BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1843 in stock307 roasters645.7/mo avg

Process

Natural

1843 coffees

Price / 100g

$5.51 – $39.10

median $9.15 · 1787 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1605 Natural process coffees — page 7 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Foundation Beans
UK|Colonna Coffee

$16.89 · 250g · $6.76/100g

2 sizes
  • 250g — $16.89 ($6.76/100g)
  • 1000g — $51.66 ($5.17/100g)

Details

Origin
Gorongosa National Park, Mozambique
Process
Eco-Pulped Natural
Variety
Latin American Varieties
Producer
Local farmers from the area
JAROON KHUN LAO NATURAL
USA|Newbery Street Coffee Roasters

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Khun Lao, Chiang Rai, Thailand
Process
Natural
Variety
Mix varietal (Yellow Bourbon, Red Bourbon, Typica Catuai and Catimor)
Producer
Jaroon
Chelchele Espresso / Natural / Ethiopia
Norway|Fuglen Oslo

$23.81 · 250g · $9.52/100g

2 sizes
  • 250g — $23.81 ($9.52/100g)
  • 1000g — $91.17 ($9.12/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder producers
Panama Kotowa Duncan Ethiopian Heirloom Natural - 100g
USA|Ondo Coffee

$23.00 · 100g · $23.00/100g

Details

Origin
Boquete,Chiriquí, Panama
Process
Natural
Variety
Ethiopian heirloom
Costa Rica Volcan Azul Geisha Anaerobic Natural #VA Nano - 100g
USA|Ondo Coffee

$28.00 · 100g · $28.00/100g

Details

Origin
Poás Volcano, West Valley
Process
Anaerobic natural
Variety
Geisha
COLOMBIA Mikava Marsella Geisha /L248 Carbonic Maceration CMX
Sweden|Coffea Circulor

$31.79 · 40g · $79.48/100g

4 sizes
  • 40g — $31.79 ($79.48/100g)
  • 50g — $31.79 ($63.59/100g)
  • 100g — $65.86 ($65.86/100g)
  • 250g — $153.29 ($61.32/100g)

Details

Origin
Risaralda, Santuario, Colombia
Process
Natural, Carbonic Maceration
Variety
Geisha
Producer
Paul Doyle
Kenya Ruera Natural
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$1.70 · 250g · $9.75/100g

2 sizes
  • 250g — $24.37 ($9.75/100g)
  • 1000g — $91.57 ($9.16/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Natural
Variety
Ruiru 11, SL28, K7, Batian
Producer
Ruera Factory & Estate
Alasitas, Gesha, Coco Natural, Bolivia
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$39.00 · 100g · $39.00/100g

Details

Origin
Bolivia
Process
Coco Natural
Variety
Gesha
Producer
Alasitas
Ethiopia Halo Beriti
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$22.51 · 250g · $9.03/100g

2 sizes
  • 250g — $22.57 ($9.03/100g)
  • 1000g — $72.34 ($7.23/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
DEGA
Producer
Halo Beriti washing station
Salawara Estate - Liberica - Naturals - Sakleshpur - Medium Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.34 · 250g · $3.33/100g

Details

Origin
Salawara Estate, Sakleshpur, India
Process
Naturals
Variety
Liberica
Producer
Sharan Gowda
Brasilien Pereira Sweet Natural
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$11.53 · 250g · $4.61/100g

Details

Origin
Brasilien - Carmo de Minas
Process
Bärtorkat
Variety
Gul & Röd Bourbon
Producer
Fazenda Irmas Pereira - Maria Valeria och Maria Rogeria
Aquiares
USA|Steady State Roasting

$28.00 · 283g · $9.89/100g

3 sizes
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Variety
H1 Centroamericano F1 Hybrid
Producer
Aquiares Estate
Etiopien Guji Organic
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$13.94 · 250g · $5.58/100g

Details

Origin
Etiopien - Guji, Oromia
Process
Bärtorkat
Variety
Ursprungsvarietet
Producer
Familjejordbruk
Finca Los Cedros Sidra Natural
Canada|Hatch Crafted Coffee

$23.27 · 200g · $11.64/100g

Details

Origin
Bruselas, Pitalito, Huila, Colombia
Process
Mosto Natural
Variety
Sidra
Producer
Oswaldo Toro
ALLIE & LENNIE
Canada|Quietly Coffee
In StockBrazilUncommon

$16.00 · 300g · $5.33/100g

2 sizes
  • 300g — $16.00 ($5.33/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Cerrado Mineiro, Rio Paranaiba
Process
Natural
Variety
Paraiso MG2
Producer
Fazenda Agropesg
Gedeb Lalesa Espresso
Canada|Monogram Coffee

$18.34 · 300g · $6.70/100g

3 sizes
  • 300g — $20.10 ($6.70/100g)
  • 907g — $56.42 ($6.22/100g)
  • 2267g — $138.93 ($6.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian Landrace
Spring Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.61 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.61 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.15 ($4.21/100g)

