BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1842 in stock307 roasters645.7/mo avg

Process

Natural

1842 coffees

Price / 100g

$5.51 – $38.58

median $9.15 · 1786 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1603 Natural process coffees — page 9 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

MARCELINO CHINGUEL, Marshell Natural
UK|PLOT Roasting

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $73.00 ($7.30/100g)

Details

Origin
La Lacuma, El Laurel, La Coipa, Cajamarca, Peru
Process
Natural
Variety
Marshell
Producer
Marcelino Chinguel Mijahuanca
Sumatera - Koerintji Barokah Bersama - West Kerinchi Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Gunung Tujuh, Kerinchi
Process
Natural
Variety
Sigararutang
Ethiopia - Danche - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Danse Sayisa, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Espresso, Brasil, Rosimeire, Mantiqueira, natural, 250g
Norway|Supreme Roastworks

$22.09 · 250g · $8.84/100g

Details

Origin
Brazil, Rosimeire, Mantiqueira
Process
Natural process
Variety
Yellow Catuai
Producer
Rosimeire
Espresso, Ethiopia Diima Danche, Gedeo, natural, 250g
Norway|Supreme Roastworks

$28.93 · 250g · $11.57/100g

Details

Origin
Ethiopia Diima Danche, Gedeo
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Gedeo
Gentleman
Canada|De Mello Coffee

$11.29 · 227g · $4.98/100g

4 sizes
  • 227g — $11.29 ($4.98/100g)
  • 453g — $21.18 ($4.67/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Brazil, Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Bourbon & Typica
Producer
Small Holders
Lord Voldemort Leachate Natural Pink Bourbon by Deiro Garcia, Colombia
Sweden|Standout Coffee

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $81.00 ($8.10/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Pink Bourbon
Producer
Deiro Garcia
kebede wako
Germany|Neues Schwarz
In StockEthiopia

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Kurume, Wolisho, JARC
Producer
Kebede Wako Jara
Wush Wush, Ethiopia
USA|Elixr Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Aquiares Mariana
UK|Round Hill Roastery

$23.21 · 250g · $9.28/100g

2 sizes
  • 250g — $23.21 ($9.28/100g)
  • 1000g — $82.23 ($8.22/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Mariana
Equatoria, South Sudan - Espresso
UK|Machina Coffee

$15.25 · 250g · $6.10/100g

2 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 1000g — $50.40 ($5.04/100g)

Details

Origin
South Sudan
Process
Anaerobic Natural
Variety
Excelsa
Producer
Equatoria
Buku Natural(ships from 30 sep)
Japan|Apollon's Gold

$12.75 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 250g — $25.50 ($10.20/100g)

Details

Origin
Buku, Guji, Ethiopia
Process
natural
Variety
Heirlooms
Ethiopia Alaka Natural
USA|Intelligentsia Coffee

$26.00 · 283g · $9.19/100g

2 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 2267g — $181.00 ($7.98/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Colombia - CGLE Potosi - Tres Dragones
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.76 ($9.19/100g)

Details

Origin
Valle del Cauca, Colombia
Process
Natural Tres Dragones
Variety
Colombia
Panama Don Julian Geisha Natural
USA|Klatch Coffee

$39.95 · 170g · $23.50/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
vibrant fruit, elegant florals, and remarkable sweetness balanced by a delicate, tea-like body. In the cup, you'll discover notes of black currant, ripe papaya, and fragrant rose, creating a coffee that's both expressive and refined.
Etiopien Guji Hambela Decaf
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$15.98 · 250g · $6.39/100g

Details

Origin
Etiopien - Guji
Process
Traditionellt bärtorkat
Variety
Ursprungliga
Producer
Hambela Wamena
Ethiopia / Uraga
UK|NewGround Coffee

$23.21 · 200g · $11.61/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ka‘ū Pacamara — Malolactic Natural
USA|Paradise Coffee Roasters

$40.00 · 40g · $100.00/100g

3 sizes
  • 40g — $40.00 ($100.00/100g)
  • 113g — $100.00 ($88.50/100g)
  • 340g — $300.00 ($88.24/100g)

Details

Origin
Ka‘ū, Hawai‘i
Process
Malolactic Natural
Variety
Pacamara
Ethiopia Elto [Elora Blood Yeast] - 100g
USA|Ondo Coffee

