BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1843 in stock307 roasters644/mo avg

Process

Natural

1843 coffees

Price / 100g

$5.45 – $39.10

median $9.14 · 1787 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1609 Natural process coffees — page 27 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Medium-Dark Roasted Ethiopia Guji Wate / Natural
Taiwan|Simple Kaffa

$18.75 · 200g · $9.38/100g

Details

Origin
Ethiopia - Guji Wate
Process
Natural
Ratnagiri SLN9 RT-YB
Vietnam|XLIII Coffee

$38.02 · 250g · $15.21/100g

Details

Process
Culture Naturals
Variety
SLN9
Producer
Ratnagiri Estate
Cold Brew Coffee Blend
USA|Coffee Bros.

$8.75 · 170g · $5.15/100g

4 sizes
  • 170g — $8.75 ($5.15/100g)
  • 340g — $16.99 ($5.00/100g)
  • 907g — $44.33 ($4.89/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Brazil
Process
Natural
Variety
Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Confluence Blend
USA|Idle Hands Roasting

$20.00 · 340g · $5.88/100g

2 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.00 ($4.96/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed and Natural
Seasonal Blend - Medium/Dark Roast
Australia|Monastery Coffee

$14.26 · 250g · $5.72/100g

3 sizes
  • 250g — $14.31 ($5.72/100g)
  • 500g — $25.75 ($5.15/100g)
  • 1000g — $48.64 ($4.86/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Colombia Young Producers
USA|Perc Coffee

$14.50 · 113g · $12.83/100g

4 sizes
  • 113g — $14.50 ($12.83/100g)
  • 368g — $29.00 ($7.88/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Details

Origin
Colombia, Antioquia
Process
Natural + Red Fruit Flavor Co-Ferment
Variety
Castillo, Caturra
Big League Coffee - Bubblegum Co-Ferment Fun!- 8oz
USA|Brandywine Coffee Roasters

$29.00 · 425g · $6.82/100g

Details

Process
"Advanced Natural" Thermal Shock with Citrus and Cacao Yeast Extracts
Variety
Sidra
DarkSide of the MoonGoat
USA|MoonGoat

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Brazil
Process
Natural
Assembly House Espresso
UK|Assembly Coffee London

$15.00 · 200g · $7.50/100g

3 sizes
  • 200g — $15.00 ($7.50/100g)
  • 1000g — $59.00 ($5.90/100g)
  • 2000g — $107.00 ($5.35/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Natural
Producer
Cajamarca Smallholders
Assembly Decaf — Brazil
UK|Assembly Coffee London

$17.00 · 200g · $8.50/100g

2 sizes
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Producer
Brazil
Drip Coffee Bags — Rumudamo Natural
UK|Assembly Coffee London

$21.00 · 100g · $21.00/100g

2 sizes
  • 100g — $21.00 ($21.00/100g)
  • 100g — $37.00 ($37.00/100g)

Details

Origin
juicy, floral and sweet.
Process
Natural
Producer
Rumudamo Natural
Mexico — SIPRO
UK|Assembly Coffee London

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Natural
Producer
SIPRO
Mexico — Benancio Chavez
UK|Assembly Coffee London

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Natural
Producer
Benancio Chavez
Organic Heartstrings
USA|Wonderstate Coffee

$20.00 · 297g · $6.73/100g

3 sizes
  • 297g — $20.00 ($6.73/100g)
  • 680g — $39.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Producer
Worka Chelbessa & Tiluse Washing Stations, CODECH Cooperative
Light Roasted Ethiopia Guji Wate / Natural
Taiwan|Simple Kaffa

$18.75 · 200g · $9.38/100g

Details

Origin
Ethiopia - Guji Wate
Process
Natural
Diner
Canada|Escape Coffee
In StockBlend

$15.88 · 300g · $5.18/100g

2 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 900g — $41.65 ($4.63/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Producer
Multiple Producers
Hooké
Canada|Escape Coffee
In StockBlend

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Colombia, Africa, Costa Rica
Process
Washed, Natural
Producer
Multiple Producers
Dark Roast Coffee
USA|Coffee Bros.

$10.29 · 170g · $6.05/100g

4 sizes
  • 170g — $10.29 ($6.05/100g)
  • 340g — $18.99 ($5.59/100g)
  • 907g — $49.60 ($5.47/100g)
  • 2267g — $117.48 ($5.18/100g)

Details

Origin
Brazil, Sumatra
Process
Natural
Variety
Catimor, Red Catuai, Yellow Catuai
Costa Rica Cloza Farms Peaberry
USA|Yaggy Road Roasting Co

$65.00

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Caturra and Colombia
Dawn Patrol Blend
USA|Idle Hands Roasting

$20.00 · 340g · $5.88/100g

2 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.00 ($4.96/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed and Natural
First Light Blend
USA|Idle Hands Roasting

$22.00 · 340g · $6.47/100g

2 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural and Washed
House Blend
USA|Goodboybob

$19.00 · 340g · $5.59/100g

Details

Origin
Various
Process
Natural / Dry
Producer
Various
Marine Layer Dark Roast
USA|Goodboybob

$19.00 · 340g · $5.59/100g

Details

Origin
Various
Process
Anaerobic Natural
Producer
Various
Argote Juan Pablo Super Special
Netherlands|Shokunin Coffee

