BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1842 in stock307 roasters644/mo avg

Process

Natural

1842 coffees

Price / 100g

$5.45 – $39.14

median $9.14 · 1786 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1608 Natural process coffees — page 25 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Regular Brazil Cerrado
USA|Talking Crow Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Brasile Santa Barbara
Italy|Ditta Artigianale

$12.00 · 250g · $4.80/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Bourbon
Sweet Valley
Netherlands|Manhattan
In StockColombia

$21.05 · 250g · $8.42/100g

Details

Origin
Valle del Cauca
Process
Natural
Variety
Colombia
Producer
Cafe Granja la Esperanza
Pearl
Switzerland|MAME
In StockBrazil

$21.64 · 250g · $8.66/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Mondo Novo
Producer
Daterra
Big House
UK|NewGround Coffee

$13.26 · 200g · $6.63/100g

Details

Origin
Brazil, Nicaragua
Process
Washed & Natural
Variety
Blend
Ethiopia Hadeso
USA|Poem Roasting

$24.00 · 250g · $9.60/100g

2 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Ratnagiri SLN9 Naturals
Vietnam|XLIII Coffee

$38.02 · 250g · $15.21/100g

Details

Process
Naturals
Variety
SLN9
Producer
Ratnagiri Estate
Colombia Natural Pink Champagne Pink Bourbon Co-Ferment
USA|Luminous Coffee

$29.00 · 200g · $14.50/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $29.00 ($14.50/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Pink Bourbon
Nogales Elixir Honey Orange Bourbon
UK|Crankhouse Coffee

$21.88 · 150g · $14.59/100g

3 sizes
  • 150g — $21.88 ($14.59/100g)
  • 250g — $31.83 ($12.73/100g)
  • 500g — $59.68 ($11.94/100g)

Details

Process
Anaerobic Natural
Variety
Bourbon
ECUADOR Galo Geisha Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$29.58 · 100g · $29.58/100g

2 sizes
  • 100g — $29.58 ($29.58/100g)
  • 250g — $65.99 ($26.40/100g)

Details

Origin
San Jose de Minas, Pichincha, Ecuador
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Galo Morales
Decaf Organic Fairtrade (decaffeinated)
Austria|Kaffeelix

$13.74 · 250g · $5.50/100g

2 sizes
  • 250g — $13.74 ($5.50/100g)
  • 1000g — $50.26 ($5.03/100g)

Details

Origin
omni roast
Process
Natural
Variety
mixed varieties
PANAMA Altieri Poseidon Geisha Natural Cold Static NCX
Sweden|Coffea Circulor

$17.07 · 40g · $42.67/100g

4 sizes
  • 40g — $17.07 ($42.67/100g)
  • 50g — $17.07 ($34.13/100g)
  • 100g — $34.13 ($34.13/100g)
  • 250g — $68.27 ($27.31/100g)

Details

Origin
Callejón Seco, Boquete, Panama
Process
Natural, Dry, Slow Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Mimas Estate
Interstellar Geisha · Finca Deborah
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$40.96 · 125g · $32.77/100g

Details

Origin
Panama · Volcan
Process
Multi-variable yeast, natural, slow shade dried
Variety
Geisha
Producer
Finca Deborah · Jamison Savage
ECUADOR Galo Geisha Natural NX
Sweden|Coffea Circulor

$18.20 · 100g · $18.20/100g

2 sizes
  • 100g — $18.20 ($18.20/100g)
  • 250g — $39.82 ($15.93/100g)

Details

Origin
San Jose de Minas, Pichincha, Ecuador
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Galo Morales
PANAMA Altieri Dilgo Geisha Natural Anaerobic Cold Fermentation NACX
Sweden|Coffea Circulor

$29.58 · 40g · $73.96/100g

4 sizes
  • 40g — $29.58 ($73.96/100g)
  • 50g — $29.58 ($59.17/100g)
  • 100g — $44.37 ($44.37/100g)
  • 250g — $104.68 ($41.87/100g)

Details

Origin
Callejón Seco, Boquete, Panama
Process
Natural, Anaerobic, Cold Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Finca Stal
PANAMA Savage Coffees Finca Deborah Nirvana Nitrogen Macerated Anaerobic Natural
Sweden|Coffea Circulor

$28.44 · 40g · $71.11/100g

4 sizes
  • 40g — $28.44 ($71.11/100g)
  • 50g — $28.44 ($56.89/100g)
  • 100g — $62.58 ($62.58/100g)
  • 250g — $130.85 ($52.34/100g)

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Nitrogen Macerated, Anaerobic, Natural
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Jamison Savage
PANAMA Savage Coffees Finca Deborah Afterglow Geisha Natural
Sweden|Coffea Circulor

$22.76 · 40g · $56.89/100g

4 sizes
  • 40g — $22.76 ($56.89/100g)
  • 50g — $22.76 ($45.51/100g)
  • 100g — $50.06 ($50.06/100g)
  • 250g — $119.47 ($47.79/100g)

