BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Archers Coffee

Archers Coffee is a specialty coffee roaster based in UAE. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Archers Coffee.

Top origins
Panama, Ethiopia, Colombia
Common processes
Natural, Washed, Natural Anaerobic
New in last 30 days
15 (14/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-21

198 coffees in stock (275 total) — page 4 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Panama - El Burro Geisha 0402 Washed Lot 16
UAE|Archers Coffee

$36.22 · 100g · $36.22/100g

3 sizes
  • 100g — $36.22 ($36.22/100g)
  • 200g — $72.16 ($36.08/100g)
  • 1000g — $296.80 ($29.68/100g)

Details

Origin
Potrerillos, Dolega
Process
Washed
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Lamastus Family Estates
Panama - Finca Auromar - Firestone Geisha Washed
UAE|Archers Coffee

$29.95 · 100g · $29.95/100g

3 sizes
  • 100g — $29.95 ($29.95/100g)
  • 200g — $59.90 ($29.95/100g)
  • 1000g — $250.51 ($25.05/100g)

Details

Origin
Piedra Candela
Process
Classic Washed
Variety
Geisha
Producer
Roberto Brenes / Auromar Family
Panama - Finca Deborah, Enigma
UAE|Archers Coffee

$53.10 · 100g · $53.10/100g

3 sizes
  • 100g — $53.10 ($53.10/100g)
  • 200g — $104.83 ($52.42/100g)
  • 1000g — $449.29 ($44.93/100g)

Details

Origin
Volcan, Chiriqui
Process
Natural Carbonic Maceration
Variety
Geisha
Producer
Jamison Savage
Panama - Finca Los Cenizos GN 060 - Planta lot 10
UAE|Archers Coffee

$56.64 · 100g · $56.64/100g

3 sizes
  • 100g — $56.64 ($56.64/100g)
  • 200g — $113.00 ($56.50/100g)
  • 1000g — $520.08 ($52.01/100g)

Details

Origin
Cerro Punta, Tierras Altas
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Estela Pitti
Panama - Michella Estate Typica Washed
UAE|Archers Coffee

$13.61 · 250g · $5.45/100g

2 sizes
  • 250g — $13.61 ($5.45/100g)
  • 1000g — $43.57 ($4.36/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete, Panama
Process
Washed
Variety
Typica
Producer
María Antonella Amoruso / Finca Lerida
Panama - Mil Cumbres GIL GW lot 2
UAE|Archers Coffee

$38.94 · 100g · $38.94/100g

3 sizes
  • 100g — $38.94 ($38.94/100g)
  • 200g — $77.60 ($38.80/100g)
  • 1000g — $330.84 ($33.08/100g)

Details

Origin
Cordillera Volcan Paraiso
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Mario Fonseca Imendia
Panama - Tierra Blanca C5 Geisha Washed
UAE|Archers Coffee

$39.48 · 100g · $39.48/100g

3 sizes
  • 100g — $39.48 ($39.48/100g)
  • 200g — $78.97 ($39.48/100g)
  • 1000g — $340.37 ($34.04/100g)

Details

Origin
Cordillera, Chiriqui
Process
Washed
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Kyle Snider
Ethiopia - Alo Coffee RF8 Archers EP Cold Ferment Natural
UAE|Archers Coffee

$47.65 · 200g · $23.83/100g

3 sizes
  • 100g — $24.51 ($24.51/100g)
  • 200g — $47.65 ($23.83/100g)
  • 1000g — $141.59 ($14.16/100g)

Details

Origin
Alo Village, Sidama Bensa
Process
Natural Cold Fermentation - RF8
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Panama - Mi Finquita - Hartmann Reserve GN Wineglobe Lot 10325
UAE|Archers Coffee

$55.82 · 100g · $55.82/100g

3 sizes
  • 100g — $55.82 ($55.82/100g)
  • 200g — $110.28 ($55.14/100g)
  • 1000g — $495.58 ($49.56/100g)

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas
Process
Wineglobe Natural
Variety
Geisha
Producer
Tessie & Ratibor Hartmann
Ethiopia - Alo Village Archers Lot 2 - DFW
UAE|Archers Coffee

$34.04 · 200g · $17.02/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Alo Village, Sidama Bensa
Process
Dry Fermentaion Washed
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Panama - Flying Pumas Natural Cold Ferment Lot 25059
UAE|Archers Coffee

$36.76 · 50g · $73.52/100g

3 sizes
  • 50g — $36.76 ($73.52/100g)
  • 100g — $69.43 ($69.43/100g)
  • 1000g — $612.66 ($61.27/100g)

