Ruiru 11 Variety Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Ruiru 11 variety.
Variety
Ruiru 11
213 coffees
Price / 100g
$6.60 – $13.42
median $9.14 · 211 lots
Top origins
Kenya, Guatemala, Thailand
Top processes
Washed, Natural
Just arrived
- Mugaya - oops TOO light - Test Roast [250gm]
Ceto · 9 hours and 11 minutes ago
- Muchagara
Axil Coffee Roasters · yesterday
Last updated 2026-09-29
173 Ruiru 11 variety coffees — page 1 of 4
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$28.00 · 340g · $8.24/100g
2 sizes
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Ruarai Coffee Factory

$23.00 · 340g · $6.76/100g
3 sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 997g — $65.25 ($6.54/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Baitan
- Producer
- Various Smallholder Farmers

$11.70 · 113g · $10.35/100g
4 sizes
- 113g — $11.70 ($10.32/100g)
- 283g — $22.00 ($7.76/100g)
- 907g — $60.00 ($6.61/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.17/100g)
Details
- Origin
- Ngariama, Kirinyaga
- Process
- Washed, Dried on Raised Beds
- Variety
- SL 28, Ruiru 11, Batian
- Producer
- 2,200 small-holders

$22.64 · 250g · $9.10/100g
Details
- Origin
- Kenia · Nyeri
- Process
- Washed
- Variety
- SL 28/34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Kagere Factory

$26.50 · 250g · $10.60/100g
3 sizes
- 250g — $26.50 ($10.60/100g)
- 907g — $80.00 ($8.82/100g)
- 2267g — $170.00 ($7.50/100g)
Details
- Origin
- Nyangeni, Kirinyaga, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian

$22.93 · 250g · $9.17/100g
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru 11
- Producer
- Rung’eto Farmers Cooperative
$23.30 · 300g · $7.77/100g
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Smallholder farmers

$28.50 · 340g · $8.38/100g
3 sizes
- 340g — $28.50 ($8.38/100g)
- 907g — $72.25 ($7.97/100g)
- 2267g — $171.00 ($7.54/100g)
Details
- Origin
- Embu, Kirinyaga County
- Process
- Washed
- Variety
- Ruiru 11, SL 28, SL 34

$15.56 · 250g · $6.22/100g
2 sizes
- 250g — $15.56 ($6.22/100g)
- 1000g — $54.84 ($5.48/100g)
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
- Producer
- Kamwangi Factory

$11.00 · 100g · $11.00/100g
3 sizes
- 100g — $11.00 ($11.00/100g)
- 200g — $17.00 ($8.50/100g)
- 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
Details
- Origin
- Ngariama, Kabari, Kirinyaga, Kenya
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL34, Ruiru11, Batian,
- Producer
- Kiunyu Factory

$26.00 · 250g · $10.40/100g
4 sizes
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 500g — $42.00 ($8.40/100g)
- 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
- 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
Details
- Origin
- Nyeri, Central Kenya, on the slopes of Mount Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, SL-28, Ruiru 11, SL-34
- Producer
- Karagoto Factory

$29.00 · 250g · $11.60/100g
Details
- Origin
- Kiambu County – Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11

$3.96 · 250g · $1.58/100g
2 sizes
- 250g — $3.96 ($1.58/100g)
- 1000g — $15.22 ($1.52/100g)
Details
- Origin
- meru county, kenya
- Process
- washed
- Variety
- ruiru 11, sl 28, batian
- Producer
- kigari farmers cooperative society

$28.00 · 425g · $6.59/100g
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL 28, SL 34, Ruiru 11 and Batian

$21.66 · 250g · $8.66/100g
2 sizes
- 250g — $21.66 ($8.66/100g)
- 1000g — $78.09 ($7.81/100g)
Details
- Origin
- Kamundu Estate, Kiambu County
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
- Producer
- Kamundu Estate