$25.03 · 250g · $10.01/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
+-12 days lactic anaerobic natural fermentation, then +-13 days alcoholic anaerobic washed fermentation, then thermal shock for 1 minute at 70 degrees.
Variety
Castillo
PARABOLIC GEISHA: Carbonic Macerated Natural
Canada|Pirates of Coffee

$58.00 · 100g · $58.00/100g

3 sizes
  • 100g — $58.00 ($58.00/100g)
  • 250g — $127.00 ($50.80/100g)
  • 1000g — $469.00 ($46.90/100g)

Details

Process
Carbonic Macerated Natural
Variety
Geisha
Producer
Savage Coffee
Italo DiscoItalian Espresso Blend
Australia|St. Ali

$17.56 · 225g · $7.80/100g

3 sizes
  • 225g — $17.56 ($7.80/100g)
  • 500g — $31.61 ($6.32/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
DARRRK
USA|Perc Coffee
In StockEthiopia

$12.50 · 113g · $11.06/100g

4 sizes
  • 113g — $12.50 ($11.06/100g)
  • 368g — $25.00 ($6.79/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $114.00 ($5.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Nova Espresso Blend
UK|Horsham Coffee Roaster

$11.94 · 250g · $4.77/100g

3 sizes
  • 250g — $11.94 ($4.77/100g)
  • 1000g — $41.12 ($4.11/100g)
  • 2500g — $102.79 ($4.11/100g)

Details

Process
Washed & Pulped Natural
Variety
Various
Black Espresso Blend
Poland|HAYB

$7.17 · 1000g · $0.72/100g

Details

Origin
Brazil/Vietnam/India
Process
Natural
Alo [Mosto Anaerobic Natural]
France|Tanat Coffee

$27.19 · 200g · $13.60/100g

Details

Process
Anaérobie Naturelle avec Mosto ; 96h de Fermentation
Variety
JARC 74158
Producer
Tamiru Tadesse
Decaf Brazil Cerrado
USA|Talking Crow Coffee Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $58.50 ($6.45/100g)
  • 2267g — $146.50 ($6.46/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Regular Mexico Terruno Nayarita
USA|Talking Crow Coffee Roasters

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $151.00 ($6.66/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Natural, Sun-dried
Ambrosia
Canada|Ex Animo Coffee

$14.12 · 250g · $5.08/100g

3 sizes
  • 250g — $12.71 ($5.08/100g)
  • 1000g — $33.88 ($3.39/100g)
  • 2267g — $70.59 ($3.11/100g)

Details

Origin
South and Central America
Process
Naturals and Washed Coffees
World Tour Sampler Pack
USA|Metric Coffee

$64.00 · 170g · $37.65/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Pink Bourbon
Firebird: House Blend
USA|Phoenix Coffee Co

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Tanzania
Process
Natural
Finca Sophia [GN51 Colibrí]
France|Tanat Coffee

$56.78 · 60g · $94.63/100g

Details

Process
Naturel
Variety
Geisha
Producer
Kelly Hartmann
Ethiopia Ginbo Wush Wush Natural
USA|Sparrow Coffee

$27.50

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wush Wush
Ethiopia Harrar Melesa Natural
USA|Sparrow Coffee

$22.50

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Fika
Sweden|Johan & Nyström

$25.03 · 500g · $5.01/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Papua New Guinea Kinmuga Natural (5lb)
USA|Yaggy Road Roasting Co

$72.50 · 2268g · $3.20/100g

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed, Natural
Organic Floyd Farmhouse Breakfast Blend
USA|Red Rooster Coffee

$20.75 · 340g · $6.10/100g

Details

Origin
Colombia / Ethiopia / Honduras
Process
Washed & Natural
Waxwing All-Purpose Blend
USA|Red Rooster Coffee

$19.75 · 340g · $5.81/100g

Details

Origin
Colombia / Ethiopia / Nicaragua / Venezuela
Process
Washed & Natural
Organic Old Crow Cuppa Joe
USA|Red Rooster Coffee

$20.75 · 340g · $6.10/100g

Details

Origin
Honduras / Nicaragua / Peru
Process
Washed & Natural
Organic Starr Hill Stout Blend
USA|Red Rooster Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

Details

Origin
Jinotega, Nicaragua / Maubesse, East Timor / Karongi, Rwanda
Process
Washed & Natural
012 Rudder Blend—Medium
Japan|Philocoffea

$12.00 · 200g · $6.00/100g

3 sizes
  • 200g — $12.00 ($6.00/100g)
  • 500g — $23.00 ($4.60/100g)
  • 1000g — $46.00 ($4.60/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
ECLIPSE: Dark Roast Blend
Canada|Pirates of Coffee

$13.00 · 250g · $5.20/100g

3 sizes
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
  • 2000g — $76.00 ($3.80/100g)

Details

Process
Brazil Natural, Ethiopia Washed, Colombia Washed
Variety
Blend
Producer
Blend
Moka Lekempti
France|Tanat Coffee

$11.26 · 200g · $5.63/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Naturel
Variety
Heirloom
Rosa Blend [Bio]
France|Tanat Coffee

$11.26 · 200g · $5.63/100g

Details

Origin
Guatemala, Honduras, Inde, Salvador
Process
Lavé, Naturel
Variety
Arabicas, Robusta
Wide AwakeStrong Espresso Blend
Australia|St. Ali

$17.56 · 225g · $7.80/100g

3 sizes
  • 225g — $17.56 ($7.80/100g)
  • 500g — $31.61 ($6.32/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
67% BRAZIL, 33% CHINA
Process
WASHED & NATURAL