BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ruiru 11 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Ruiru 11 variety.

214 in stock118 roasters101.3/mo avg

Variety

Ruiru 11

214 coffees

Price / 100g

$6.61 – $13.42

median $9.14 · 212 lots

Top origins

Kenya, Guatemala, Thailand

Top processes

Washed, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

174 Ruiru 11 variety coffees — page 2 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kenya - Kaguyu AA  #035 [25/26]
UK|Scenery Coffee

$29.18 · 200g · $14.59/100g

2 sizes
  • 200g — $29.18 ($14.59/100g)
  • 500g — $67.64 ($13.53/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Traditional Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Producer
1000 smallholders in the Inoi Farmers Cooperative Society, Wilson Wanjohi (Kaguyu Factory Manager)
Bnivaans AA
Australia|Anamorphic Coffee

$33.55 · 250g · $13.42/100g

Details

Origin
Ndarugo Ward, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
James Kungu Kariuki aka Bob
Bnivaans PB
Australia|Anamorphic Coffee

$33.55 · 250g · $13.42/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34 Peaberry
Producer
James Kungu Kariuki aka Bob
Gakuyu – DAC’26
Netherlands|Keen Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $56.78 ($5.68/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga County
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Inoi Farmers' Cooperative Society
Square Mile Kenya Gatura *Washed FIlter*
Canada|Revolver
In StockKenya

$29.65 · 350g · $8.47/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian / Ruiru 11 / SL28 / SL34
Kii AA
Switzerland|Roasticious
In StockKenya

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34 and Ruiru
Producer
Rungeto Farmers Cooperative Society
AA Kamwangi
South Africa|Origin Roasting

$21.05 · 250g · $8.42/100g

2 sizes
  • 250g — $21.05 ($8.42/100g)
  • 1000g — $75.65 ($7.56/100g)

Details

Origin
Kirinyaga County, Central Highlands
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28
Producer
1500 smallholder farmers, processed at Kamwangi station
Citrus Bloom | Kenya
New Zealand|Slow Coffee

$24.00 · 200g · $12.00/100g

2 sizes
  • 200g — $24.00 ($12.00/100g)
  • 1000g — $89.00 ($8.90/100g)

Details

Origin
Kiambu County
Process
Washed (AB)
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Githembe Coffee Factory
Kenya Mara Estate
USA|Perc Coffee
In StockKenyaUncommon

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 368g — $30.00 ($8.15/100g)
  • 907g — $69.00 ($7.61/100g)
  • 2267g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Kenya, Narok County
Process
Advanced Natural
Variety
Batian, SL 28, Ruiru 11
Producer
Mara Estate
Kenya Ruera Natural
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$24.34 · 250g · $9.74/100g

2 sizes
  • 250g — $24.34 ($9.74/100g)
  • 1000g — $91.45 ($9.14/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Natural
Variety
Ruiru 11, SL28, K7, Batian
Producer
Ruera Factory & Estate
Kamwangi AA Washed
Switzerland|Rose Coffee

$22.84 · 200g · $11.42/100g

2 sizes
  • 200g — $22.84 ($11.42/100g)
  • 1000g — $84.16 ($8.42/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kamwangi Factory
LAST SPLASH
Canada|Quietly Coffee
In StockKenyaUncommon

$18.00 · 300g · $6.00/100g

2 sizes
  • 300g — $18.00 ($6.00/100g)
  • 2267g — $134.00 ($5.91/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kirinyaga, Central Province, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
Ruiru 11, SL-28 & Batian
Producer
Smallholder Farms
KENYA Peponi
Czechia|BeBerry Coffee

$18.61 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Kenya
Process
the washing method
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
smallholder farmers
KENYA David Muge
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
Kenya - Kianjogu AA
USA|Neem Coffee Project

$24.00 · 200g · $12.00/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Small lot holders
ケニア / ドゥンドゥAA
Japan|ONIBUS COFFEE

$11.00 · 100g · $11.00/100g

4 sizes
  • 100g — $11.00 ($11.00/100g)
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 500g — $37.00 ($7.40/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Kiambu
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru11
Producer
Thiririka FCS
Kenya Karimikui Kirinyaga Washed
USA|Red Rooster Coffee

$32.00 · 340g · $9.41/100g

Details

Origin
 Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Rung’eto Farmers Cooperative Society, Karimikui Factory
KENYA | Muthunzuuni AA
Canada|Nemesis Coffee

$18.35 · 250g · $7.34/100g

2 sizes
  • 250g — $18.35 ($7.34/100g)
  • 1000g — $56.47 ($5.65/100g)

Details

Origin
Machakos, Kenya
Process
washed
Variety
SL-28, Ruiru 11, Batian
Producer
Muthunzuuni
Rhubarb Fizz
Netherlands|DAK
In StockBlend

$18.74 · 250g · $7.50/100g

2 sizes
  • 250g — $18.74 ($7.50/100g)
  • 1000g — $79.27 ($7.93/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34
Producer
Ndimi Station
Kainamui PB
USA|Blanchard's Coffee

$20.95 · 340g · $6.16/100g

3 sizes
  • 340g — $20.95 ($6.16/100g)
  • 1133g — $61.50 ($5.43/100g)
  • 2267g — $123.00 ($5.43/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL 28 and Batian
Producer
Various
Lemonade Stand | Kenya
New Zealand|Slow Coffee

$20.00 · 200g · $10.00/100g

2 sizes
  • 200g — $20.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $89.00 ($8.90/100g)

Details

Origin
Kirinyaga County
Process
Washed (AB)
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Karimikui Factory
Kii - Washed Field Blend - Kenya
USA|Moxie Coffee Co.

