BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Takamura Coffee Roasters

Takamura Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Osaka, Japan. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Takamura Coffee Roasters.

Top origins
Brazil, Kenya, Ethiopia
Common processes
Natural, Washed, Pulped Natural
New in last 30 days
21 (7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-19

20 coffees in stock (21 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

● 【送料無料】 中浅煎り ブラジル テイスト・オブ・ハーベスト トレス バハス TOH#6  Tres Barras
Japan|Takamura Coffee Roasters

$20.40 · 250g · $8.16/100g

3 sizes
  • 250g — $20.40 ($8.16/100g)
  • 500g — $38.25 ($7.65/100g)
  • 1000g — $71.39 ($7.14/100g)

Details

Origin
Brazil/Carmo de Minas
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Jose Wagner Ribeiro Junqueira(ジョゼ・ワグネル・ヒベイロ・ジュンケイラ)
● 【送料無料】 中浅煎り ブラジル テイスト・オブ・ハーベスト シッチョ・バングロリア TOH#17  SITIO VANGLORIA
Japan|Takamura Coffee Roasters

$20.40 · 250g · $8.16/100g

3 sizes
  • 250g — $20.40 ($8.16/100g)
  • 500g — $38.25 ($7.65/100g)
  • 1000g — $71.39 ($7.14/100g)

Details

Origin
BRAZIL Campestre - Região Vulcânica (ブルカニカ地方のカンペストレ)
Process
Natural
Variety
イエローカトゥアイ、レッドカトゥアイ
Producer
José Cláudio Muniz and Andreia Martins Muniz (ジョゼ・クラウジオ・ムニスとアンドレイア・マルチンス・ムニス)
● 【送料無料】 中浅煎り ブラジル イルマス・ペレイラ農園 イエローブルボン BRAZIL IRMAS PEREIRA YB
Japan|Takamura Coffee Roasters

$27.54 · 250g · $11.01/100g

3 sizes
  • 250g — $27.54 ($11.01/100g)
  • 500g — $27.54 ($5.51/100g)
  • 1000g — $48.95 ($4.90/100g)

Details

Origin
Brazil/Carmo de Minas
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon(イエロー・ブルボン)
Producer
マリア・バレリア,マリア・ロジェリア
● 【送料無料】 中浅煎り ブラジル ベネディト アララ Brazil Benedito Arara
Japan|Takamura Coffee Roasters

$19.12 · 250g · $7.65/100g

3 sizes
  • 250g — $19.12 ($7.65/100g)
  • 500g — $34.42 ($6.88/100g)
  • 1000g — $61.96 ($6.20/100g)

Details

Origin
Mantiqueira de Minas(マンチケイラ・デ・ミナス)
Process
Pulped Natural
Variety
Arara
Producer
ルシオ・エレーノ・デ・カルバーリョ
● 【送料無料】 インドネシア ガヨ アバタラ エクストリームウォッシュ( GAYO AVATARA EXTREME WASH )
Japan|Takamura Coffee Roasters

$14.02 · 250g · $5.61/100g

3 sizes
  • 250g — $14.02 ($5.61/100g)
  • 500g — $24.86 ($4.97/100g)
  • 1000g — $44.62 ($4.46/100g)

Details

Origin
インドネシア/Indonesia Aceh Gayo
Process
Extreme wash
Variety
Ateng Super,Typica、P88
Producer
Hendra Maulizar
● 【送料無料】 デカフェ ブラジル フルッタ メルカドン( DECAF BRAZIL FRUTA MERCADAO )
Japan|Takamura Coffee Roasters

$16.57 · 250g · $6.63/100g

3 sizes
  • 250g — $16.57 ($6.63/100g)
  • 500g — $28.68 ($5.74/100g)
  • 1000g — $50.99 ($5.10/100g)

Details

Origin
ブラジル CERRADO MINEIRO BRAZIL
Process
Natural、SWISS WASTER PROCESS
Variety
Bourbon , Catuai
Producer
Edvaldo Pinheiro Campos
● 【送料無料】 タイ ソフト コーヒー COE 2025 #14th Thailand SOFT coffee Catuai Natural
Japan|Takamura Coffee Roasters

$21.04 · 100g · $21.04/100g

3 sizes
  • 100g — $21.04 ($21.04/100g)
  • 250g — $42.07 ($16.83/100g)
  • 500g — $73.62 ($14.72/100g)

Details

Origin
Kingdom of Thailand(タイランド)
Process
Natural
Variety
Catuai(カトゥアイ)
Producer
Sukanya Wanjhai(スカンヤー・ワンチャイ)
● 【送料無料】 グァテマラ グアテマラ ゲイシャ ヴィジャウレ COE #7th GUATEMALA COE Geisha Villaure
Japan|Takamura Coffee Roasters

$24.22 · 100g · $24.22/100g

3 sizes
  • 100g — $24.22 ($24.22/100g)
  • 250g — $56.09 ($22.44/100g)
  • 500g — $96.89 ($19.38/100g)

