BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Eight Ounce Coffee

Eight Ounce Coffee is a specialty coffee roaster based in Alberta, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Eight Ounce Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Brazil
Common processes
Washed, Natural, Blend
New in last 30 days
127 (154.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-09-28

277 coffees in stock (997 total) — page 2 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

David Mamani
Canada|Eight Ounce Coffee

$31.99 · 300g · $10.66/100g

Details

Origin
Caranavi, Bolivia
Process
Natural
Variety
Pacamara
Producer
David Mamani
Chocolate Berry Espresso (1kg)
Canada|Eight Ounce Coffee

$69.99 · 1000g · $7.00/100g

Details

Origin
Guatemala/Rwanda, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple varieties
Producer
Multiple producers
Darling
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Gedeb, Ethiopia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Heirloom
Producer
Danche Washing Station
Decaf Filter
Canada|Eight Ounce Coffee

$27.99 · 350g · $8.00/100g

Details

Origin
Tabaconas, Peru
Process
EA Washed
Variety
Catuai/Pache/Catimor
Producer
Smallhold farmers
Gachatha AB
Canada|Eight Ounce Coffee

$21.99 · 300g · $7.33/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28/SL34/Ruiru 11/Batian
Producer
Smallholder farmers
Downtempo Decaf
Canada|Eight Ounce Coffee

$17.99 · 250g · $7.20/100g

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Swiss Water Decaf
Variety
Field Blend
Producer
Ricardo Zelaya
Finca la Riviera: Pink Bourbon Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 200g · $11.99/100g

Details

Origin
Risaralda, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Julio Madrid
Santa Elena: Obata Washed Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$25.99 · 200g · $12.99/100g

Details

Origin
Boquete, Panama
Process
Washed
Variety
Obata
Producer
Cafelino
Shoondhisa: Natural
Canada|Eight Ounce Coffee

$22.99 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110/Serto 74112
Producer
Ture Waji
Karumandi
Canada|Eight Ounce Coffee

$24.99 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28/SL34/Ruirui/Batian
Producer
Smallhold farmers
Inacio Soares Filter
Canada|Eight Ounce Coffee

$16.99 · 250g · $6.80/100g

Details

Origin
Mata de Minas, Brazil
Process
Honey
Variety
Red Catuai/Yellow Catuai
Producer
Inacio Soares
Lalesa Ephtah
Canada|Eight Ounce Coffee

$44.99 · 350g · $12.85/100g

Details

Origin
Gedeo, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Landrace
Producer
Smallhold Farmers
ALO COFFEE MORKIE 75
Canada|Eight Ounce Coffee

$27.99 · 200g · $13.99/100g

Details

Origin
Bensa, Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Smallhold farmers
Keramo
Canada|Eight Ounce Coffee

$22.99 · 300g · $7.66/100g

Details

Origin
Bensa, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Producer
Smallhold farmers
Luis Roldan: Red Catuai
Canada|Eight Ounce Coffee

$21.99 · 250g · $8.80/100g

Details

Origin
Casillas, Guatemala
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Luis Roldan
Luis Aníbal Calderón
Canada|Eight Ounce Coffee

$43.99 · 250g · $17.60/100g

Details

Origin
Acevedo, Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gesha
Producer
Luis Aníbal Calderón
Dizzy Lime
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Co-Ferment
Variety
Centroamericano
Producer
Diego Robelo
La Colina: Natural
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Antonio Medina
Hazel Nuts Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$21.99 · 250g · $8.80/100g

Details

Origin
Marcala, Honduras
Process
Natural
Variety
Catuaí
Producer
Marysabel Caballero & Moises Herrera
Alo Mosto Anaerobic Natural
Canada|Eight Ounce Coffee

$40.99 · 200g · $20.50/100g

Details

Origin
Bensa, Ethiopia
Process
Aerobic Natural
Variety
74110 & 74112
Producer
Tamiru Tadesse (Alo Coffee)
Finca Los Cedros
Canada|Eight Ounce Coffee

$26.99 · 200g · $13.49/100g

Details

Origin
Bruselas, Colombia
Process
Natural
Variety
Sidra
Producer
Oswaldo Toro
Shyira
Canada|Eight Ounce Coffee

$22.99 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
Nyabihu, Rwanda
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Smallhold farmers
El Paraiso: Geisha Washed
Canada|Eight Ounce Coffee

$28.99 · 200g · $14.49/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Daniel Bermudez
Wander Box
Canada|Eight Ounce Coffee
Wander Box