$22.00 · 226g · $9.73/100g

3 sizes
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 907g — $78.00 ($8.60/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rung’eto Smallholders
Kenya: Mitondo AA
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$12.00 · 100g · $12.00/100g

4 sizes
  • 100g — $12.00 ($12.00/100g)
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 500g — $50.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $98.00 ($9.80/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully washed (tvättat)
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Mwirua Farmers Cooperative, Mitondo Factory
Mukangu AB, Kenya - Espresso
Germany|Father Carpenter

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $61.44 ($6.14/100g)

Details

Origin
Murang'a County, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Ruchu Gacharage Farmers Co-Op.
Mukangu AB, Kenya - Filter
Germany|Father Carpenter

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $61.44 ($6.14/100g)

Details

Origin
Murang'a County, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Ruchu Gacharage Farmers Co-Op.
Gachatha Espresso
Norway|Tim Wendelboe

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Several smallholders farmers
KENYA Great Rift
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
Ruthagati AA
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Nyeri County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34 and Ruiru
Producer
Rutuma Cooperative Society
Kenya - Gatomboya AB #027 [25/26]
UK|Scenery Coffee

$29.18 · 200g · $14.59/100g

2 sizes
  • 200g — $29.18 ($14.59/100g)
  • 500g — $67.64 ($13.53/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Traditional Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Producer
700 smallholders in the Barichu FCS
Mukunga
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$22.76 · 250g · $9.10/100g

Details

Origin
Kenya - Kiambu
Process
Kenya Washed - Raised Beds
Variety
SL 28, Ruiru11
Producer
Mukunga Estate
Inoi Kianderi
Netherlands|Keen Coffee

$19.46 · 250g · $7.78/100g

2 sizes
  • 250g — $19.46 ($7.78/100g)
  • 1000g — $66.22 ($6.62/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga County
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Inoi Farmers' Cooperative Society
【NEW】THUNGURI -SL28, SL34, Ruiru11 & Batian- / Kenya
Japan|Aoma Coffee

$20.40 · 200g · $10.20/100g

2 sizes
  • 200g — $20.40 ($10.20/100g)
  • 500g — $45.89 ($9.18/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11 & Batian
Producer
1057 neighboring farmers【Thunguri Coffee Factory】
Guchienda
USA|Counter Culture Coffee

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, Ruiru 11
Kenya Murang'a Gondo AB
USA|Ceremony Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

4 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $156.00 ($45.88/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2268g — $138.00 ($6.08/100g)

Details

Origin
Murang'a
Process
Washed
Variety
SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
Murang'a Gondo AB
Ruera AB
UK|Round Hill Roastery

$21.22 · 250g · $8.49/100g

2 sizes
  • 250g — $21.22 ($8.49/100g)
  • 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL34, SL28, Ruiru-11, Batian
Gachatha AA
Australia|Anamorphic Coffee

$33.55 · 250g · $13.42/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Gachatha Farmers Cooperative Society
Karogoto AA
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$18.24 · 250g · $7.30/100g

2 sizes
  • 250g — $18.24 ($7.30/100g)
  • 1000g — $67.04 ($6.70/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru
Producer
Karogoto Coffee Mill
Kenya Mchana - natural
Slovenia|Bani Beans

$21.62 · 250g · $8.65/100g

2 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $80.78 ($8.08/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
natural
Variety
SL28, Ruiru, Batian
Kenya - Ngurueri - AA
Sweden|da Matteo

$244.63 · 250g · $97.85/100g

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
SL 28, SL 34, Batian and Ruiru 11
Producer
Ngurueri
Muthuaini AA [Washed]
France|Tanat Coffee

$16.95 · 200g · $8.48/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Lavé
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Mutheka Farmers Cooperative Society
Kanjathi Peaberry
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Murang’a County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Kangiri Farmers Co-operative Society
Kiringa AA
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Kabare Farmers Cooperative Society
Ndocha
Australia|Market Lane Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($9.55/100g)
  • 1000g — $80.78 ($8.08/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
Geoffrey Gachogo Karugondo & Family
Moray Blend - Seasonal Espresso Blend
USA|Whiptail Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

2 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.47/100g)
  • 2268g — $90.00 ($3.97/100g)

Details

Origin
Aldea Com, Concepcion Huista, Huehuetenango & Kihoya, Mathioya, Murang’a, Guatemala Satchibal & Kenya Gondo AA
Process
Washed & Washed
Variety
Caturra, Bourbon & SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
Santi Marisol Juan Ramirez & 727 Smallholder Producers from Kihoya
Chepsangor
UK|Square Mile Coffee Roasters

$34.15 · 350g · $9.76/100g

2 sizes
  • 350g — $34.15 ($9.76/100g)
  • 1000g — $88.86 ($8.89/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Ruiru 11, Batian
Producer
Rosebella Langat and
Kenya AB - Kamwangi
USA|Gracenote Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $57.20 ($6.31/100g)
  • 2267g — $134.40 ($5.93/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
Ruiru 11, SL28, Batian
Kikai PB, Kenya
Australia|Patricia Coffee Brewers

$17.56 · 200g · $8.78/100g

2 sizes
  • 200g — $17.56 ($8.78/100g)
  • 1000g — $64.62 ($6.46/100g)

Details

Origin
Mount Elgon, Bungoma County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Ruiru 11
Producer
About 2,400 smallholders
ROCKET SUMMER - Kenya
UK|Dark Arts Coffee

$8.00 · 100g · $8.00/100g

3 sizes
  • 100g — $8.00 ($8.00/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)

Details

Origin
Kenya + Tinganga, Kiambu County
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Gachatha
Norway|Tim Wendelboe

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Several smallholders farmers
Kigwandi Peaberry
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Nyeri County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Mutheka Farmers Cooperative Society