BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Pache Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Pache variety.

48 in stock35 roasters11/mo avg

Variety

Pache

48 coffees

Price / 100g

$4.87 – $9.89

median $6.38 · 48 lots

Top origins

Guatemala, Peru, Ethiopia

Top processes

Washed, Decaf, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

43 Pache variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru
Process
Washed, Swiss Water Decaffeinated
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor
Producer
Cooperativa Agrícola de Servicios Múltiples Norandino
Guatamela - Huehuetenango
USA|SK Coffee

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
Producer
ACODIHUE Cooperative
Guatemala San Agustin (Espresso)
USA|Thankfully Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Guatemala — San Agustin
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuai, Pache
Producer
San Agustin (Espresso)
Peru - organic, fairtrade - washed process
USA|Curious Coffee

$23.50 · 285g · $8.25/100g

Details

Origin
Rodríguez de Mendoza, Amazonas, Peru
Process
Fully washed and dried in the sun
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Pache and Typica
Producer
124 women members of Asociación de Productores Cafetaleros de la Cuenca del Rio Marañón (APROCCURMA)
Espresso - Peru - Timbuyacu
France|KB Coffee Roasters

$19.34 · 260g · $7.44/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Lavé
Variety
Caturra, catuai & Pache
Producer
Alfonso Tejada Iberico & Karim Rosario Araoz Grandez
Peru - Jaen & Cajamarca
USA|SK Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Jaén and Cajamarca
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
Namballe, Peru
USA|Mae Coffee Roasters

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 2268g — $135.00 ($5.95/100g)

Details

Origin
Namballe District, San Ignacio Province, Tabaconas Namballe National Sanctuary
Process
Washed Process
Variety
Caturra, Catimor, Pache & Bourbon
Producer
Several Smallholder Farmers
Guatemala
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$12.17 · 250g · $4.87/100g

2 sizes
  • 250g — $12.18 ($4.87/100g)
  • 1000g — $38.98 ($3.90/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholders
Churupampa
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $47.75 ($4.77/100g)

Details

Origin
Finca Churupampa, Chirinos, Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Pache, Catimor
Atitlán - Washed -  Guatemala
USA|Little Waves Coffee Roasters

$23.25 · 340g · $6.84/100g

3 sizes
  • 340g — $23.25 ($6.84/100g)
  • 907g — $46.50 ($5.13/100g)
  • 2267g — $116.25 ($5.13/100g)

Details

Origin
San Juan La Laguna, Lake Atitlán, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Catuaí, Pache
Producer
AproCafé Atitlán Growers Association
Organic Decaf
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Swiss Water Process
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
MUYU
Germany|SUEDHANG
In StockPeruUncommon

$16.16 · 250g · $6.46/100g

3 sizes
  • 250g — $16.16 ($6.46/100g)
  • 500g — $29.92 ($5.98/100g)
  • 1000g — $54.27 ($5.43/100g)

Details

Origin
Moyobamba, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Pache, Typica
Producer
Aproeco Kooperative
Peru Nueva Florida
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$13.97 · 250g · $5.59/100g

Details

Origin
Peru - Rio Negro, Satipo, Junin
Process
Beroende på väder och temperatur, men i snitt fermenteras kaffet 18-22 timmar i öppna tankar av cement. Därefter tvättas kaffet med rent vatten.
Variety
Typica, Caturra, Bourbon, Pache
Producer
Nueva Florida: familjer med mellan 2-6 hektar mark per familj.
Guatemala
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$12.17 · 250g · $4.87/100g

2 sizes
  • 250g — $12.18 ($4.87/100g)
  • 1000g — $38.98 ($3.90/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholders
la pila & neighbours
Germany|Neues Schwarz

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Guatemala, Fraijanes
Process
Washed
Variety
Catuai, Bourbon, Pache
Producer
Rodolfo Garcia
la pila & neighbours
Germany|Neues Schwarz

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Guatemala, Fraijanes
Process
Washed
Variety
Catuai, Bourbon, Pache
Producer
Rodolfo Garcia
Peru - Sanchez
Norway|Solberg & Hansen

$15.46 · 250g · $6.18/100g

Details

Origin
Peru, Moyobamba, San Martin
Process
Washed
Variety
Catuai, Yellow Typica, Pache
Producer
Jorge, Leomar og Felino Sanchez
Peru San Ignacio Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 170g · $11.76/100g

2 sizes
  • 170g — $20.00 ($11.76/100g)
  • 170g — $137.00 ($80.59/100g)

Details

Origin
Peru - El Huabo, San Ignacio, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Geisha, Caturra, Pache, Catuai
Producer
Jenny Aracely Carhuapoma -Finca El Cautivo
Chakra
UK|Workshop Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Typica and Pache
Producer
Valle Inca Members
Naranjo Organic
Netherlands|Keen Coffee

$15.59 · 250g · $6.24/100g

3 sizes
  • 250g — $15.59 ($6.24/100g)
  • 1000g — $50.86 ($5.09/100g)
  • 1000g — $91.02 ($9.10/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Caturra(red and yellow), Pache, Catimor, Typica, Bourbon
Producer
Naranjuyacu Community
Guatemala Ceiba Washed
USA|Presta Coffee