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas
Process
Natural - Cold Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Felipe Sardi, Joel Villalta
Brazil - Santuario Sul Sudan Rume Washed
UAE|Archers Coffee

$14.98 · 250g · $5.99/100g

2 sizes
  • 250g — $14.98 ($5.99/100g)
  • 1000g — $46.29 ($4.63/100g)

Details

Origin
Carmo De Minas
Process
Washed
Variety
Sudan Rume
Producer
Luiz Paulo Dias Pereira
Ethiopia - Elora Station Washed Cold Ferment Archers EP
UAE|Archers Coffee

$21.78 · 100g · $21.78/100g

3 sizes
  • 100g — $21.78 ($21.78/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $129.34 ($12.93/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama
Process
Washed Cold Fermentation
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Honey CF5
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 100g · $17.70/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Honey CF5
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Panama  - Mil Cumbres CLAUS GN Lot 2702
UAE|Archers Coffee

$41.66 · 100g · $41.66/100g

3 sizes
  • 100g — $41.66 ($41.66/100g)
  • 200g — $83.05 ($41.52/100g)
  • 1000g — $360.79 ($36.08/100g)

Details

Origin
Cordillera Volcan Paraiso
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Mario Fonseca Imendia
Panama - Altieri Coffee Alessa 020425
UAE|Archers Coffee

$46.29 · 100g · $46.29/100g

3 sizes
  • 100g — $46.29 ($46.29/100g)
  • 200g — $89.86 ($44.93/100g)
  • 1000g — $393.46 ($39.35/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
DFM - Dry Fermentation Macerated
Variety
Geisha
Producer
Altieri Family
Panama - Altieri Coffee Alessa 190325 Cold Dry Ferment
UAE|Archers Coffee

$46.29 · 100g · $46.29/100g

3 sizes
  • 100g — $46.29 ($46.29/100g)
  • 200g — $89.86 ($44.93/100g)
  • 1000g — $393.46 ($39.35/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Cold Dry Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Altieri Family
Panama - Auction Lot Lamastus Family Estate Falda Honey - PA2105
UAE|Archers Coffee

$40.84 · 50g · $81.69/100g

3 sizes
  • 50g — $40.84 ($81.69/100g)
  • 100g — $69.43 ($69.43/100g)
  • 1000g — $558.20 ($55.82/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Lamastus Family Estates
Panama - Auction Lot Lamastus Family Estate Falda Washed - PA1504
UAE|Archers Coffee

$42.21 · 50g · $84.41/100g

3 sizes
  • 50g — $42.21 ($84.41/100g)
  • 100g — $70.80 ($70.80/100g)
  • 1000g — $571.82 ($57.18/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Lamastus Family Estates
Panama - Black Moon Farm Geisha Natural Anaerobic Lot 15
UAE|Archers Coffee

$53.10 · 100g · $53.10/100g

3 sizes
  • 100g — $53.10 ($53.10/100g)
  • 200g — $104.83 ($52.42/100g)
  • 1000g — $472.43 ($47.24/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Natural Anaerobic - DRD
Variety
Geisha
Producer
Hunter Tedman
Panama - Black Moon Farm Geisha Washed Lot 26
UAE|Archers Coffee

$53.10 · 100g · $53.10/100g

3 sizes
  • 100g — $53.10 ($53.10/100g)
  • 200g — $104.83 ($52.42/100g)
  • 1000g — $472.43 ($47.24/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Washed - DRD
Variety
Geisha
Producer
Hunter Tedman
Panama - Chevas Coffee Estate, Geisha Choclo Lot 128
UAE|Archers Coffee

$37.58 · 100g · $37.58/100g

3 sizes
  • 100g — $37.58 ($37.58/100g)
  • 200g — $74.88 ($37.44/100g)
  • 1000g — $315.86 ($31.59/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete
Process
Aerobic Washed - Dark room Drying
Variety
Geisha
Producer
Jose Luiz Chevas
Panama - Chevas Limited GN Plano Lot 0712
UAE|Archers Coffee

$31.04 · 100g · $31.04/100g

3 sizes
  • 100g — $31.04 ($31.04/100g)
  • 200g — $62.08 ($31.04/100g)
  • 1000g — $265.49 ($26.55/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Jose Luiz Chevas
Panama - Don Eduardo, Savage Coffees
UAE|Archers Coffee