Details

Origin
Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes
Process
Natural, Washed
Variety
Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai
Producer
Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs
BRAZIL Caixa Yellow Bourbon Natural NX (Espresso)
Sweden|Coffea Circulor

$15.90 · 250g · $6.36/100g

2 sizes
  • 250g — $15.90 ($6.36/100g)
  • 1000g — $54.50 ($5.45/100g)

Details

Origin
Mantiqueira de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catuai
Producer
Augusto Borges Ferreira
ESMERALDA CORONADO 4NB - SPECIAL GEISHA NATURAL
USA|Loquat Coffee

$40.00 · 60g · $66.67/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Peterson Family
natural java QSE-01
UK|The Source Coffee Roasters

$38.00 · 250g · $15.20/100g

2 sizes
  • 250g — $38.00 ($15.20/100g)
  • 1000g — $138.00 ($13.80/100g)

Details

Origin
huila, colombia
Process
yeast macerated natural
Variety
java
Producer
Quebraditas
Ethiopia - Chelchele Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.17 · 200g · $12.58/100g

3 sizes
  • 200g — $25.17 ($12.58/100g)
  • 500g — $54.31 ($10.86/100g)
  • 1000g — $102.00 ($10.20/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
Dega, Kurume, Wolisho, 74110, 74112, 74158
Producer
650 smallholder farmers, delivered via Tadesse Desta Business Group
KENYA David Muge
Czechia|BeBerry Coffee

$17.63 · 250g · $7.05/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare Station 74158 Slow Dry Natural oma Lot #2
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.28 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bare Station, Sidama, Ethiopia
Process
Slow Dry Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Mexico Yellow Caturra Natural 240hr Lot 44
USA|Luminous Coffee

$37.00 · 200g · $18.50/100g

2 sizes
  • 200g — $38.00 ($19.00/100g)
  • 200g — $37.00 ($18.50/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Natural
Variety
Caturra
Ethiopia Safo Mosto Anaerobic Natural
South Korea|Momos Coffee

$13.00 · 100g · $13.00/100g

2 sizes
  • 100g — $13.00 ($13.00/100g)
  • 500g — $60.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama
Process
Mosto Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Aracaçau • Natural Aerobic Fermentation • Arara • Brazil
UK|Taith Coffee

$18.55 · 200g · $9.27/100g

2 sizes
  • 200g — $18.55 ($9.27/100g)
  • 1000g — $72.86 ($7.29/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural Aerobic Fermentation
Variety
Arara
Producer
Aracaçau
GUJI - ETHIOPIA
USA|Cosmic Dust Coffee

$25.00 · 227g · $11.01/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mikicho, 74158, 74112
Producer
Shantawene - Lot 447
Oma Natural
Denmark|La Cabra
In StockEthiopia

$5.47 · 100g · $5.47/100g

Details

Origin
Ethiopia, Bench Maji
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village
Diego Robelo H17.
UK|WatchHouse
In StockCosta Rica

$21.20 · 200g · $10.60/100g

Details

Origin
Costa Rica, Turrialba
Process
Anaerobic Natural
Variety
H17
Producer
Aquiares Estate
Thageini Simba, Kenya, Supernatural
Australia|Ona

$15.76 · 200g · $7.88/100g

2 sizes
  • 200g — $15.76 ($7.88/100g)
  • 1000g — $71.09 ($7.11/100g)

Details

Origin
Nyeri County
Process
Supernatural
Variety
SL28 and SL34
Producer
Aguthi Farmer's Co-operative Society
Gloria
USA|Dark Matter Coffee

$26.00 · 445g · $5.84/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Bourbon & Pacas
Producer
La Fortuna
Heavyweight Espresso
Australia|Axil Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

9 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 500g — $32.00 ($6.40/100g)
  • 750g — $48.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $50.00 ($5.00/100g)
  • 1500g — $82.00 ($5.47/100g)
  • 2000g — $100.00 ($5.00/100g)
  • 3000g — $150.00 ($5.00/100g)
  • 4000g — $200.00 ($5.00/100g)
  • 5000g — $250.00 ($5.00/100g)

Details

Origin
Esperanca, Popoyan & Laos, Brazil, Colombia & Laos
Process
Natural & Washed
Variety
Mixed varietal
Janson X GN03 Panama
Singapore|Glyph Supply Co

$35.23 · 50g · $70.46/100g

Details

Origin
Volcan, Chiriqui, Panama
Process
Janson X Natural
Variety
Gesha
Producer
Janson Family
Ecuador Adriana Cifuentes
USA|Idle Hands Roasting

$25.00 · 170g · $14.71/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Natural
Variety
Bourbon Sidra
Producer
Adriana Cifuentes
Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
USA|Little Waves Coffee Roasters

