
Equator Coffees
Decaf Equator Blend
Decaf Equator Blend is a Colombia, Brazil, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Brazil
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes▾
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $44.25 ($4.88/100g)
- 2268g — $104.00 ($4.59/100g)

Decaf Equator Blend
Decaf Equator Blend is a Colombia, Brazil, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Brazil
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $44.25 ($4.88/100g)
- 2268g — $104.00 ($4.59/100g)
Similar coffees across all roasters

Decaf Cadefihuila, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00

Decaf Cadefihuila Medium, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00

Popayan Decaf
Colombia Washed Castillo, Catimor, Caturra
Monogram Coffee
$18.03

Popayan Decaf
Cauca, Colombia EA Decaf Process Caturra and Castilo
Fábrica Coffee Roasters
$20.53

Colombia Espresso DECAF
Colombia - Cauca, Popayan Sugarcane (Decaf) Castillo, Catimor, Typica, Caturra
HAYB
$9.58

Decaf - Blend - Decaf - Colombia 2lb
Colombia
Norma Supply Co.
$59.00
Description
The all-time decaf classic served at all Equator cafes. We designed our namesake decaf blend with versatility in mind: a rich and balanced coffee that's delicious on its own, or with a splash of milk. Components: Colombia: Region Popayán, Cauca; Producer Smallholder farmers; Variety Castillo, Caturra, Colombia, Typica; Milling Washed. Decaf Equator Blend is built around a fully washed coffee by smallholder farmers in the Popayán growing region of Colombia that establishes a nuanced and bright foundation. Brazil: Region Cerrado, Minas Gerais; Producer EXPOCACCER; Variety Yellow Bourbon, Mundo Novo, Obata; Milling Natural, Honey. A mix of natural and pulped-natural lots from the Minas Gerais growing region of Brazil help to round this blend out by adding body and flavors of nut-toned chocolate.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00