$37.58 · 100g · $37.58/100g

3 sizes
  • 100g — $37.58 ($37.58/100g)
  • 200g — $74.88 ($37.44/100g)
  • 1000g — $317.22 ($31.72/100g)

Details

Origin
Boquete, Chiriqui, Panama
Process
Natural Carbonic Maceration
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Harold Sabin, Jamison Savage / Savage Coffees
Panama - Finca Deborah Chrysalis - Archers Lot
UAE|Archers Coffee

$38.12 · 50g · $76.24/100g

3 sizes
  • 50g — $38.12 ($76.24/100g)
  • 100g — $63.99 ($63.99/100g)
  • 1000g — $600.41 ($60.04/100g)

Details

Origin
Volcan, Chiriqui
Process
Natural CM - Washed Finish
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Jamison Savage
Panama - Finca Deborah, Interstellar
UAE|Archers Coffee

$50.37 · 100g · $50.37/100g

3 sizes
  • 100g — $50.37 ($50.37/100g)
  • 200g — $99.39 ($49.69/100g)
  • 1000g — $422.06 ($42.21/100g)

Details

Origin
Volcan, Chiriqui
Process
Natural Yeast Inoculation
Variety
Geisha
Producer
Jamison Savage
Panama - Gato Grande  Cold Ferment Washed Lot 5
UAE|Archers Coffee

$49.01 · 100g · $49.01/100g

3 sizes
  • 100g — $49.01 ($49.01/100g)
  • 200g — $98.03 ($49.01/100g)
  • 1000g — $438.39 ($43.84/100g)

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas
Process
Cold Ferment Washed
Variety
Geisha
Producer
Yessie Hartman, Jean Paul Langenstein
Panama - Gato Grande Cold Ferment Natural
UAE|Archers Coffee

$46.29 · 100g · $46.29/100g

3 sizes
  • 100g — $46.29 ($46.29/100g)
  • 200g — $92.58 ($46.29/100g)
  • 1000g — $417.97 ($41.80/100g)

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas
Process
Cold Ferment Natural
Variety
Geisha
Producer
Yessie Hartman, Jean Paul Langenstein
Panama - Hacienda Barbara, Geisha DF Lot 38
UAE|Archers Coffee

$31.31 · 100g · $31.31/100g

3 sizes
  • 100g — $31.31 ($31.31/100g)
  • 200g — $62.63 ($31.31/100g)
  • 1000g — $253.23 ($25.32/100g)

Details

Origin
Jaramilllo, Boquete
Process
Double Ferment
Variety
Geisha
Producer
Rogers Family/Hunter Tedman
Panama - Lamastus Family Elida Geisha Vuelta GN Lot 0325
UAE|Archers Coffee

$46.29 · 100g · $46.29/100g

3 sizes
  • 100g — $46.29 ($46.29/100g)
  • 200g — $92.58 ($46.29/100g)
  • 1000g — $416.61 ($41.66/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Natural
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Lamastus Family Estates
Panama - Mi Finquita, Reserve Lot CIMA
UAE|Archers Coffee

$49.01 · 100g · $49.01/100g

3 sizes
  • 100g — $49.01 ($49.01/100g)
  • 200g — $98.03 ($49.01/100g)
  • 1000g — $438.39 ($43.84/100g)

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas
Process
Classic Washed
Variety
Geisha
Producer
Tessie & Ratibor Hartmann
Panama - Symbiosis, Iris Estate
UAE|Archers Coffee

$48.47 · 100g · $48.47/100g

3 sizes
  • 100g — $48.47 ($48.47/100g)
  • 200g — $96.66 ($48.33/100g)
  • 1000g — $417.97 ($41.80/100g)

Details

Origin
Volcan, Chiriqui, Panama
Process
Natural Anaerobic
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Jamison Savage / Iris Estate
Panama - Symmetry, Iris Estate
UAE|Archers Coffee

$48.47 · 100g · $48.47/100g

3 sizes
  • 100g — $48.47 ($48.47/100g)
  • 200g — $96.66 ($48.33/100g)
  • 1000g — $417.97 ($41.80/100g)

Details

Origin
Volcan, Chiriqui, Panama
Process
Natural Carbonic Maceration
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Jamison Savage / Iris Estate
Ethiopia - Elora Station Natural Cold Ferment Archers EP
UAE|Archers Coffee

$21.78 · 100g · $21.78/100g

3 sizes
  • 100g — $21.78 ($21.78/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $129.34 ($12.93/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Natural - River Cold Fermentation
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural CF8
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 100g · $17.70/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Natural CF8
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed CF10
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 100g · $17.70/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Washed CF10
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Panama - Altieri Coffee Chombi 080425 River Flow 7
UAE|Archers Coffee