Details

Origin
Cuilco, Huehuetenango, Guatemala(クイルコ,ウエウエテナンゴ)
Process
Washed
Variety
Geisha(ゲイシャ)
Producer
Aurelio Villatoro Castillo(アウレリオ・ヴィジャトロ)
● 【送料無料】 淡路島ロースタリー ブレンド スペシャルティコーヒー ( AWAJI ISLAND Roastery Blend )コーヒー豆 [C] TCR
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.05 · 250g · $4.82/100g

4 sizes
  • 250g — $12.05 ($4.82/100g)
  • 500g — $19.28 ($3.86/100g)
  • 1000g — $36.14 ($3.61/100g)
  • 2000g — $67.47 ($3.37/100g)

Details

Origin
Indonesia,Brazil,Guatemara
Process
Sumatra,Natural,Fully Washed
Variety
Typica,Bourbon,Catuai
● 【送料無料】 大阪ロースタリー ブレンド スペシャルティコーヒー ( OSAKA Roastery Blend )コーヒー豆 [C] TCR
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.05 · 250g · $4.82/100g

4 sizes
  • 250g — $12.05 ($4.82/100g)
  • 500g — $19.28 ($3.86/100g)
  • 1000g — $36.14 ($3.61/100g)
  • 2000g — $67.47 ($3.37/100g)

Details

Origin
Brazil,Kenya,Ethiopia
Process
Natural/Washed
Variety
SL28,SL34/Bourbon/Catuai/Ethiopian Heirloom
● 【送料無料】 メキシコ デカフェ(Mexico Decaf) [C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.49 · 250g · $5.00/100g

4 sizes
  • 250g — $12.49 ($5.00/100g)
  • 500g — $19.99 ($4.00/100g)
  • 1000g — $37.48 ($3.75/100g)
  • 2000g — $69.96 ($3.50/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
マウンテンウォーター製法
● 【送料無料】 インドネシア ゴールド トップ マンデリン(Indonesia Gold Top Mandheling)[C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.05 · 250g · $4.82/100g

4 sizes
  • 250g — $12.05 ($4.82/100g)
  • 500g — $19.28 ($3.86/100g)
  • 1000g — $36.14 ($3.61/100g)
  • 2000g — $67.47 ($3.37/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Sumatra
Variety
Typica
Producer
Gold Top Mandheling
● 【送料無料】 ケニア マサイ ダークロースト(Kenya Masai Dark Roast)[C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.49 · 250g · $5.00/100g

4 sizes
  • 250g — $12.49 ($5.00/100g)
  • 500g — $19.99 ($4.00/100g)
  • 1000g — $37.48 ($3.75/100g)
  • 2000g — $69.96 ($3.50/100g)

Details

Origin
Kenya Nyeri , Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28・SL34
● 【送料無料】 ケニア マサイ ライトロースト(Kenya Masai Light Roast)[C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.49 · 250g · $5.00/100g

4 sizes
  • 250g — $12.49 ($5.00/100g)
  • 500g — $19.99 ($4.00/100g)
  • 1000g — $37.48 ($3.75/100g)
  • 2000g — $69.97 ($3.50/100g)

Details

Origin
Kenya Nyeri , Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28・SL34
● 【送料無料】 ブラジル フルッタ メルカドン ( BRAZIL Fruta Mercadao ) [C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.05 · 250g · $4.82/100g

4 sizes
  • 250g — $12.05 ($4.82/100g)
  • 500g — $19.28 ($3.86/100g)
  • 1000g — $36.14 ($3.61/100g)
  • 2000g — $67.47 ($3.37/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Bourbon , Catuai
Producer
Eduardo Pinheiro Campos
● 【送料無料】 コロンビア ALEプロセス カンポエルモッソ ( COLOMBIA ALE Processe Campo Hermoso)[C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$10.33 · 100g · $10.33/100g

3 sizes
  • 100g — $10.33 ($10.33/100g)
  • 250g — $20.65 ($8.26/100g)
  • 500g — $36.14 ($7.23/100g)

Details

Origin
Quindio、COLOMBIA(キンディオ、コロンビア)
Process
ALE Process(エールプロセス)
Variety
Pink Bourbon(ピンクブルボン)
Producer
Edwin Norenha(エドウィン ノレーニャ)
【送料無料】 エチオピア イルガチェフェ ゲデブ グレード1(ETHIOPIA Yirgaheffe Gedeb Grade1)[C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$10.84 · 250g · $4.33/100g

4 sizes
  • 250g — $10.84 ($4.33/100g)
  • 500g — $17.34 ($3.47/100g)
  • 1000g — $32.51 ($3.25/100g)
  • 2000g — $60.68 ($3.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia Yirgaheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirlooms
● 【送料無料】 パナマ エスメラルダ ゲイシャ ( PANAMA LA ESMERALDA PRIVATE COLLECTION "GEISHA" ) [C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$29.26 · 100g · $29.26/100g

3 sizes
  • 100g — $29.26 ($29.26/100g)
  • 250g — $58.52 ($23.41/100g)
  • 500g — $109.70 ($21.94/100g)

Details

Origin
PANAMA
Process
Fully Washed
Variety
Geisha
Producer
Sogestal Kayanza