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockBoliviaUncommon

$10.99 · 100g · $10.99/100g

Details

Origin
Carnavi, Bolivia
Process
Washed
Variety
Caturra/Catuai Peaberry
Producer
Community Blend
Mullugeta Muntasha: Natural
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Mullugeta Muntasha
Neon Sorbet
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 200g · $11.99/100g

Details

Origin
Piendamó, Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Pink Bourbon
Producer
Wilton Benitez
Habtamu Danche
Canada|Eight Ounce Coffee

$32.99 · 250g · $13.20/100g

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Habtamu Fikadu Aga
Chocolate Berry Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$19.99 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Guatemala/Rwanda, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple varieties
Producer
Multiple producers
Jorge Rojas: Washed Geisha
Canada|Eight Ounce Coffee

$29.99 · 125g · $23.99/100g

Details

Origin
Planadas, Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Jorge Rojas
Jairo Arcila: Washed
Canada|Eight Ounce Coffee

$21.99 · 300g · $7.33/100g

Details

Origin
Villarazo, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Apricotini
Canada|Eight Ounce Coffee

$25.99 · 250g · $10.40/100g

Details

Origin
Gedeo, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Producer
Smallhold farmers
Jose Jijon
Canada|Eight Ounce Coffee

$36.99 · 125g · $30.39/100g

Details

Origin
Loja, Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Jose & Pepe Jijon
Foundation Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$11.99 · 210g · $5.71/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Catimor/Typica/Pache
Producer
Smallholder farmers
Shoondhisa: Natural Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$22.99 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110/Serto 74112
Producer
Ture Waji
Elemental Collaboration
Canada|Eight Ounce Coffee

$19.99 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Caparao, Brazil
Process
Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Anderson Robadel
Elemental Collaboration (1kg)
Canada|Eight Ounce Coffee

$70.99 · 1000g · $7.30/100g

Details

Origin
Caparao, Brazil
Process
Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Anderson Robadel
Genesis Collaboration
Canada|Eight Ounce Coffee

$20.99 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Chelchele Washing Station
Genesis Collaboration (1kg)
Canada|Eight Ounce Coffee

$72.99 · 1000g · $7.40/100g

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Chelchele Washing Station
Era Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee
Era Espresso

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockCosta Rica

$20.99 · 300g · $7.00/100g

Details

Origin
Tarrazu, Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuaí
Producer
Don Oscar
Extra
Canada|Eight Ounce Coffee
Extra

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockPanama

$11.99 · 350g · $3.43/100g

Details

Origin
Panama
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catuaí
Producer
Graciano Cruz
Red Brick Espresso 1kg
Canada|Eight Ounce Coffee

$72.99 · 1000g · $7.30/100g

Details

Origin
Guatemala/Costa Rica, Blend
Process
Blend
Variety
Multiple Varieties
Producer
Multiple Producers
Discovery Specialty Instant
Canada|Eight Ounce Coffee

$25.99 · 20g · $129.95/100g

Details

Origin
Aceh, Indonesia
Process
Natural
Variety
Ateng/Bor Bor/Catimor/Timor
Producer
Asman Arianto
Kii AA
Canada|Eight Ounce Coffee

$26.99 · 250g · $10.80/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28/SL34/Ruiru 11/Batian
Producer
Rungeto FCS
Castillo
Canada|Eight Ounce Coffee

$29.99 · 200g · $14.99/100g

Details

Origin
Buesaco, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Andres Martinez
Jungle Berry: Instant Coffee
Canada|Eight Ounce Coffee

$19.99 · 20g · $99.95/100g

Details

Origin
Palestina, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Juan Jimenez
Mellow Caramelo
Canada|Eight Ounce Coffee

$18.99 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Mantiqueira de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Smallholder Farms
Ivan Dos Santos: Anaerobic (1kg)
Canada|Eight Ounce Coffee

$73.99 · 1000g · $7.40/100g

Details

Origin
São Paulo, Brazil
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catuai
Producer
Ivan dos Santos
Adventure Box
Canada|Eight Ounce Coffee
Adventure Box

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockKenya

$12.99 · 100g · $12.99/100g

Details

Origin
Murang'a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28/SL-34/Ruiru 11/Batian
Producer
Smallhold farmers
Pepe Jijón: Wave Washed
Canada|Eight Ounce Coffee

$46.99 · 125g · $37.59/100g

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijón
Karimikui
Canada|Eight Ounce Coffee

$22.99 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28/SL34/Ruiru 11/Batian
Producer
Rungeto FCS