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai, Catimor, Sarchimor, Pache, Pacamara
Nostalgia · Organic
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Peru - Piura, Amazonas, Cajamarca & San Martin regions
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi & Catimor
Producer
Coop Agr’cola de Servicios Mœltiples Norandino
The Filter Blend
UK|Square Mile Coffee Roasters

$22.88 · 350g · $6.54/100g

2 sizes
  • 350g — $22.88 ($6.54/100g)
  • 1000g — $60.68 ($6.07/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Catuaí, Pache
Producer
Beneficio La Concepción
SHADY LANE
Canada|Quietly Coffee
In StockGuatemala

$17.00 · 300g · $5.67/100g

2 sizes
  • 300g — $17.00 ($5.67/100g)
  • 2267g — $127.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Cuilco, Huehuetenango
Process
Fully Washed
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype & Pache
Producer
El Naranjo
Organic DECAF Funky Chicken
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Mountain Water Washed
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
New Wave / Peru
Canada|Rosso Coffee Roasters

$20.47 · 340g · $5.19/100g

3 sizes
  • 340g — $17.65 ($5.19/100g)
  • 907g — $45.18 ($4.98/100g)
  • 2267g — $106.59 ($4.70/100g)

Details

Origin
San Ignacio, Cajamarca, Peru 1650-1850 MASL
Process
Washed, Extended fermentation
Variety
Caturra, Pache
Producer
San Jose De Lourdes
Guatemala Unión Cantinil
USA|Carrier Roasting Co

$19.50 · 340g · $5.74/100g

3 sizes
  • 340g — $19.50 ($5.74/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed, dried on patios
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholding farmers
Grizzly Peak
USA|Sightglass Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
San Ignacio, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Pache, Typica
Willian Cano Navas - Guatemala - Pache - Washed
Canada|Sorellina Coffee

$43.00 · 907g · $4.74/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Pache
Comal
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 500g — $31.86 ($6.37/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)

Details

Origin
Guatemala · Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
124 Female producer-members with COMAL
Churupampa
Netherlands|Shokunin Coffee

$13.65 · 250g · $5.46/100g

Details

Origin
Chirinos, San Ignacio, Peru
Process
fully washed, double fermentation (12 – 24 hours each)
Variety
Typica, Caturra, Pache
Deep Thought // Seasonal Dark Roast
USA|Carrier Roasting Co

$19.50 · 340g · $5.74/100g

3 sizes
  • 340g — $19.50 ($5.74/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed, dried on patios
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholding farmers
Chit Chat // Seasonal Blend
USA|Carrier Roasting Co

$19.50 · 340g · $5.74/100g

3 sizes
  • 340g — $19.50 ($5.74/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Details

Origin
50% Ethiopia Jimma // 50% Guatemala Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces, Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Haider Aba Mecha and 76 small-holding farmers
Guatemala | Quetzal
USA|Quills Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

2 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype, Pache
Climate Project
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.50 · 340g · $6.62/100g

4 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 340g — $129.00 ($37.94/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Pache
Peru Namballe Dark Roast
USA|Driftaway Coffee

$19.00 · 340g · $5.59/100g

3 sizes
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)

Details

Origin
Namballe, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Pache, Bourbon
Destroyer
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.50 · 113g · $19.91/100g

5 sizes
  • 113g — $120.00 ($106.19/100g)
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 340g — $129.00 ($37.94/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Washed Ethiopia + Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra + Pache + Bourbon + Heirlooms
Todosantarita
France|Tanat Coffee
In StockGuatemala

$11.26 · 200g · $5.63/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavé
Variety
Caturra, Pache, Typica
She Roars Espresso Blend
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 226g · $7.08/100g

8 sizes
  • 226g — $16.00 ($7.08/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Ngozi, Burundi & Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, Pache, Yellow Pache
Donna Blend
UK|Kiss the Hippo Coffee

$13.00 · 250g · $5.20/100g

2 sizes
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Process
Washed
Variety
Mixed. Typica, Bourbon, Caturra, Pache
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera La Prosperidad de Chirinos, a blend of lots from its smallholder members
Tinamit Honey
UK|Obadiah Coffee Roasters

$25.00 · 250g · $10.01/100g

3 sizes
  • 250g — $25.02 ($10.01/100g)
  • 500g — $41.92 ($8.38/100g)
  • 1000g — $78.43 ($7.84/100g)

Details

Origin
Atitlan
Process
Honey
Variety
Bourbon, Caturra, Pache, Sarchimor
Producer
Tinamit Cooperative
Tinamit Natural
UK|Obadiah Coffee Roasters

$24.67 · 250g · $9.87/100g

3 sizes
  • 250g — $24.68 ($9.87/100g)
  • 500g — $40.57 ($8.11/100g)
  • 1000g — $75.73 ($7.57/100g)

Details

Origin
Atitlan
Process
Natural
Variety
Bourbon, Caturra, Pache, Anacafe 14
Producer
Tinamit Cooperative
Blue Ayarza
Spain|Syra Coffee
In StockGuatemala

$14.79 · 250g · $5.92/100g

2 sizes
  • 250g — $14.79 ($5.92/100g)
  • 1000g — $47.33 ($4.73/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Anacafe 14, Bourbon, Catuai, Pache, San Ramon
Producer
Pequeños Productores