BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Eight Ounce Coffee

Eight Ounce Coffee is a specialty coffee roaster based in Alberta, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Eight Ounce Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Brazil
Common processes
Washed, Natural, Blend
New in last 30 days
127 (154.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-09-28

277 coffees in stock (997 total) — page 5 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

INSTANT Backcountry (Pack of 6)
Canada|Eight Ounce Coffee

$16.99 · 350g · $5.14/100g

Details

Origin
Brazil/Colombia/Papua New Guinea, Blend
Process
Blend
Variety
Various
Producer
Multiple producers
Portal Blend
Canada|Eight Ounce Coffee

$20.99 · 340g · $6.17/100g

Details

Origin
Brazil/Ethiopia, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple varieties
Producer
Multiple producers
The Rabbit Hole Filter Blend
Canada|Eight Ounce Coffee

$20.99 · 340g · $6.47/100g

Details

Origin
Colombia/Nicaragua, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple varieties
Producer
Multiple producers
Lights Out Decaf
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Field Blend
Producer
Smallhold farmers
Smooth Operator
Canada|Eight Ounce Coffee

$16.99 · 250g · $6.80/100g

Details

Origin
Santa Barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Multiple Varieties
Producer
Smallhold farmers
Sugar Heist
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Tarrazu, Costa Rica
Process
White Honey
Variety
Catuaí
Producer
Carlos Castro Solano
Daydream
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 340g · $5.59/100g

Details

Origin
Guatemala/Burundi, Blend
Process
Blend
Variety
Various
Producer
Las Brisas/Businde Washing Station
Hideaway
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 340g · $5.59/100g

Details

Origin
Guatemala/Brazil, Blend
Process
Blend
Variety
Various
Producer
Las Brisas/Oberon
Homebody
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 340g · $5.59/100g

Details

Origin
Guatemala/Brazil, Blend
Process
Blend
Variety
Various
Producer
Las Brisas/Oberon
Off Hours
Canada|Eight Ounce Coffee

$20.99 · 340g · $6.17/100g

Details

Origin
Unknown, Brazil
Process
Swiss Water Decaf
Variety
Regional Blend
Producer
Small Farmers
Specialty Instant! Daydream
Canada|Eight Ounce Coffee

$16.99 · 350g · $4.85/100g

Details

Origin
Guatemala/Burundi, Blend
Process
Blend
Variety
Various
Producer
Las Brisas/Businde Washing Station
Specialty Instant! Hideaway
Canada|Eight Ounce Coffee

$16.99 · 350g · $4.85/100g

Details

Origin
Guatemala/Brazil, Blend
Process
Blend
Variety
Various
Producer
Las Brisas/Oberon
Red Brick Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$24.99 · 350g · $7.14/100g

Details

Origin
Guatemala/Costa Rica, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple Varieties
Producer
Multiple Producers
Sweetshop Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$40.99 · 350g · $11.71/100g

Details

Origin
Ethiopia/Kenya, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple varieties
Producer
Multiple producers
The Filter Blend
Canada|Eight Ounce Coffee

$27.99 · 350g · $8.00/100g

Details

Origin
Mexico/Guatemala, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple varieties
Producer
Multiple producers
The Filter Blend 1kg
Canada|Eight Ounce Coffee

$69.99 · 1000g · $7.00/100g

Details

Origin
Mexico/Guatemala, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple Varieties
Producer
Multiple Producers
Decaf Lungo
Canada|Eight Ounce Coffee

$11.99 · 210g · $5.71/100g

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
EA Decaf
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder farmers
Limited Release Rare Lungo
Canada|Eight Ounce Coffee

$30.99 · 210g · $14.76/100g

Details

Origin
West Valley, Costa Rica
Process
Washed
Variety
SL-28
Producer
Eduardo Duran and family
Rare Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$19.99 · 210g · $9.52/100g

Details

Origin
Urrao, Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Producer
Daniel Hernández/Santiago Caro
Decaf Funky
Canada|Eight Ounce Coffee

$24.99 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter
Huila Fortune Decaf
Canada|Eight Ounce Coffee

