BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

CoolBeans

CoolBeans is a specialty coffee roaster based in Ontario, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from CoolBeans.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Panama
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
73 (123/mo avg)
Newest arrival
2026-09-29
Latest restock
2026-09-29

133 coffees in stock (902 total) — page 2 of 3

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Blackmoon Chiroso
Canada|CoolBeans

$58.00 · 100g · $58.00/100g

Details

Origin
Panama
Process
Anaerobic Natural
Variety
Chiroso
Niguse Gemeda Silinga
Canada|CoolBeans

$15.00 · 100g · $15.00/100g

2 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $27.00 ($13.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, Heirloom [Dark Roast]
Hachi Kokumitsu
Canada|CoolBeans

$29.00 · 125g · $23.20/100g

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Paraneima
Las Margaritas Natural
Canada|CoolBeans

$28.00 · 100g · $28.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Familia Lizaraso {Espresso}
Canada|CoolBeans

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Typica
Bombona {Espresso}
Canada|CoolBeans

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia
Takesi Gesha {Filter}
Canada|CoolBeans

$50.00 · 120g · $41.67/100g

Details

Origin
Bolivia
Process
Washed
Variety
Gesha
Decaf - Decaf El Vergel
Canada|CoolBeans

$21.00 · 300g · $7.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed EA Decaf
Variety
Red and Yellow Caturra
Lost Origin [Abu x Tanat Lot 232]
Canada|CoolBeans

$64.00 · 15g · $426.67/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural Yeast Inoculation
Variety
Geisha
Bambito Estate
Canada|CoolBeans

$26.00 · 125g · $20.80/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Jose Del Mar
Canada|CoolBeans

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Colombia
Process
90h Fermented, Honey Processed
Variety
Bourbon Pimienta
Buttercream
Canada|CoolBeans

$28.00 · 250g · $11.20/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock
Variety
Castillo
El Morito Marshell
Canada|CoolBeans

$24.00 · 100g · $25.00/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Marshell
El Paraiso
Canada|CoolBeans

$27.00 · 300g · $9.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Juan Peña
Canada|CoolBeans

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Seasonal Blend Natsu Ake 2026
Canada|CoolBeans

$31.00 · 250g · $12.40/100g

Details

Origin
Brazil/Kenya/Honduras
Process
Washed/Natural [Medium Roast]
Variety
Typica
Decaf - Granja Paraiso 92 {Espresso}
Canada|CoolBeans

$27.00 · 300g · $9.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf
Variety
Colombia
La Libertad Cuevitas
Canada|CoolBeans
La Libertad Cuevitas

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockGuatemala

$22.00 · 200g · $11.50/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
San Ramon, Pacas
House Shoes {Omni}
Canada|CoolBeans
In StockBlend

$23.00 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
Costa Rica/Guatemala Washed Blend
Process
Washed
Variety
Bourbon
Mugaya AB
Canada|CoolBeans

$20.00 · 125g · $16.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Field Blend
Santa Monica Elixir Castillo
Canada|CoolBeans

$26.00 · 114g · $22.81/100g

2 sizes
  • 114g — $26.00 ($22.81/100g)
  • 227g — $31.00 ($13.66/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Elixir Washed with Fruit and Spices
Variety
Castillo
El Renacer
Canada|CoolBeans

$33.00 · 100g · $33.00/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL9
Corpachi
Canada|CoolBeans

$20.00 · 100g · $20.00/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
ETH47
Diego Horta
Canada|CoolBeans

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Fairfield Dark
Canada|CoolBeans
In StockBlend

$19.00 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Typica, Caturra, Colombia
Eldorado "Back Door Man"
Canada|CoolBeans

$24.00 · 200g · $12.00/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Washed
Variety
Catuai 99
Finca Zarza Pacamara
Canada|CoolBeans

$18.00 · 100g · $23.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Fermented Washed
Variety
Pacamara
Lilo Coffee Roasters Anniversary GEISHA Blend [Light Roast]
Canada|CoolBeans

$18.00 · 100g · $23.00/100g

2 sizes
  • 100g — $23.00 ($23.00/100g)
  • 200g — $43.00 ($21.50/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Carbonic Maceration
Variety
Geisha
In The Coffee Kyoto Anniversary GEISHA Blend [Medium Roast]
Canada|CoolBeans

$18.00 · 100g · $23.00/100g

2 sizes
  • 100g — $23.00 ($23.00/100g)
  • 200g — $43.00 ($21.50/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Natural
Variety
Geisha
Decaf - Granja Paraiso 92 {Filter}
Canada|CoolBeans

$27.00 · 300g · $9.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf
Variety
Colombia
Cosmo Plum {Espresso}
Canada|CoolBeans

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
Field Blend
Patricio Navarro
Canada|CoolBeans

$36.00 · 150g · $24.00/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Semi Washed
Variety
Typica
Santa Helena
Canada|CoolBeans

$28.00 · 150g · $18.67/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
La Esmeralda Private Collection {Filter}
Canada|CoolBeans
In StockBlend

$50.00 · 100g · $50.00/100g

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Einar Ortiz {Filter}
Canada|CoolBeans
Einar Ortiz {Filter}

Mel Coffee Roasters (Sold by CoolBeans)

In StockColombia

$14.00 · 100g · $14.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Sara Gutierrez {Instant Filter}
Canada|CoolBeans

$22.00 · 16g · $137.50/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Maragesha
Jose Norbey Vargas
Canada|CoolBeans

$18.00 · 250g · $7.20/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Purple Rain
Canada|CoolBeans

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Heirloom
Don Sabino Natural
Canada|CoolBeans

$15.00 · 100g · $18.00/100g

2 sizes
  • 100g — $18.00 ($18.00/100g)
  • 200g — $34.00 ($17.00/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Typica
Cloudburst Milk {Espresso}
Canada|CoolBeans

$17.00 · 250g · $6.80/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Field Blend
Peñas Blancas
Canada|CoolBeans

$58.00 · 200g · $30.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
The Alchemist
Canada|CoolBeans

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Bourbon
Niguse Gemeda Chire
Canada|CoolBeans

$18.00 · 100g · $15.00/100g

2 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $28.00 ($14.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74112, Heirloom
Surf Jam
Canada|CoolBeans
In StockEthiopia

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Kangocho Natural Dark
Canada|CoolBeans

$34.00 · 200g · $17.50/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Echemo
Canada|CoolBeans

$31.00 · 250g · $12.40/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Casa Almeida Barreto {Filter}
Canada|CoolBeans

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Chelbesa
Canada|CoolBeans
Chelbesa

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockEthiopia

$23.00 · 200g · $11.50/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Wolisho
Pretty Nuts (Espresso}
Canada|CoolBeans

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
Arara
Golden Hour
Canada|CoolBeans

$25.00 · 200g · $12.50/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock
Variety
Castillo