BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

De Mello Coffee

De Mello Coffee is a specialty coffee roaster based in Ontario, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from De Mello Coffee.

Top origins
Ethiopia, Brazil, Costa Rica
Common processes
Natural, Washed, Sugarcane, Decaf
New in last 30 days
19 (6.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-01
Latest restock
2026-09-16

18 coffees in stock (19 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

NOMNOM Robusta Dark Roast
Canada|De Mello Coffee

$10.59 · 227g · $4.66/100g

2 sizes
  • 227g — $10.59 ($4.67/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Mt. Elgon, Bugisu, Uganda
Process
Natural
Variety
Robusta A_Screen 17
Producer
Smallholder
Costa Rica Doña Aracelly
Canada|De Mello Coffee

$18.35 · 227g · $8.09/100g

2 sizes
  • 227g — $18.35 ($8.08/100g)
  • 2267g — $176.48 ($7.79/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Frailes, Los Santos
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Doña Aracelly Robles, El Rio, Centro Agricola
Ethiopia Gotiti
Canada|De Mello Coffee

$17.65 · 227g · $7.77/100g

2 sizes
  • 227g — $17.65 ($7.77/100g)
  • 2267g — $169.42 ($7.48/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Gotiti kebele, Gedeo Zone, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
74112
Producer
Gotiti Washing Station, Smallholder
Indonesia Mt. Ijen
Canada|De Mello Coffee

$19.06 · 227g · $8.40/100g

2 sizes
  • 227g — $19.06 ($8.39/100g)
  • 2267g — $183.54 ($8.10/100g)

Details

Origin
East Java, Indonesia
Process
Natural
Variety
Komasti, Andungsari, Bourbon
Producer
Smallholder
Mt. Water (Dancing Goats Decaf)
Canada|De Mello Coffee

$14.82 · 227g · $6.53/100g

2 sizes
  • 227g — $14.82 ($6.53/100g)
  • 2267g — $141.18 ($6.23/100g)

Details

Origin
Brazil, Machado, Poco Fundo and Campestre, Minas Gerais
Process
Mt. Water Process Natural
Variety
Arara, Catuai, Mundo Novo
Producer
Co-op Legender
Rwanda Cyiya
Canada|De Mello Coffee

$16.94 · 227g · $7.46/100g

2 sizes
  • 227g — $16.94 ($7.46/100g)
  • 2267g — $162.36 ($7.17/100g)

Details

Origin
Nyamasheke District, KIRIMBI, Western Rwanda
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
480 Smallholders
Peru Roxy Cordova
Canada|De Mello Coffee

$18.35 · 227g · $8.09/100g

2 sizes
  • 227g — $18.35 ($8.08/100g)
  • 2267g — $176.48 ($7.79/100g)

Details

Origin
Peru, San Ignacio
Process
Extended Ferment Washed
Variety
Typica, Caturra
Producer
Roxeny Cordova
Ethiopia Abdo
Canada|De Mello Coffee

$18.35 · 227g · $8.09/100g

2 sizes
  • 227g — $18.35 ($8.08/100g)
  • 2267g — $176.48 ($7.79/100g)

Details

Origin
Limu, Jimma, Oromia, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112
Producer
Abdo Abamecha
Ethiopia Alo HSF3 72
Canada|De Mello Coffee

$34.59 · 227g · $15.24/100g

4 sizes
  • 227g — $34.59 ($15.24/100g)
  • 453g — $61.41 ($13.56/100g)
  • 907g — $120.01 ($13.23/100g)
  • 2267g — $292.95 ($12.93/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Hatessa Village / Bensa / Sidama
Process
HSF3 (Hatessa Anaerobic Natural) 72 hrs
Variety
74158
Producer
Alo
Dancing Goats
Canada|De Mello Coffee

$11.29 · 227g · $4.98/100g

4 sizes
  • 227g — $11.29 ($4.98/100g)
  • 453g — $21.18 ($4.67/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Brazil, Machado, Minas Gerais
Process
Natural
Variety
Yellow Catuai
Producer
Group of Sitios
Swiss Water (Ethiopia Decaf)
Canada|De Mello Coffee

$16.24 · 227g · $7.15/100g

2 sizes
  • 227g — $16.24 ($7.15/100g)
  • 2267g — $155.30 ($6.85/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Oromia, Guji Zone, Sidamo
Process
Swiss Water Process Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Small Holders
Costa Rica La Pacaya Cinnamon
Canada|De Mello Coffee

$23.30 · 227g · $10.26/100g

4 sizes
  • 227g — $23.30 ($10.26/100g)
  • 453g — $41.65 ($9.19/100g)
  • 907g — $81.18 ($8.95/100g)
  • 2267g — $197.66 ($8.72/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Cinnamon Anaerobic
Variety
Red Catuai
Producer
Franciny Vargas La Pacaya, Doga
Gentleman
Canada|De Mello Coffee

$11.29 · 227g · $4.98/100g

4 sizes
  • 227g — $11.29 ($4.98/100g)
  • 453g — $21.18 ($4.67/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Brazil, Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Bourbon & Typica
Producer
Small Holders
Deadman Walking
Canada|De Mello Coffee

$11.29 · 227g · $4.98/100g

4 sizes
  • 227g — $11.29 ($4.98/100g)
  • 453g — $21.18 ($4.67/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Brazil, Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Bourbon & Typica
Producer
Small holders
Café Magique
Canada|De Mello Coffee

$16.24 · 227g · $7.15/100g

2 sizes
  • 227g — $16.24 ($7.15/100g)
  • 2267g — $155.30 ($6.85/100g)

Details

Origin
Brazil, Ethiopia, Costa Rica
Process
Natural, Washed, Cinnamon Anaerobic
Lollipop
Canada|De Mello Coffee

$16.94 · 227g · $7.46/100g

Details

Origin
Rwanda, Ethiopia
Process
Washed
Butterfly Kiss
Canada|De Mello Coffee

$16.24 · 227g · $7.15/100g

4 sizes
  • 227g — $16.24 ($7.15/100g)
  • 453g — $31.06 ($6.85/100g)
  • 907g — $62.12 ($6.85/100g)
  • 2267g — $155.30 ($6.85/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Costa Rica
Process
Natural
Healing Ground [De Mello x NYGF]
Canada|De Mello Coffee

$12.71 · 227g · $5.60/100g

Details

Origin
Brazil, Ethiopia