$40.84 · 100g · $40.84/100g

3 sizes
  • 100g — $40.84 ($40.84/100g)
  • 200g — $77.60 ($38.80/100g)
  • 1000g — $340.37 ($34.04/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
RRF7- River Flow Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Altieri Family
Panama - Chevas Limited Choclo Lot 3045 Geisha Honey Cold Room
UAE|Archers Coffee

$34.85 · 100g · $34.85/100g

3 sizes
  • 100g — $34.85 ($34.85/100g)
  • 200g — $69.43 ($34.72/100g)
  • 1000g — $298.16 ($29.82/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete
Process
Geisha Honey - Cold Room Drying
Variety
Geisha
Producer
Jose Luiz Chevas
Panama - Finca Deborah Synergy - Archers Lot
UAE|Archers Coffee

$40.84 · 50g · $81.69/100g

3 sizes
  • 50g — $40.84 ($81.69/100g)
  • 100g — $69.43 ($69.43/100g)
  • 1000g — $652.14 ($65.21/100g)

Details

Origin
Volcan, Chiriqui
Process
Natural Koji Fermentation
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Jamison Savage
Panama - Finca Ponderosa Geisha Natural OX Lactic
UAE|Archers Coffee

$21.78 · 100g · $21.78/100g

3 sizes
  • 100g — $21.78 ($21.78/100g)
  • 200g — $43.57 ($21.78/100g)
  • 1000g — $171.55 ($17.15/100g)

Details

Origin
Cordillera, Chiriqui
Process
Natural Lactic Fermentation - DRD
Variety
Geisha
Producer
Gilberto Cardoze / Edgar Gutierrez
Panama - Finca Ponderosa Guayabita SF DRD
UAE|Archers Coffee

$23.14 · 100g · $23.14/100g

3 sizes
  • 100g — $23.14 ($23.14/100g)
  • 200g — $46.29 ($23.14/100g)
  • 1000g — $189.24 ($18.92/100g)

Details

Origin
Cordillera, Chiriqui
Process
Submerge Ferment - DRD
Variety
Geisha
Producer
Gilberto Cardoze / Edgar Gutierrez
Panama - Long Board, Misty Mountain Geisha Washed 16B
UAE|Archers Coffee

$63.99 · 50g · $127.98/100g

3 sizes
  • 50g — $63.99 ($127.98/100g)
  • 100g — $122.53 ($122.53/100g)
  • 1000g — $1086.45 ($108.65/100g)

Details

Origin
La India, Boquete Panama
Process
Washed - Cold Ferment - DRD
Variety
Geisha
Producer
Justin Boudeman
Benchmark
UAE|Archers Coffee

$12.25 · 250g · $4.90/100g

2 sizes
  • 250g — $12.25 ($4.90/100g)
  • 1000g — $40.84 ($4.08/100g)
Bittersweet
UAE|Archers Coffee

$11.44 · 250g · $4.57/100g

2 sizes
  • 250g — $11.44 ($4.57/100g)
  • 1000g — $36.76 ($3.68/100g)
Black Diamond
UAE|Archers Coffee

$11.71 · 250g · $4.68/100g

2 sizes
  • 250g — $11.71 ($4.68/100g)
  • 1000g — $38.12 ($3.81/100g)
Ethiopia - Daye Bensa Korma Kontoma Murago Natural Mini
UAE|Archers Coffee

$13.61 · 100g · $13.61/100g

3 sizes
  • 100g — $13.61 ($13.61/100g)
  • 200g — $23.14 ($11.57/100g)
  • 1000g — $76.24 ($7.62/100g)

Details

Origin
Murago Village, Sidama Bensa
Process
Natural
Variety
74112, 74110, 74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Rumudamo Anaerobic Mini Archers lot 0102-26
UAE|Archers Coffee

$16.34 · 100g · $16.34/100g

3 sizes
  • 100g — $16.34 ($16.34/100g)
  • 200g — $29.95 ($14.98/100g)
  • 1000g — $84.41 ($8.44/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama Bensa
Process
Natural Anaerobic
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Daye Bensa Hamasho Natural Archers Lot 0126
UAE|Archers Coffee

$10.35 · 100g · $10.35/100g

3 sizes
  • 100g — $10.35 ($10.35/100g)
  • 200g — $18.52 ($9.26/100g)
  • 1000g — $55.82 ($5.58/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers