BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Eight Ounce Coffee

Eight Ounce Coffee is a specialty coffee roaster based in Alberta, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Eight Ounce Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Brazil
Common processes
Washed, Natural, Blend
New in last 30 days
131 (155.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-29
Latest restock
2026-09-28

275 coffees in stock (1001 total) — page 6 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Plum Butter Espresso 1kg
Canada|Eight Ounce Coffee

$72.99 · 1000g · $7.30/100g

Details

Origin
Bulambuli, Uganda
Process
Natural
Variety
SL14/SL28
Producer
Smallhold farmers
Going the Distance
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom Landrace
Producer
Smallhold farmers
Warm Shadow
Canada|Eight Ounce Coffee

$26.99 · 250g · $10.80/100g

Details

Origin
Dipilto, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Maracaturra
Producer
Eudoro Guillén
Berry Blues (1kg)
Canada|Eight Ounce Coffee

$100.99 · 1000g · $10.10/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Heirloom
Producer
Esayas Beriso
Berry Blues Espresso (1kg)
Canada|Eight Ounce Coffee

$100.99 · 1000g · $10.10/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Heirloom
Producer
Esayas Beriso
Alirio Ortega: Aji
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Bruselas, Colombia
Process
Washed
Variety
Aji
Producer
Alirio Ortega
Tony Medina: Washed Caturra Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$20.99 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Tony Medina
Castro-Kahle Family Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$21.99 · 250g · $8.80/100g

Details

Origin
Poás, Costa Rica
Process
Anaerobic Honey
Variety
Villa Sarchi
Producer
Castro-Kahle Family
Lenin Flores
Canada|Eight Ounce Coffee

$19.99 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Jaén, Peru
Process
Washed
Variety
Yellow Caturra
Producer
Lenin Flores
Mullugeta Muntasha: Anaerobic Natural
Canada|Eight Ounce Coffee

$28.99 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Arbegona, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Walega
Producer
Mullugeta Muntasha
Reshad Ababulgu
Canada|Eight Ounce Coffee

$25.99 · 250g · $10.40/100g

Details

Origin
Jimma, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Gibirinna (74110)
Producer
Reshad Ababulgu
Rogelio Santiz
Canada|Eight Ounce Coffee

$26.99 · 250g · $10.80/100g

Details

Origin
Cerro Perico, Mexico
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Rogelio Santiz
MARAGESHA Colombia — Wilder Lazo
Canada|Eight Ounce Coffee

$35.99 · 100g · $35.99/100g

Details

Origin
San Adolfo, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Maragesha
Producer
Wilder Lazo
Booze Cruise
Canada|Eight Ounce Coffee

$26.99 · 250g · $10.80/100g

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Variety
Centroamericano
Producer
Diego Robelo
Darling Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Gedeb, Ethiopia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Heirloom
Producer
Danche Washing Station
Steeped Coffee: Colombia, Rwanda & Kenya
Canada|Eight Ounce Coffee

$24.99 · 100g · $24.99/100g

Details

Origin
Colombia/Rwanda/Kenya, Blend
Process
Various
Variety
Various
Producer
Various
Bisrat Melaku
Canada|Eight Ounce Coffee

$29.99 · 250g · $12.00/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho
Producer
Bisrat Melaku
Bombe
Canada|Eight Ounce Coffee

$28.99 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Shantawene, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110/74112
Producer
Smallholder Farmers
Gicherori
Canada|Eight Ounce Coffee

$27.99 · 250g · $11.20/100g

Details

Origin
Kibugu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28/SL34/Ruiru 11/Batian
Producer
Smallhold farmers
Juan Rodriguez Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$23.99 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Aldea Xayomblaj, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra/Bourbon/Catimor
Producer
Juan Rodriguez
Kamuchege
Canada|Eight Ounce Coffee

$27.99 · 250g · $11.20/100g

Details

Origin
Kiambururu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28/SL 34/Batian/Ruirui 11
Producer
Komothai FCS
Wilmer Cubillos Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee

$25.99 · 250g · $10.40/100g

Details

Origin
El Rosario, Colombia
Process
Washed
Variety
Tabi
Producer
Wilmer Cubillos
Habtamu Fikadu: Chelbesa
Canada|Eight Ounce Coffee

$26.99 · 250g · $10.80/100g

Details

Origin
Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume/Dega/Wolisho
Producer
Habtamu Fikadu Aga
Marlon Bolaños
Canada|Eight Ounce Coffee

$26.99 · 250g · $10.80/100g

Details

Origin
Acevedo, Colombia
Process
Washed
Variety
Ají
Producer
Marlon Bolaños
Victor Florez
Canada|Eight Ounce Coffee

$25.99 · 250g · $10.40/100g

Details

Origin
Urrao, Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Producer
Victor Florez