$21.99 · 250g · $8.80/100g

Details

Origin
Suaza, Colombia
Process
Swiss Water Decaf
Variety
Field Blend
Producer
Smallhold farmers
Cozy Secret Sauce
Canada|Eight Ounce Coffee

$19.99 · 300g · $6.66/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110/74112
Producer
Buku Abel Station
PB&J Sandwich Half-Caf
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 300g · $8.00/100g

Details

Origin
Brazil/Colombia, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple varieties
Producer
Multiple producers
Smooth Operator (1.13kg)
Canada|Eight Ounce Coffee

$61.99 · 1130g · $5.49/100g

Details

Origin
Santa Barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Field Blend
Producer
Smallhold farmers
Juice Box
Canada|Eight Ounce Coffee
Juice Box

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockColombia

$13.99 · 100g · $13.99/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Jose Gomez
Not Boring Decaf Box
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockColombia

$9.99 · 100g · $10.99/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Caturra/Colombia/Castillo
Decaf Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$11.99 · 210g · $5.71/100g

Details

Origin
Apaneca-Ilamatepec, El Salvador
Process
EA Decaf
Variety
Mixed
Producer
J.J. Borja Nathan
Discovery Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$12.99 · 210g · $6.19/100g

Details

Origin
Mahango, Uganda
Process
Natural
Variety
SL14/SL28/Various
Producer
Smallholder farmers
Cold Brew
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 300g · $6.33/100g

Details

Origin
Caranavi, Bolivia
Process
Washed
Variety
Caturra
Two Wheel Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 340g · $5.59/100g

Details

Origin
Guatemala/Brazil, Blend
Process
Blend
Variety
Various
Producer
Las Brisas/Oberon
The Daily Driver (250g)
Canada|Eight Ounce Coffee

$15.99 · 250g · $6.40/100g

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Washed
Variety
Field Blend
Producer
Ricardo Zelaya
Ethiopia Lalesa
Canada|Eight Ounce Coffee

$14.99 · 210g · $7.14/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Godfather Espresso (Box of 10)
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockBlend

$10.99 · 310g · $3.55/100g

Details

Origin
Various, Blend
Process
Various
Variety
Multiple varieties
Producer
Multiple producers
Covalent (20 Capsules)
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 310g · $6.13/100g

Details

Origin
Blend
Process
Various
Variety
Blend
Hooke
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockBlend

$19.99 · 300g · $6.66/100g

Details

Origin
Colombia/Brazil, Blend
Process
Blend
Variety
Various
Olympus
Canada|Eight Ounce Coffee

$17.99 · 300g · $6.00/100g

Details

Origin
Blend
Process
Various
Variety
Various
Warmth Espresso Blend (908g)
Canada|Eight Ounce Coffee

$43.99 · 908g · $4.84/100g

Details

Origin
Blend
Process
Blend
Decaf Elias & Shady Bayter
Canada|Eight Ounce Coffee

$17.99 · 310g · $5.80/100g

Details

Origin
Tolima, Colombia
Variety
Yellow & Red Caturra
Jazz Fruits Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$17.99 · 250g · $7.20/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Goosebumps
Canada|Eight Ounce Coffee

$19.99 · 300g · $6.66/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Producer
Multiple producers
INSTANT The Rabbit Hole (Pack of 6)
Canada|Eight Ounce Coffee

$16.99 · 350g · $5.14/100g

Details

Origin
Colombia/Mexico, Blend
Variety
Blend
Producer
Various
Seasonal Mococa: Espresso Blend
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 210g · $9.04/100g

Details

Origin
Mococa, Brazil
Decaf
Canada|Eight Ounce Coffee
Decaf

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In Stock

$9.99 · 350g · $2.85/100g

Start
Canada|Eight Ounce Coffee
Start

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In Stock

$9.99 · 350g · $2.85/100g

Brooklyn Espresso Blend
Canada|Eight Ounce Coffee

$16.99 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $16.99 ($6.80/100g)
  • 1000g — $52.99 ($5.30/100g)
Argyll Blend
Canada|Eight Ounce Coffee
Argyll Blend

Transcend (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockBlend

$17.99 · 300g · $6.00/100g

Aurora Blend
Canada|Eight Ounce Coffee
Aurora Blend

Transcend (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockBlend

$17.99 · 300g · $6.00/100g