$26.50 · 100g · $26.50/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural 72h – Blood Yeast
Variety
74158
Mangwila Idunda
UK|Good Life Coffee
In StockTanzaniaUncommon

$21.15 · 250g · $8.46/100g

2 sizes
  • 250g — $21.15 ($8.46/100g)
  • 1000g — $60.68 ($6.07/100g)

Details

Origin
Tanzania, Mbeya
Process
Natural
Variety
Batian, N39, Kent 423
Our Website is being rebuilt.
Switzerland|MAME

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural Anaerobic
Variety
74110 74112
Producer
Chelchele
Kokobe
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$15.04 · 250g · $6.02/100g

2 sizes
  • 250g — $15.05 ($6.02/100g)
  • 1000g — $48.15 ($4.82/100g)

Details

Origin
Aricha, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Regional smallholder farmers
Kenya Mchana - natural
Slovenia|Bani Beans

$21.62 · 250g · $8.65/100g

2 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $80.78 ($8.08/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
natural
Variety
SL28, Ruiru, Batian
Ethiopian Kochere Biloya Yirgacheffe Natural
Canada|Prairie Lily

$4.94 · 50g · $9.88/100g

2 sizes
  • 50g — $4.94 ($9.88/100g)
  • 340g — $24.71 ($7.26/100g)

Details

Origin
Gedio, SNNPR
Process
Natural Fermentation (Drying Beds)
Variety
74100, 74112, Indigenous Local Heirlooms
El Salvador Don Jaime[Medium-light roast]
Japan|Kurasu

$36.30 · 250g · $14.52/100g

2 sizes
  • 250g — $36.30 ($14.52/100g)
  • 1000g — $115.50 ($11.55/100g)

Details

Origin
San Ignacio, Chalatenango, El Salvador
Process
Natural
Variety
Pacas
Producer
Jaime Guevara
Burundi Kayanza Butanyerera Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$19.00 · 301g · $6.31/100g

2 sizes
  • 301g — $19.00 ($6.31/100g)
  • 2268g — $132.00 ($5.82/100g)

Details

Origin
Burundi - Kayanza Commune, Butanyerera
Process
Natural
Variety
Local Bourbon Cultivars
Producer
289 Smallholder Producers
Ethiopia - Bochessa - Natural
USA|Brandywine Coffee Roasters

$29.00 · 425g · $6.82/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopia Landraces
Kaffebønner Brasil Fazenda IP
Norway|Kaffa

$18.72 · 250g · $7.49/100g

Details

Origin
Brazil, Carmo de Minas
Process
Natural
Variety
Gul Bourbon
Producer
Luis Paulo Pereira Sr.
Copacabana Brasilien Espresso
Germany|19 Grams

$12.00 · 250g · $4.80/100g

3 sizes
  • 250g — $12.00 ($4.80/100g)
  • 1000g — $42.00 ($4.20/100g)
  • 3000g — $113.00 ($3.77/100g)

Details

Origin
Brasilien
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon, Yellow Catuai
Producer
Francisco Isidro Pereira (Familie Pereira)
OJ! 200g
Sweden|Lykke Kaffegårdar
In StockBrazilUncommon

$11.96 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Caparaó, Brazil
Process
Natural
Variety
Catucaí 785
Colombia Rigoberto Herrera
Czechia|BeBerry Coffee

$46.96 · 70g · $67.09/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Controlled Natural
Variety
Geisha
Producer
Rigoberto Herrera
A.M.O.C. - LAURINA3 Indonesia — Supriyanto
USA|Entropica Coffee
In StockIndonesiaPreorder

$26.00 · 100g · $26.00/100g

2 sizes
  • 100g — $26.00 ($26.00/100g)
  • 1000g — $108.00 ($10.80/100g)

Details

Origin
Ijen, East Java, Indonesia
Process
Natural Anaerobic
Variety
Laurina (Bourbon Pointu)
Producer
Supriyanto (Iyan)
FAF Coffee / Brazil / Anaerobic Natural / Catuai
Germany|Ordinary Coffee Roasters

