BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ruiru 11 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Ruiru 11 variety.

214 in stock118 roasters101.3/mo avg

Variety

Ruiru 11

214 coffees

Price / 100g

$6.61 – $13.42

median $9.14 · 212 lots

Top origins

Kenya, Guatemala, Thailand

Top processes

Washed, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

174 Ruiru 11 variety coffees — page 3 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Karumandi AA
USA|Dayglow Coffee
In StockKenya

$31.20 · 200g · $19.50/100g

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
KENYA Peponi
Czechia|BeBerry Coffee

$18.61 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Kenya
Process
the washing method
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
smallholder farmers
Adventure Box
Canada|Eight Ounce Coffee
Adventure Box

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockKenya

$12.99 · 100g · $12.99/100g

Details

Origin
Murang'a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28/SL-34/Ruiru 11/Batian
Producer
Smallhold farmers
Mwendi Wega AA
Australia|Anamorphic Coffee

$32.50 · 250g · $13.00/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Local Smallholders
Kenya Kamwangi AA – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Ruiru 11 et Batian
Producer
New Ngariama Farmers Cooperative Society
KENYA David Muge
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Washed AA TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
EAAGADS Estate
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Washed AA TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
EAAGADS Estate
Marafiki
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$13.33 · 250g · $5.34/100g

2 sizes
  • 250g — $13.34 ($5.34/100g)
  • 1000g — $42.69 ($4.27/100g)

Details

Origin
Kenya, Meru County, Mt Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, K7, Ruiru 11, Batian
KIAMBU | KENYA WASHED
Netherlands|Ripsnorter

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)

Details

Origin
Githunguri, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Ruiru 11
Producer
Mukunga state
Kaffebønner 1kg Kenya Kagere
Norway|Kaffa

$78.05 · 1000g · $7.80/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 & Ruiru 11
Producer
Kagere Factory
Kenya Ndaro-ini AA – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$22.24 · 250g · $8.90/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian et Ruiru 11
Producer
Gikanda Farmers cooperative
Essential Standards [BERRIES]{Filter}
France|PEOPLE POSSESSION

$16.95 · 200g · $8.48/100g

Details

Origin
KENYA
Process
FULLY WASHED
Variety
BATIAN, RUIRU 11,SL-28, SL-34
Producer
KARIMIKUI WASHING STATION
Kaffebønner Kenya Kagere
Norway|Kaffa

$24.40 · 250g · $9.76/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 & Ruiru 11
Producer
Kagere Factory
Thunguri · Kenia · SL-28, K7, Ruiru, Batian · Washed
Germany|Südseite Coffee

$19.91 · 200g · $9.96/100g

2 sizes
  • 200g — $19.91 ($9.96/100g)
  • 1000g — $94.66 ($9.47/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, K7, Ruiru, Batian
Producer
Thunguri
Kariaini AA Medium Roast {Filter}
Canada|CoolBeans
Kariaini AA Medium Roast {Filter}

Mel Coffee Roasters (Sold by CoolBeans)

In StockKenya

$10.00 · 100g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL34, SL28, Batian, Ruiru11
/056 Kenya — Rung’eto Kiangoi
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockKenya

$24.99 · 240g · $10.41/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28/SL 34/Ruiri 11/Batian
Producer
Rungeto FCS
Kenya Kaliluni AA Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $141.00 ($6.22/100g)

Details

Origin
Kenya - Machakos County
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Smallholder farmers
Gura Natural - Nyeri, Kenya
Norway|Solberg & Hansen

$20.03 · 250g · $8.01/100g

Details

Origin
Kenya, Othaya, Nyeri
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
**NEW** KENYA Embu AA - Lot 2
USA|Sump Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

2 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)

Details

Origin
Kenya
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Embu AA - Lot 2
Kenya Gakuyuini AA Washed Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$20.72 · 250g · $8.29/100g

2 sizes
  • 250g — $20.72 ($NaN/100g)
  • 1000g — $68.83 ($NaN/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Kamwangi - Kenya
USA|Vesta Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

2 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Kiangoi
Denmark|La Cabra
In StockKenya

$3.65 · 250g · $1.46/100g

2 sizes
  • 250g — $3.65 ($1.46/100g)
  • 1000g — $13.55 ($1.35/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Rungeto FCS
Kenya - Rui Ruiru AA Natural Anaerobic
UAE|Archers Coffee

$9.53 · 100g · $9.53/100g

3 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 250g — $19.06 ($7.62/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Mathira, Nyeri County
Process
Natural Anaerobic
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Mathira North Cooperative, Torch Coffee
Winter Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, Mumiruwa, mutamba commune, Timbio & el tambo cauca, Gedeb, Agaro jimma
Process
Natural, Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Red Bourbon, Caturra, Castillo, Variedad Colombia, 74110, 74112, 7454
Producer
Smallholder Farmers & Co-operatives, Mutambu Families, Nuevo Futuro, Eva Gotiti Station, Mustefa Abakeno
Kenya / AA Gatubu
UK|NewGround Coffee

$19.23 · 200g · $9.62/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28
Kii - Kenya, Kirinyaga
Sweden|Morgon Coffee Roasters

$23.00 · 250g · $9.20/100g

3 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $43.00 ($8.60/100g)
  • 1000g — $81.00 ($8.10/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Kainamui AB, Kenya
USA|Elixr Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Ruiru 11
KENYA Kangocho Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$22.31 · 200g · $11.16/100g