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Natural, Multi-stage in-cherry drying
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Jamison Savage
KENYA Coffea Circulor Rook Isolated Batian NYX
Sweden|Coffea Circulor

$34.13 · 40g · $85.33/100g

5 sizes
  • 40g — $34.13 ($85.33/100g)
  • 50g — $34.13 ($68.27/100g)
  • 100g — $56.89 ($56.89/100g)
  • 250g — $125.16 ($50.06/100g)
  • 250g — $20.48 ($8.19/100g)

Details

Origin
Meru, Kenya
Process
Natural, Yeast inoculation, Fast dry
Variety
Isolated, Batian, H-grade
Producer
Coffea Circulor Kenya Estate (Ivica Cvetanovski & Macho)
Dark Espresso Roast Coffee
USA|Coffee Bros.

$10.29 · 170g · $6.05/100g

4 sizes
  • 170g — $10.29 ($6.05/100g)
  • 340g — $19.99 ($5.88/100g)
  • 907g — $52.14 ($5.75/100g)
  • 2267g — $123.48 ($5.45/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Caturra, Ethiopian Heirloom
Bryan Bautista
Netherlands|Shokunin Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

Details

Origin
La Paz, Honduras
Process
120hrs Anaerobic natural
Variety
Typica
Alo Morke Natural
USA|BlendIn Coffee Club

$26.00 · 284g · $9.15/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Ethiopia - Alo Coffee RF8 Archers EP Cold Ferment Natural
UAE|Archers Coffee

$47.65 · 200g · $23.83/100g

3 sizes
  • 100g — $24.51 ($24.51/100g)
  • 200g — $47.65 ($23.83/100g)
  • 1000g — $141.59 ($14.16/100g)

Details

Origin
Alo Village, Sidama Bensa
Process
Natural Cold Fermentation - RF8
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Panama - Mi Finquita - Hartmann Reserve GN Wineglobe Lot 10325
UAE|Archers Coffee

$55.82 · 100g · $55.82/100g

3 sizes
  • 100g — $55.82 ($55.82/100g)
  • 200g — $110.28 ($55.14/100g)
  • 1000g — $495.58 ($49.56/100g)

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas
Process
Wineglobe Natural
Variety
Geisha
Producer
Tessie & Ratibor Hartmann
Low Strung - Medium Decaf
USA|Greater Goods Roasting

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $65.00 ($7.17/100g)
  • 2267g — $136.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Colombia, Brazil
Process
Washed, Natural
Variety
Mixed varieties
Rimiro Natural
USA|BlendIn Coffee Club

$22.00 · 284g · $7.75/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Blue Sky Blend Medium - Light Roast
USA|Paradise Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Latin America and Asia (select farms)
Process
Washed and natural components
Variety
Blended Arabica
Peru / Cumaccha
UK|NewGround Coffee

$15.92 · 200g · $7.96/100g

Details

Origin
Peru
Process
Natural
Variety
Mixed
HLE EA-8 Hacienda La Esmeralda Buenos Aires San Jose Geisha Natural | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$78.37

Details

Origin
jaramillo
Process
natural fermentation with climate control drying
Variety
geisha
Producer
estela pitti
BRAZILIA OLHOS D`AGUA
Romania|Bob Coffee Lab

$11.86 · 1000g · $1.19/100g

Details

Origin
Brazilia
Process
naturală
Producer
Olhos D`Agua
Brazil — Mió Calase
UK|Assembly Coffee London

$23.00 · 200g · $11.50/100g

2 sizes
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $101.00 ($10.10/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Producer
Mió Calase
Finca Sophia La Roca Gesha Natural GN-05 (BoP 24')
USA|Coffee with Dongze

$96.00 · 15g · $640.00/100g

2 sizes
  • 15g — $96.00 ($640.00/100g)
  • 50g — $300.00 ($600.00/100g)

Details

Origin
Finca Sophia, Nueva Suiza, Tierras Altas, Chiriqui, Panama
Process
Natural
Variety
Gesha
Panama - Flying Pumas Natural Cold Ferment Lot 25059
UAE|Archers Coffee

$36.76 · 50g · $73.52/100g

3 sizes
  • 50g — $36.76 ($73.52/100g)
  • 100g — $69.43 ($69.43/100g)
  • 1000g — $612.66 ($61.27/100g)

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas
Process
Natural - Cold Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Felipe Sardi, Joel Villalta
Colombia Huila Decaf
Canada|Detour Coffee Roasters

$15.88 · 300g · $5.29/100g

3 sizes
  • 300g — $15.88 ($5.29/100g)
  • 1000g — $48.71 ($4.87/100g)
  • 2270g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra
BURUNDI KIBINGO NATURAL – natural – 1000g
Poland|Kafar

$74.15 · 1000g · $7.42/100g

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
natural
Variety
Red Bourbon
BURUNDI KIBINGO NATURAL – natural – 250g
Poland|Kafar