$15.93 · 200g · $7.96/100g

2 sizes
  • 200g — $15.93 ($7.96/100g)
  • 500g — $36.41 ($7.28/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catuai
Producer
FAF Coffee
Burtukaana Danche Lot #9
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo, Gedeb, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace
Producer
SNAP Coffee
Our Website is being rebuilt.
Switzerland|MAME

$120.22 · 250g · $48.09/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
José Luttrell
Marcelo Assis Nogueira
Canada|Traffic Coffee

$15.53 · 300g · $5.18/100g

3 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Origin
Campos Altos, Brazil
Process
Natural
Variety
Paraïso & Arara
Producer
Marcelo Assis Nogueira
Limited: Surf Break
USA|Tradition Coffee Roasters

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
La Esperanza de Tarrazu, San Jose, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai, Caturra
[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
11 Farmers from the Kyabwire village
Brazil Single Origin
UK|Horsham Coffee Roaster

$12.93 · 250g · $5.17/100g

3 sizes
  • 250g — $12.93 ($5.17/100g)
  • 1000g — $44.43 ($4.44/100g)
  • 2500g — $111.08 ($4.44/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Various
Producer
Marco Aurelio & Bruno Souza
A.M.O.C. - /058 Colombia — Don Héctor Díaz
USA|Entropica Coffee
In StockColombiaPreorder

$32.00 · 240g · $13.33/100g

3 sizes
  • 240g — $32.00 ($13.33/100g)
  • 240g — $36.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Natural, Monitored Fermentation
Variety
Pink Bourbon
Producer
Héctor Díaz
Ethiopia - Megadu Yeast Inoculated Natural "Blanc" Lot-B
UK|Scenery Coffee

$27.85 · 100g · $27.85/100g

3 sizes
  • 100g — $27.85 ($27.85/100g)
  • 200g — $50.40 ($25.20/100g)
  • 500g — $119.37 ($23.87/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Yeast Inoculated Anoxic Natural
Variety
Wild Guji Megadu (local landrace), JARC 74112/74158
Producer
Dawit & Hester Syoum-Westerveld
João Hamilton
Sweden|Johan & Nyström

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Caconde, São Paulo - Brazil
Process
Natural
Variety
Catucaí
Producer
João Hamilton
Brazil - Julia Campos
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
South of Minas, Três Pontas-MG, Brazil
Process
natural
Variety
Acaua, Mundo Novo, Paraiso, Yellow Catuai and Icatu
Producer
Gilberto Basilio and Jaceline Campos
Brazil - Julia Campos
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
South of Minas, Três Pontas-MG, Brazil
Process
natural
Variety
Acaua, Mundo Novo, Paraiso, Yellow Catuai and Icatu
Producer
Gilberto Basilio and Jaceline Campos
El Diviso – Ají
UK|Sweven Coffee

$31.83 · 200g · $15.92/100g

2 sizes
  • 200g — $31.83 ($15.92/100g)
  • 1000g — $132.63 ($13.26/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Natural
Variety
Ají
Burundi Nkuba
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.22 · 250g · $7.29/100g

2 sizes
  • 250g — $18.23 ($7.29/100g)
  • 1000g — $57.87 ($5.79/100g)

Details

Origin
Kayanza province
Process
Natural, Yeast Inoculated
Variety
Red Bourbon
Producer
Butegana Washing Station
GAITANIA
France|Moklair
In StockColombia

$23.32 · 250g · $9.33/100g

Details

Origin
Colombie, Tolima, stations de La Roca Estate et Tres Rayas
Process
Naturel anaérobique
Variety
Caturra, Castillo, Bourbon
Producer
Jorge Elías Rojas
Santa Elena [Geisha Aura]
France|Tanat Coffee

$37.43 · 100g · $37.43/100g

Details

Origin
Panama
Process
Naturel - Fermentation Basse
Variety
Geisha
Producer
Cafelino - Santa Elena Estate
COLOMBIA Miriam Quesada Enciso
Czechia|BeBerry Coffee

$20.01 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Pink Bourbon
Producer
Miriam
Los Lajones Porton [GN #23109]
France|Tanat Coffee

$63.60 · 100g · $63.60/100g

Details

Origin
Panama
Process
Naturel
Variety
Geisha
Producer
Graciano Cruz