BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

CoolBeans

CoolBeans is a specialty coffee roaster based in Ontario, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from CoolBeans.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Panama
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
73 (123/mo avg)
Newest arrival
2026-09-29
Latest restock
2026-09-29

133 coffees in stock (902 total) — page 3 of 3

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Misael Ochoa
Canada|CoolBeans
Misael Ochoa

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockHonduras

$14.00 · 100g · $14.00/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Bourbon
La Golondrina
Canada|CoolBeans

$31.00 · 200g · $15.50/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Janson Lot 912
Canada|CoolBeans

$34.00 · 60g · $56.67/100g

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Reshad {Espresso}
Canada|CoolBeans

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110
Churupallana {Filter}
Canada|CoolBeans

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Blend
Ollancay
Canada|CoolBeans

$31.00 · 150g · $20.67/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL9
Jazz Fruits {Espressp} [New 2026 Harvest]
Canada|CoolBeans

$17.00 · 250g · $6.80/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Local Landraces
Diego Bermúdez Geisha Letty {Filter}
Canada|CoolBeans

$27.00 · 100g · $27.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Double Anaerobic, Thermal Shock
Variety
Geisha
La Villa Isnos {Filter}
Canada|CoolBeans
In StockColombia

$21.00 · 200g · $10.50/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Geisha
Refresh Blend
Canada|CoolBeans

$19.00 · 200g · $12.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
KISSA Blend
Canada|CoolBeans

$29.00 · 200g · $15.00/100g

Details

Origin
Ethiopia Natural Light / Dark
Process
Honey
Espresso Blend
Canada|CoolBeans

$24.00 · 200g · $12.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Blackout
Canada|CoolBeans

$17.00 · 300g · $5.67/100g

Details

Origin
Colombia
Espresso Blend
Canada|CoolBeans
Espresso Blend

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockBlend

$20.00 · 200g · $10.00/100g

Opera Blend
Canada|CoolBeans
Opera Blend

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockBlend

$20.00 · 200g · $10.00/100g

Arbegona Natural
Canada|CoolBeans
Arbegona Natural

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockEthiopia

$14.00 · 100g · $14.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112, Local Landraces
Ngunguru AA
Canada|CoolBeans
Ngunguru AA

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockKenya

$12.00 · 100g · $12.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Cascada Encantada Fredy Morales Jr.
Canada|CoolBeans

$30.00 · 100g · $30.00/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Fermentation Washed
Variety
Geisha, Pacamara
【September Limited】Tsuki Usagi Blend (月兎) [Medium Roast]
Canada|CoolBeans

$18.00 · 100g · $18.00/100g

2 sizes
  • 100g — $18.00 ($18.00/100g)
  • 200g — $34.00 ($17.00/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Natural
【August Limited】Seigaiha Blend (青海波) [Light Roast]
Canada|CoolBeans

$18.00 · 100g · $18.00/100g

2 sizes
  • 100g — $18.00 ($18.00/100g)
  • 200g — $27.00 ($13.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Colorful Blend ~2026 Autumn~
Canada|CoolBeans

$34.00 · 200g · $17.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic
El Paraiso Geisha Natural
Canada|CoolBeans

$31.00 · 200g · $15.50/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Kii AA
Canada|CoolBeans

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Baitan
Paraiso Zeo
Canada|CoolBeans

$43.00 · 125g · $34.40/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Zeolite Natural
Variety
Geisha
Wilton Benitez
Canada|CoolBeans

$24.00 · 125g · $19.20/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Washed with Yeast Inoculation & Thermal Shock
Variety
Geisha
Liliana Ramirez
Canada|CoolBeans

$24.00 · 200g · $12.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Decaf - Neon Sorbet
Canada|CoolBeans

$22.00 · 200g · $11.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
inoculation process with sugarcane decaffeination
Variety
Pink Bourbon
Faver Ninco
Canada|CoolBeans

$23.00 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Nensebo Refisa
Canada|CoolBeans

$22.00 · 250g · $8.80/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega
Hanan Million
Canada|CoolBeans

$22.00 · 250g · $8.80/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace
Reshad Ababulgu
Canada|CoolBeans

$23.00 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
White Honey
Variety
74110
Raul Perez
Canada|CoolBeans

$27.00 · 125g · $21.60/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Geisha