$19.51 · 250g · $7.81/100g

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
natural
Variety
Red Bourbon
Ethiopia Bette Buna Grand Cru
UK|Skylark Coffee

$21.22 · 126g · $16.84/100g

3 sizes
  • 126g — $21.22 ($16.84/100g)
  • 250g — $42.44 ($16.98/100g)
  • 1000g — $140.59 ($14.06/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Champagne yeast natural
Variety
Enat Buna, 74158, 74112
Ethiopia Mersha Syoum Anaerobic
UK|Skylark Coffee

$21.22 · 126g · $16.84/100g

3 sizes
  • 126g — $21.22 ($16.84/100g)
  • 250g — $42.44 ($16.98/100g)
  • 1000g — $139.26 ($13.93/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Dry Anaerobic Natural
Variety
Enat Buna, 74158, 74112
Volcan Azul - Natural SL28 - Drip Pack Box
Denmark|April

$9.13 · 20g · $45.66/100g

2 sizes
  • 20g — $9.13 ($45.66/100g)
  • 100g — $76.10 ($76.10/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Alajuela
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
Alejo Castro (Volcan Azul)
Colombia Edinson Argote Orange Bourbon
UK|Skylark Coffee

$35.81 · 250g · $14.32/100g

2 sizes
  • 250g — $35.81 ($14.32/100g)
  • 1000g — $119.37 ($11.94/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Orange Bourbon
Ecuador Hacienda La Papaya - B7
USA|Dune Coffee Roasters

$41.25 · 283g · $14.58/100g

3 sizes
  • 283g — $41.25 ($14.58/100g)
  • 907g — $121.44 ($13.39/100g)
  • 2267g — $280.50 ($12.37/100g)

Details

Process
Anaerobic Natural
Variety
B7
Producer
Juan Peña
Colombia Chapata Natural - Earthquake Relief
UK|Skylark Coffee

$25.20 · 250g · $10.08/100g

2 sizes
  • 250g — $25.20 ($10.08/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Fully natural in mechanical cold dryers
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Filter Coffee - Diego Robelo - Casiopea Anaerobic Natural
Germany|Paso Paso

$17.21 · 250g · $6.89/100g

3 sizes
  • 250g — $17.21 ($6.88/100g)
  • 250g — $63.10 ($25.24/100g)
  • 1000g — $63.10 ($6.31/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Producer
Diego Robelo
One Eye Open
USA|Klatch Coffee

$24.95 · 310g · $8.05/100g

3 sizes
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)
  • 907g — $59.95 ($6.61/100g)
  • 2267g — $129.95 ($5.73/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural Ethyl Acetate
Variety
Castillo, Caturra
Panama  - Mil Cumbres CLAUS GN Lot 2702
UAE|Archers Coffee

$41.66 · 100g · $41.66/100g

3 sizes
  • 100g — $41.66 ($41.66/100g)
  • 200g — $83.05 ($41.52/100g)
  • 1000g — $360.79 ($36.08/100g)

Details

Origin
Cordillera Volcan Paraiso
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Mario Fonseca Imendia
The Daybreak- Your Everyday Espresso
Sweden|Standout Coffee

$53.00 · 1000g · $5.30/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai
Zephyr Espresso - Strawberry, White Chocolate, Cream
USA|Noble Coyote

$8.00 · 113g · $7.08/100g

3 sizes
  • 113g — $8.00 ($7.05/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 2268g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Colombia Washed and Rwanda Natural
Process
Washed and Natural
Old School Espresso
USA|Vibrant Coffee Roasters

$10.10 · 113g · $8.94/100g

4 sizes
  • 113g — $10.10 ($8.91/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
60% Minas Gerais, Brazil; 40% Guji, Ethiopia
Process
Pulped Natural & Washed
Variety
Yellow Catuai, Mundo Novo, Red Catuai, Heirloom
Panama - Black Moon Farm Geisha Natural Anaerobic Lot 15
UAE|Archers Coffee

$53.10 · 100g · $53.10/100g

3 sizes
  • 100g — $53.10 ($53.10/100g)
  • 200g — $104.83 ($52.42/100g)
  • 1000g — $472.43 ($47.24/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Natural Anaerobic - DRD
Variety
Geisha
Producer
Hunter Tedman
Panama - Chevas Limited GN Plano Lot 0712
UAE|Archers Coffee

$31.04 · 100g · $31.04/100g

3 sizes
  • 100g — $31.04 ($31.04/100g)
  • 200g — $62.08 ($31.04/100g)
  • 1000g — $265.49 ($26.55/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Jose Luiz Chevas
Panama - Don Eduardo, Savage Coffees
UAE|Archers Coffee

$37.58 · 100g · $37.58/100g

3 sizes
  • 100g — $37.58 ($37.58/100g)
  • 200g — $74.88 ($37.44/100g)
  • 1000g — $317.22 ($31.72/100g)

Details

Origin
Boquete, Chiriqui, Panama
Process
Natural Carbonic Maceration
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Harold Sabin, Jamison Savage / Savage Coffees