2 sizes
  • 150g — $22.31 ($14.87/100g)
  • 200g — $22.31 ($11.16/100g)

Details

Origin
Kenya - Nyeri
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Producer
Kangocho Coffee Factory / Gikanda Farmers Cooperative Society
A.M.O.C. - /056 Kenya — Rung'eto Kiangoi
USA|Entropica Coffee
In StockKenyaPreorder

$36.00 · 240g · $15.00/100g

2 sizes
  • 240g — $36.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $96.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rung'eto Farmers' Cooperative Society
Cranberry Crème Brûlée

$7.45 · 100g · $7.45/100g

4 sizes
  • 100g — $7.45 ($7.45/100g)
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $28.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand x Kiamugumo AA, Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Mixed Varieties, SL28, SL34, Ruiru11, Batien
Pomelo Honey Toast

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.30 ($7.15/100g)
  • 500g — $61.96 ($12.39/100g)
  • 1000g — $56.30 ($5.63/100g)

Details

Origin
Pb Kariani #029, Murang’a, Kenya X Doi Tung By Man, Nan, Thailand X Tung Sed, Pak Song, Laos
Process
Washed
Variety
Red Bourbon, Sl-28, Sl-34, Ruiru11, Batien,SJ133
Kenya Gachata AA
USA|Driftaway Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 453g — $28.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $80.00 ($3.53/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
KENIA MURARANDIA – fully washed – 1kg
Poland|Kafar

$57.50 · 1000g · $5.75/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SC28 i SL 34,
Producer
kooperatywa New Murarandia
KENIA MURARANDIA – fully washed – 250g
Poland|Kafar

$15.35 · 250g · $6.14/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SC28 i SL 34,
Producer
kooperatywa New Murarandia
Kenya - Karimikui AA
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

2 sizes
  • 250g — $17.70 ($7.08/100g)
  • 1000g — $49.01 ($4.90/100g)

Details

Origin
Mukurwini, Nyerni Country
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Rung'eto Farmers Cooperative Society
Rukira - Nyeri, Kenya
Norway|Solberg & Hansen

$20.03 · 250g · $8.01/100g

Details

Origin
Kenya, Othaya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
KENYA Coffea Circulor Bishop Afterlife Coffee Cherry Hyperfood Isolated Ruiru 11 Coffee Cherry/ORAC-Centered CCX
Sweden|Coffea Circulor

$6.83 · 100g · $6.83/100g

2 sizes
  • 100g — $6.83 ($6.83/100g)
  • 200g — $10.24 ($5.12/100g)

Details

Origin
Meru, Kenya
Process
Coffee Cherry/ORAC-Centered
Variety
Isolated, Ruiru 11
Producer
Coffea Circulor (Ivica Cvetanovski & Macho)
Kii AA
UK|Full Court Press

$19.23 · 200g · $9.62/100g

3 sizes
  • 200g — $19.23 ($9.62/100g)
  • 500g — $42.31 ($8.46/100g)
  • 1000g — $76.93 ($7.69/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Seasonal Blend
Australia|Market Lane Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($6.74/100g)
  • 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11 & Batian
Producer
Zelaya Family
Kenya Gititu AA
USA|Carrier Roasting Co

$24.75 · 340g · $7.28/100g

3 sizes
  • 340g — $24.75 ($7.28/100g)
  • 907g — $59.25 ($6.53/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed, 16-18 hour fermentation in cement tanks, dried on raised beds for 13-14 days
Variety
Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34
Kenya Thunguri AA Washed Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$20.72 · 250g · $8.29/100g

2 sizes
  • 250g — $20.72 ($NaN/100g)
  • 1000g — $68.83 ($NaN/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, K7, Batian, Ruiru 11
Kenya Thunguri AA Washed Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$20.72 · 250g · $8.29/100g

2 sizes
  • 250g — $20.72 ($NaN/100g)
  • 1000g — $68.83 ($NaN/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, K7, Batian, Ruiru 11
Kiriga AA, Kenya
USA|Vivid Coffee Roasters

$25.00 · 283g · $8.83/100g

3 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2268g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Kiriga AA
Kenya | Embu AA
USA|Quills Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Kiriga AB, Kenya
USA|Vivid Coffee Roasters

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Kiriga AB
Kenya Kainamui AA Washed Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$21.07 · 250g · $8.43/100g

2 sizes
  • 250g — $21.07 ($NaN/100g)
  • 1000g — $71.64 ($NaN/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Kenya Kainamui AA Washed Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$21.07 · 250g · $8.43/100g

2 sizes
  • 250g — $21.07 ($NaN/100g)
  • 1000g — $71.64 ($NaN/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
USA|Hydrangea

$19.00 · 114g · $16.67/100g

4 sizes
  • 114g — $19.00 ($16.67/100g)
  • 227g — $24.50 ($10.79/100g)
  • 907g — $78.00 ($8.60/100g)
  • 2270g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Karinga, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-34, SL-28, Ruiru-11, Batian
Producer
Karinga F.C.S
KENYA Coffea Circulor Ordo Isolated Ruiru 11 AA Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$12.52 · 50g · $25.03/100g

4 sizes
  • 50g — $12.52 ($25.03/100g)
  • 100g — $14.79 ($14.79/100g)
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 250g — $30.72 ($12.29/100g)

Details

Origin
Meru, Kenya
Process
Wet, 36h, Dried 20 days in parchment
Variety
Isolated, Ruiru 11, AA-grade
Producer
Coffea Circulor Kenya Estate (Ivica Cvetanovski & Macho)