
Details
- Origin
- Ruanda
- Process
- Washed
- Variety
- Rote Bourbon
- Producer
- Agnes Mukamushinja

$14.58 · 250g · $5.83/100g
2 sizes
- 250g — $14.58 ($5.83/100g)
- 1000g — $53.81 ($5.38/100g)
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Honey
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Rugali CWS

$22.00 · 250g · $8.80/100g
3 sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
- 2000g — $145.00 ($7.25/100g)
Details
- Origin
- Nyamasheke, Western Province
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Gasharu Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g
3 sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
- 2000g — $145.00 ($7.25/100g)
Details
- Origin
- Nyamasheke, Western Province
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Gasharu Coffee

$14.68 · 250g · $5.87/100g
Details
- Origin
- Ruanda, Nyamasheke
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Gasharu Kooperative

$14.59 · 250g · $5.84/100g
2 sizes
- 250g — $14.59 ($5.84/100g)
- 1000g — $53.05 ($5.31/100g)
Details
- Origin
- Kilimbi, Nyamasheke, Western Province, Rwanda
- Process
- Inoculated Washed
- Variety
- Red Bourbon

$8.00 · 113g · $7.08/100g
3 sizes
- 113g — $8.00 ($7.05/100g)
- 283g — $19.00 ($6.70/100g)
- 2268g — $120.00 ($5.29/100g)
Details
- Origin
- Cyeza sector, Muhanga district, Rwanda
- Process
- Natural
- Variety
- Red Bourbon

$17.00 · 340g · $5.00/100g
3 sizes
- 340g — $17.00 ($5.00/100g)
- 340g — $55.00 ($16.18/100g)
- 2268g — $108.00 ($4.76/100g)
Details
- Origin
- Rwanda - Cyeza sector, Muhanga
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Sholi

$19.50 · 340g · $5.74/100g
3 sizes
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $44.25 ($4.88/100g)
- 2268g — $104.00 ($4.59/100g)
Details
- Origin
- Costa Rica, Rwanda
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple

$18.00 · 250g · $7.20/100g
3 sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
- 3000g — $160.00 ($5.33/100g)
Details
- Origin
- Ruanda
- Process
- Honey
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Abdul Rudahunga

$18.00 · 250g · $7.20/100g
3 sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
- 3000g — $160.00 ($5.33/100g)
Details
- Origin
- Ruanda
- Process
- Honey
- Variety
- Rote Bourbon
- Producer
- Abdul Rudahunga

$28.00 · 340g · $8.24/100g
Details
- Origin
- Cyato Sector. Nyamasheke District. Rwanda
- Process
- Washed. Dried on Raised Beds
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Abadatezuka COOP

$17.00 · 250g · $6.80/100g
3 sizes
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 500g — $33.00 ($6.60/100g)
- 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
Details
- Origin
- Karongi, Western Province, Rwanda & Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra & Catuaí
- Producer
- Various

$78.32 · 1000g · $7.83/100g
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- bourbon
- Producer
- kooperatywa Nyamsheke

$20.55 · 250g · $8.22/100g
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- bourbon
- Producer
- kooperatywa Nyamsheke

$17.29 · 200g · $8.65/100g
2 sizes
- 200g — $17.29 ($8.65/100g)
- 1000g — $81.92 ($8.19/100g)
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Gasharu

$16.94 · 227g · $7.46/100g
Details
- Origin
- Rwanda, Ethiopia
- Process
- Washed

$18.66 · 250g · $7.46/100g
2 sizes
- 250g — $18.66 ($7.46/100g)
- 1000g — $72.36 ($7.24/100g)
Details
- Origin
- Huye District, Rwanda
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- David Rubanzangabo

$14.68
Details
- Origin
- Ruanda, Nyamasheke
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Gasharu Kooperative

$8.00 · 113g · $7.08/100g
3 sizes
- 113g — $8.00 ($7.05/100g)
- 283g — $19.00 ($6.70/100g)
- 2268g — $120.00 ($5.29/100g)
Details
- Origin
- Colombia Washed and Rwanda Natural
- Process
- Washed and Natural

$22.00 · 340g · $6.47/100g
Details
- Origin
- Colombia, Costa Rica, Ethiopia, Rwanda
- Process
- Natural & Washed

$70.00
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Bourbon

$25.00 · 250g · $10.00/100g
Details
- Origin
- Rwanda

$55.00
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon

$65.00
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon

$144.00 · 340g · $7.06/100g
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Washed
- Producer
- Nyampinga Cooperative

$21.00 · 340g · $6.18/100g
Details
- Origin
- Jinotega, Nicaragua / Maubesse, East Timor / Karongi, Rwanda
- Process
- Washed & Natural

$25.00 · 200g · $12.50/100g
3 sizes
- 200g — $25.00 ($12.50/100g)
- 200g — $23.00 ($11.50/100g)
- 1000g — $80.00 ($8.00/100g)
Details
- Origin
- Rwanda
- Variety
- Red Bourbon

$27.00 · 340g · $7.94/100g
3 sizes
- 340g — $27.00 ($7.94/100g)
- 907g — $59.00 ($6.50/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Washed
![CITY ROAST Blend [ONIBUS Original Blend]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0099/0075/2932/files/city_7b366c08-7c9f-4ecb-8b36-144ac319ee44.png?v=1725328420)
$8.00 · 100g · $8.00/100g
4 sizes
- 100g — $8.00 ($8.00/100g)
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 500g — $28.00 ($5.60/100g)
- 1000g — $48.00 ($4.80/100g)
Details
- Origin
- Brazil, Rwanda
- Process
- Pulped Natural, Fully Washed

$26.00
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Natural

$24.00 · 113g · $21.24/100g
4 sizes
- 113g — $24.00 ($21.24/100g)
- 226g — $40.00 ($17.70/100g)
- 340g — $56.00 ($16.47/100g)
- 2267g — $240.00 ($10.59/100g)
Details
- Origin
- Nyamasheke, Western Province, Rwanda
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Red Bourbon

$25.00 · 283g · $8.83/100g
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Natural
- Variety
- Red bourbon
- Producer
- Smallholder farms

$22.55 · 200g · $11.27/100g
2 sizes
- 200g — $22.55 ($11.27/100g)
- 500g — $50.40 ($10.08/100g)
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- 1400 smallholder producers, Muraho Trading Company

$18.20 · 250g · $7.28/100g
3 sizes
- 250g — $18.20 ($7.28/100g)
- 1000g — $63.72 ($6.37/100g)
- 3000g — $191.15 ($6.37/100g)
Details
- Origin
- Ruanda, Nyamasheke District
- Process
- Natural
- Variety
- Bourbon rojo
- Producer
- Kilimbi

$17.07 · 250g · $6.83/100g
3 sizes
- 250g — $17.07 ($6.83/100g)
- 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
- 3000g — $177.50 ($5.92/100g)
Details
- Origin
- Ruanda, Nyamasheke District
- Process
- Lavado
- Variety
- Bourbon rojo
- Producer
- Kilimbi