$24.75 · 340g · $7.28/100g

3 sizes
  • 340g — $24.75 ($7.28/100g)
  • 907g — $49.50 ($5.46/100g)
  • 2267g — $123.75 ($5.46/100g)

Details

Origin
El Malinal, Cofradia de Chocolon, Nayarit, México
Process
Natural
Variety
Typica, Sarchimor, Mundo Novo, Bourbon, Catuai, Costa Rica, Caturra
Producer
Las Mujeres de Cofradía y Malinal
Daterra Aramosa
Canada|Monogram Coffee

$28.91 · 200g · $15.69/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Anaerobic Natural
Variety
Aramosa
Panama Abbraccio by Altieri Finca La Alquería Pacamara Slow Dry Natural
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.94 · 150g · $15.29/100g

Details

Origin
Volcancito, Boquete, Panama
Process
Slow Dry Natural
Variety
Pacamara
Producer
The Porta Family
Mullugeta Muntasha
Canada|September

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia, Guji
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Mullugeta Muntasha
ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$6.68 · 50g · $13.37/100g

4 sizes
  • 50g — $6.68 ($13.37/100g)
  • 100g — $11.46 ($11.46/100g)
  • 200g — $21.64 ($10.82/100g)
  • 300g — $32.46 ($10.82/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Ware, Bensa, Sidama
Process
Natural
Variety
74110, Heirloom
Producer
Silinga Drying Stations / Niguse Gemeda Mude and Small Holders in Silinga
Bombe Ayla 74110  -  74158  Natural
France|Datura

$24.98 · 200g · $12.49/100g

3 sizes
  • 200g — $24.98 ($12.49/100g)
  • 1000g — $96.52 ($9.65/100g)
  • 1000g — $794.85 ($79.48/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama - Shantawene
Process
Natural
Variety
74110-74158
Producer
Ayla washing station
Honey Dude
Netherlands|DAK
In StockEcuador

$22.65 · 250g · $9.06/100g

2 sizes
  • 250g — $22.65 ($9.06/100g)
  • 1000g — $22.65 ($2.27/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Natural
Variety
Typica
Producer
Pillcocaja
Ethiopia Guji Uraga
Japan|Leaves Coffee Roasters

$0.08 · 100g · $11.46/100g

2 sizes
  • 100g — $11.46 ($11.46/100g)
  • 1000g — $80.19 ($8.02/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
74110
Producer
SOOKOO COFFEE
Guji Shakisso Hadeso JARC varieties - Local Landraces Natural
France|Datura

$24.98 · 200g · $12.49/100g

3 sizes
  • 200g — $24.98 ($12.49/100g)
  • 1000g — $96.52 ($9.65/100g)
  • 1000g — $794.85 ($79.48/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji - Dambi Uddo
Process
Natural
Variety
JARC varieties - Local Landraces
Producer
Hadeso washing station
Panama - Hacienda La Esmeralda Portón 5 ANB
UAE|Archers Coffee

$61.27 · 100g · $61.27/100g

3 sizes
  • 100g — $61.27 ($61.27/100g)
  • 200g — $110.28 ($55.14/100g)
  • 1000g — $518.72 ($51.87/100g)

Details

Origin
Quiel, Boquete
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Hacienda La Esmeralda
Las Marias
Netherlands|Manhattan
In StockColombia

$19.30 · 125g · $15.44/100g

Details

Origin
Pijao, Quindío
Process
Advanced Natural
Variety
Wush Wush
Producer
José Giraldo
26 New Season - Panama Tierra Blanca Cordillera Super Selected Natural Geisha - 60g
China|Big Sur Coffee

$49.00 · 60g · $81.67/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Cordillera
Colombia Finca Las Flores Floral Symphony Geisha Natural
UAE|Julith Coffee

$20.42 · 40g · $51.06/100g

Details

Origin
Finca Las Flores, Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Jhoan Vergara
Fazenda Maria Celeste
USA|Curious Coffee

$29.50 · 285g · $10.35/100g

Details

Origin
Brazil, Sul de Minas
Process
anaerobic natural
Variety
Arara
Producer
Cláudia Maria Carvalho Ribeiro Rezende
Colombia Finca Las Flores Chiroso Creamy Cultured
UAE|Julith Coffee

$24.51 · 40g · $61.27/100g

Details

Origin
Finca las Flores, Colombia
Process
Natural
Variety
Chiroso
Producer
Jhoan Vergara
Bensa Keramo (Natural) - Ethiopia
Australia|Monastery Coffee

$16.35 · 250g · $6.57/100g

2 sizes
  • 250g — $16.42 ($6.57/100g)
  • 1000g — $55.68 ($5.57/100g)

Details

Origin
Keramo Kebele, Bensa Woreda, Sidamo
Process
Natural
Variety
74158