BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Sweven Coffee

Sweven Coffee is a specialty coffee roaster based in the United Kingdom. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Sweven Coffee.

Top origins
Colombia, Peru, Ecuador
Common processes
Natural, Advanced Natural, Washed
New in last 30 days
3 (4/mo avg)
Newest arrival
2026-09-12
Latest restock
2026-09-04

9 coffees in stock (26 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Zarza – Wush Wush
UK|Sweven Coffee

$31.83 · 200g · $15.92/100g

2 sizes
  • 200g — $31.83 ($15.92/100g)
  • 1000g — $132.63 ($13.26/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Submerged Wush Wush
El Mirador – Etíope 47
UK|Sweven Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

2 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Natural
Variety
Etíope 47
Aquiares – Esperanza
UK|Sweven Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

2 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Esperanza
El Casino – Pink Bourbon
UK|Sweven Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

2 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Adamo – Gibirinna 74110 & Serto 74112
UK|Sweven Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

2 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
 Gibirinna 74110 & Serto 74112
El Diviso – Ají
UK|Sweven Coffee

$31.83 · 200g · $15.92/100g

2 sizes
  • 200g — $31.83 ($15.92/100g)
  • 1000g — $132.63 ($13.26/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Natural
Variety
Ají
Los Rodriguez – Geisha Apex
UK|Sweven Coffee

$23.87 · 100g · $23.87/100g

3 sizes
  • 100g — $23.87 ($23.87/100g)
  • 200g — $46.42 ($23.21/100g)
  • 500g — $112.74 ($22.55/100g)

Details

Origin
Bolivia
Process
Natural
Variety
Coco Geisha Apex
Kii – SL28 & SL34
UK|Sweven Coffee

$21.22 · 200g · $10.61/100g

2 sizes
  • 200g — $21.22 ($10.61/100g)
  • 1000g — $84.89 ($8.49/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
La Lucuma – Geisha Inca (SL9)
UK|Sweven Coffee

$31.83 · 200g · $15.92/100g

2 sizes
  • 200g — $31.83 ($15.92/100g)
  • 1000g — $132.63 ($13.26/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Anaerobic Washed
Variety
Dry Geisha Inca (SL9)