BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

74158 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the 74158 variety.

171 in stock55 roasters99.7/mo avg

Variety

74158

171 coffees

Price / 100g

$7.62 – $23.84

median $13.14 · 168 lots

Top origins

Ethiopia, Costa Rica, Brazil

Top processes

Natural, Washed, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

131 74158 variety coffees — page 3 of 3

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Shantawene
Japan|Apollon's Gold
In StockEthiopia

$12.75 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 250g — $25.50 ($10.20/100g)

Details

Origin
Bensa, Ethiopia
Process
washed
Variety
74158
Ethiopia - Alo Coffee WRF8 Archers EP Cold Ferment Washed
UAE|Archers Coffee

$47.65 · 200g · $23.83/100g

3 sizes
  • 100g — $24.51 ($24.51/100g)
  • 200g — $47.65 ($23.83/100g)
  • 1000g — $141.59 ($14.16/100g)

Details

Origin
Alo Village, Sidama Bensa
Process
Washed Cold Fermentation - RF8
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia - Hamasho Village Asefa Dukamo Station Honey Archers Lot
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 200g — $16.34 ($8.17/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Daye Bensa / Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Hamasho Village Asefa Dukamo Station Natural Archers Lot
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 200g — $16.34 ($8.17/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Daye Bensa / Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Alo Morke Natural
USA|BlendIn Coffee Club

$26.00 · 284g · $9.15/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Ethiopia - Alo Coffee RF8 Archers EP Cold Ferment Natural
UAE|Archers Coffee

$47.65 · 200g · $23.83/100g

3 sizes
  • 100g — $24.51 ($24.51/100g)
  • 200g — $47.65 ($23.83/100g)
  • 1000g — $141.59 ($14.16/100g)

Details

Origin
Alo Village, Sidama Bensa
Process
Natural Cold Fermentation - RF8
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia - Alo Village Archers Lot 2 - DFW
UAE|Archers Coffee

$34.04 · 200g · $17.02/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Alo Village, Sidama Bensa
Process
Dry Fermentaion Washed
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia Bette Buna Grand Cru
UK|Skylark Coffee

$21.22 · 126g · $16.84/100g

3 sizes
  • 126g — $21.22 ($16.84/100g)
  • 250g — $42.44 ($16.98/100g)
  • 1000g — $140.59 ($14.06/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Champagne yeast natural
Variety
Enat Buna, 74158, 74112
Ethiopia Mersha Syoum Anaerobic
UK|Skylark Coffee

$21.22 · 126g · $16.84/100g

3 sizes
  • 126g — $21.22 ($16.84/100g)
  • 250g — $42.44 ($16.98/100g)
  • 1000g — $139.26 ($13.93/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Dry Anaerobic Natural
Variety
Enat Buna, 74158, 74112
Ethiopia - Elora Station Washed Cold Ferment Archers EP
UAE|Archers Coffee

$21.78 · 100g · $21.78/100g

3 sizes
  • 100g — $21.78 ($21.78/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $129.34 ($12.93/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama
Process
Washed Cold Fermentation
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Honey CF5
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 100g · $17.70/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Honey CF5
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Elora Station Natural Cold Ferment Archers EP
UAE|Archers Coffee

$21.78 · 100g · $21.78/100g

3 sizes
  • 100g — $21.78 ($21.78/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $129.34 ($12.93/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Natural - River Cold Fermentation
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural CF8
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 100g · $17.70/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Natural CF8
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed CF10
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 100g · $17.70/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Washed CF10
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Sidema Nigusse Gemeda
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$20.00 · 150g · $13.33/100g

2 sizes
  • 150g — $20.00 ($13.33/100g)
  • 1000g — $121.00 ($12.10/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158
Producer
Altitude: 2,400m
Alo Bombe [ZFWA]
France|Tanat Coffee

$19.23 · 200g · $9.61/100g

Details

Process
Lavé, Zero Fermentation
Variety
JARC 74158
Producer
Tamiru Tadesse
Alo [Mosto Anaerobic Natural]
France|Tanat Coffee

$27.19 · 200g · $13.60/100g

Details

Process
Anaérobie Naturelle avec Mosto ; 96h de Fermentation
Variety
JARC 74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia Abana Estate Anderacha Washed G1
USA|Loquat Coffee

$24.50 · 250g · $9.80/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158, 74110, 74112, 74165
Producer
Abana Estate
Ethiopia - Daye Bensa Korma Kontoma Murago Natural Mini
UAE|Archers Coffee

$13.61 · 100g · $13.61/100g

3 sizes
  • 100g — $13.61 ($13.61/100g)
  • 200g — $23.14 ($11.57/100g)
  • 1000g — $76.24 ($7.62/100g)

Details

Origin
Murago Village, Sidama Bensa
Process
Natural
Variety
74112, 74110, 74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Rumudamo Anaerobic Mini Archers lot 0102-26
UAE|Archers Coffee

$16.34 · 100g · $16.34/100g

3 sizes
  • 100g — $16.34 ($16.34/100g)
  • 200g — $29.95 ($14.98/100g)
  • 1000g — $84.41 ($8.44/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama Bensa
Process
Natural Anaerobic
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Daye Bensa Hamasho Natural Archers Lot 0126
UAE|Archers Coffee

$10.35 · 100g · $10.35/100g

3 sizes
  • 100g — $10.35 ($10.35/100g)
  • 200g — $18.52 ($9.26/100g)
  • 1000g — $55.82 ($5.58/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Even Coffee - ALO Murgo Mirriga
Canada|Speciality Coffee CA
In StockEthiopia

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Murgo Station
Even Coffee - ALO Chilaka Anaerobic
Canada|Speciality Coffee CA
In StockEthiopia

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Chilaka Station
Ethiopia Abana Estate Sulladjah Washed G1
USA|Loquat Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158, 74110, 74112, 74165
Producer
Abana Estate
Ethiopia Alo Coffee-Murgo 74158 K72 washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$3.06 · 100g · $3.06/100g

2 sizes
  • 100g — $3.06 ($3.06/100g)
  • 250g — $5.99 ($2.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
K72 washed
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse & Messi
Omni /Ethiopia Arbegona Natural 74158 G1
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$82.60 · 1000g · $8.26/100g

3 sizes
  • 120g — $16.32 ($13.60/100g)
  • 500g — $41.81 ($8.36/100g)
  • 1000g — $82.60 ($8.26/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Tsegaye Hagos
Ethiopia  Alo Coffee-Godicho 74112&74158 Natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.53 · 100g · $1.53/100g

3 sizes
  • 100g — $1.53 ($1.53/100g)
  • 250g — $3.19 ($1.27/100g)
  • 500g — $5.74 ($1.15/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74112&74158
Producer
Tamiru Tadesse & Messi
Hanan Million - Ethiopia Natural Landrace
Canada|September

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia, Teraga, Oromia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Hanan Million Getachew
Masincho Premium Washed - 100g
USA|Ondo Coffee

$22.00 · 100g · $22.00/100g

Details

Process
Washed
Variety
74158
Producer
Testi