$16.28 · 250g · $6.51/100g
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- the washing method
- Variety
- SL28, Batian, Ruiru 11
- Producer
- David Muge

$22.77 · 250g · $9.11/100g
Details
- Origin
- Kenya, Gichugu, Kirinyaga
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL24, Ruiru 11

$20.82 · 250g · $8.33/100g
2 sizes
- 250g — $20.82 ($8.33/100g)
- 1000g — $69.29 ($6.93/100g)
Details
- Origin
- Nyeri, Central Kenya
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- 600 Smallholder Farmers

$15.50 · 120g · $12.92/100g
Details
- Origin
- Kirinyaga, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- 90%[SL-28, SL-34], Ruiru 11, Batian
- Producer
- Mugaya AA

$28.00 · 170g · $16.47/100g
Details
- Origin
- Kenya - Nyeri Country
- Process
- Natural
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11 & Batian
- Producer
- 315 Smallholder Producers

$22.84 · 250g · $9.14/100g
Details
- Origin
- Muranga, Central Highlands, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
- Producer
- New Kiriti Farmers Cooperative Society

$18.57 · 200g · $9.28/100g
Details
- Origin
- Kenya, Kirinyaga
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
- Producer
- Kii Factory – Rungeto F.C.S.

$24.10 · 250g · $9.64/100g
2 sizes
- 250g — $24.10 ($9.64/100g)
- 1000g — $86.63 ($8.66/100g)
Details
- Origin
- Gatundu, Kiambu County, Central Highlands
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
- Producer
- Tesfaye Bekele

$1.91 · 100g · $1.91/100g
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28 & SL34 & Ruiru11 & Batian
- Producer
- Gikira Estate

$27.00 · 283g · $9.54/100g
2 sizes
- 283g — $27.00 ($9.52/100g)
- 2268g — $110.00 ($4.85/100g)
Details
- Origin
- Kihoya, Mathioya, Murang’a, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
- Producer
- 727 Smallholder Producers

$19.46 · 250g · $7.78/100g
2 sizes
- 250g — $19.46 ($7.78/100g)
- 1000g — $66.22 ($6.62/100g)
Details
- Origin
- Kirinyaga, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- Ruiru 11, Geisha, Batian, SL-34, SL-28
- Producer
- Smallholder farmers of the Rung’eto Farmers Cooperative Society

$27.00 · 200g · $13.50/100g
Details
- Origin
- Ruera Estate, Kiambu
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11

$22.84 · 250g · $9.14/100g
Details
- Origin
- Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru11 and Batian
- Producer
- New Ngariama Farmers Cooperative Society

$23.89 · 250g · $9.56/100g
2 sizes
- 250g — $23.89 ($9.56/100g)
- 1000g — $78.51 ($7.85/100g)
Details
- Origin
- Kenya, Kirinyaga
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Mugaya Factory

$20.00 · 226g · $8.85/100g
3 sizes
- 226g — $20.00 ($8.85/100g)
- 907g — $62.00 ($6.84/100g)
- 2267g — $145.00 ($6.40/100g)
Details
- Origin
- Kenya - Nyeri
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11
- Producer
- Karinga

$17.24 · 250g · $6.90/100g
2 sizes
- 250g — $17.24 ($6.90/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)
Details
- Origin
- Muranga County, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- Ruiru 11, SL28, SL34, & Batian
- Producer
- Iyego Farmers’ Cooperative Society

$25.00 · 226g · $11.06/100g
2 sizes
- 226g — $25.00 ($11.06/100g)
- 2267g — $175.00 ($7.72/100g)
Details
- Origin
- Ngariama, Kirinyaga County
- Process
- Washed, 12 to 24 hour fermentation, dried on raised beds 5 to 10 days
- Variety
- SL28, Ruiru 11, Batian

$19.60 · 250g · $7.84/100g
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru11
- Producer
- Kieni Cooperative

$27.87 · 250g · $11.15/100g
Details
- Origin
- Kenya, Gitwe Karinga AB, Kiambu
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, SL34, SL28, Ruiru 11
- Producer
- Gitwe Karinga AB

$5.00 · 50g · $10.00/100g
3 sizes
- 50g — $5.00 ($10.00/100g)
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Fully washed
- Variety
- Batian, K7, Ruiru 11, SL28, SL34
- Producer
- Members of John Kigoi Mwangi’s family

$20.00 · 301g · $6.64/100g
2 sizes
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $141.00 ($6.22/100g)
Details
- Origin
- Kenya - Nyeri County
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/
- Producer
- Ndaroini Factory smallholder farmers

$6.45 · 75g · $8.59/100g
4 sizes
- 75g — $6.45 ($8.59/100g)
- 150g — $10.97 ($7.32/100g)
- 275g — $20.02 ($7.28/100g)
- 400g — $27.43 ($6.86/100g)
Details
- Origin
- Riara Estate, Kiambu, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, SL28, SL34, Ruiru 11

$21.00 · 340g · $6.18/100g
3 sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $47.75 ($5.26/100g)
- 2268g — $112.00 ($4.94/100g)
Details
- Origin
- Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Multiple Producers

$26.00 · 250g · $10.40/100g
2 sizes
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 1000g — $91.00 ($9.10/100g)
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Natural
- Variety
- SL28,SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Kiawamururu Factory Producers

$28.00 · 425g · $6.59/100g
Details
- Origin
- Kirinyaga, near Mount Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, and Ruiru 11

$22.00 · 150g · $14.67/100g
2 sizes
- 150g — $22.00 ($14.67/100g)
- 250g — $29.00 ($11.60/100g)
Details
- Origin
- kirinyaga county, nyeri, mount kenya, kenya
- Process
- fully washed
- Variety
- sl28, sl34, batian, ruiru 11
- Producer
- rungeto farmers cooperative society

$9.53 · 100g · $9.53/100g
4 sizes
- 100g — $9.53 ($9.53/100g)
- 200g — $17.58 ($8.79/100g)
- 500g — $37.53 ($7.51/100g)
- 1000g — $68.51 ($6.85/100g)
Details
- Origin
- Kiambu County, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru11, Batien

$0.08 · 100g · $12.75/100g
2 sizes
- 100g — $12.75 ($12.75/100g)
- 1000g — $89.24 ($8.92/100g)
Details
- Origin
- Kenya - Nyeri
- Process
- Washed
- Variety
- Ruiru 11, SL28, Batian
- Producer
- Gathaithi Factory
![[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Blackberry_Syrah_Lavendar_129d27c3-cbb6-44a7-864c-ac3c5bca5306.jpg?v=1759286740)
$24.50 · 227g · $10.79/100g
Details
- Origin
- Karinga, Kiambu, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL-34, SL-28, Ruiru-11, Batian
- Producer
- Karinga F.C.S

$26.00 · 250g · $10.40/100g
Details
- Origin
- EMay
- Process
- Washed
- Variety
- Baitan, SL28, SL34, Ruiru

$26.00 · 340g · $7.65/100g
3 sizes
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)
- 2267g — $152.00 ($6.70/100g)
Details
- Origin
- Kirinyaga, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Uteuzi Jimbo Regional Select

$15.93 · 250g · $6.37/100g
Details
- Origin
- Kirinyaga
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11 &, Batian
- Producer
- Rungeto Farmers Cooperative, Society

$17.21 · 150g · $11.47/100g
Details
- Origin
- Tetu, Nyeri, Kenya
- Process
- Super Natural & Sun Dried
- Variety
- SL28, Ruiru 11 & Batian
- Producer
- Thageini Farmers CBO

$17.29 · 250g · $6.91/100g
Details
- Origin
- Kenya, Othaya, Nyeri
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Othaya Farmers Society

$14.00 · 120g · $11.67/100g
Details
- Origin
- Machakos County, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Kaliluni Farmer Cooperative Society