BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

SL34 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the SL34 variety.

289 in stock151 roasters132/mo avg

Variety

SL34

289 coffees

Price / 100g

$6.83 – $14.32

median $9.20 · 281 lots

Top origins

Kenya, Uganda, Hawaii

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

234 SL34 variety coffees — page 4 of 5

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kenya - Rui Ruiru AA Natural Anaerobic
UAE|Archers Coffee

$9.53 · 100g · $9.53/100g

3 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 250g — $19.06 ($7.62/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Mathira, Nyeri County
Process
Natural Anaerobic
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Mathira North Cooperative, Torch Coffee
Kenya Gachuiro AB
USA|Heart

$21.00 · 226g · $9.29/100g

4 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 297g — $26.00 ($8.75/100g)
  • 453g — $35.00 ($7.73/100g)
  • 2267g — $166.00 ($7.32/100g)

Details

Origin
Nyeri
Process
Fully washed
Variety
SL28, SL34
Winter Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, Mumiruwa, mutamba commune, Timbio & el tambo cauca, Gedeb, Agaro jimma
Process
Natural, Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Red Bourbon, Caturra, Castillo, Variedad Colombia, 74110, 74112, 7454
Producer
Smallholder Farmers & Co-operatives, Mutambu Families, Nuevo Futuro, Eva Gotiti Station, Mustefa Abakeno
UFO 200g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$11.96 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Bwesumbu County - Rwenzori Mountains, Uganda
Process
Fully Washed
Variety
SL28 & SL34
Kenya Karimikui AA
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$21.01 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Kenya - Kirinyaga
Process
Tvättat, Double Wash
Variety
SL28, SL34
Producer
Karimikui Factory
Kii - Kenya, Kirinyaga
Sweden|Morgon Coffee Roasters

$23.00 · 250g · $9.20/100g

3 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $43.00 ($8.60/100g)
  • 1000g — $81.00 ($8.10/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
BERCO AA - Kenia Filterkaffee
Germany|Schön Kaffee

$18.09 · 250g · $7.24/100g

3 sizes
  • 250g — $18.09 ($7.24/100g)
  • 500g — $35.16 ($7.03/100g)
  • 1000g — $68.15 ($6.82/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
fully washed, handgepflückt, sonnengetrocknet auf 'raised beds'
Variety
SL-28; SL-34
Producer
Theo Mwangi mit Söhnen Eric und David Mwangi
BERCO AA - Kenia Filterkaffee - 125g
Germany|Schön Kaffee

$9.56 · 125g · $7.65/100g

Details

Origin
Kenya
Process
fully washed, handgepflückt, sonnengetrocknet auf 'raised beds'
Variety
SL-28; SL-34
Producer
Theo Mwangi mit Söhnen Eric und David Mwangi
Kainamui AB, Kenya
USA|Elixr Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Ruiru 11
BLACK MAMBA: Kenya AA Washed
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
  • 2000g — $109.00 ($5.45/100g)

Details

Origin
Central Region
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Producer
Marua Farmers Cooperative
KENYA Kangocho Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$22.31 · 200g · $11.16/100g

2 sizes
  • 150g — $22.31 ($14.87/100g)
  • 200g — $22.31 ($11.16/100g)

Details

Origin
Kenya - Nyeri
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Producer
Kangocho Coffee Factory / Gikanda Farmers Cooperative Society
Kamavindi - Kenya - Washed SL28 & SL34 (AA)
Denmark|April

$28.92 · 125g · $23.14/100g

3 sizes
  • 125g — $28.92 ($23.14/100g)
  • 250g — $45.66 ($18.27/100g)
  • 1000g — $136.99 ($13.70/100g)

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28 & SL34 (AA)
Producer
Peter Mbature (Kamavindi Estate)
A.M.O.C. - /056 Kenya — Rung'eto Kiangoi
USA|Entropica Coffee
In StockKenyaPreorder

$36.00 · 240g · $15.00/100g

2 sizes
  • 240g — $36.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $96.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rung'eto Farmers' Cooperative Society
Uganda / Zukuka Bora Washed
UK|NewGround Coffee

$19.23 · 200g · $9.62/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Gaturiri Washed
USA|Hex
In StockKenya

$26.00 · 283g · $9.19/100g

3 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Cranberry Crème Brûlée

$7.45 · 100g · $7.45/100g

4 sizes
  • 100g — $7.45 ($7.45/100g)
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $28.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand x Kiamugumo AA, Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Mixed Varieties, SL28, SL34, Ruiru11, Batien
Pomelo Honey Toast

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.30 ($7.15/100g)
  • 500g — $61.96 ($12.39/100g)
  • 1000g — $56.30 ($5.63/100g)

Details

Origin
Pb Kariani #029, Murang’a, Kenya X Doi Tung By Man, Nan, Thailand X Tung Sed, Pak Song, Laos
Process
Washed
Variety
Red Bourbon, Sl-28, Sl-34, Ruiru11, Batien,SJ133
Kenya Gachata AA
USA|Driftaway Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 453g — $28.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $80.00 ($3.53/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Kenya - Karimikui AA
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

2 sizes
  • 250g — $17.70 ($7.08/100g)
  • 1000g — $49.01 ($4.90/100g)

Details

Origin
Mukurwini, Nyerni Country
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Rung'eto Farmers Cooperative Society
Rukira - Nyeri, Kenya
Norway|Solberg & Hansen

$20.03 · 250g · $8.01/100g

Details

Origin
Kenya, Othaya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
ciele athletics The Warmup
Canada|Escape Coffee

$18.35 · 300g · $5.88/100g

2 sizes
  • 300g — $17.65 ($5.88/100g)
  • 900g — $46.59 ($5.17/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28 & SL-34
Producer
Gititu Farmers Cooperative Society
Kona Tropical Punch — 100% Kona Coffee (Light Roast)
USA|Paradise Coffee Roasters

$50.00 · 113g · $44.25/100g

3 sizes
  • 113g — $50.00 ($44.25/100g)
  • 340g — $140.00 ($41.18/100g)
  • 907g — $350.00 ($38.59/100g)

Details

Origin
North Kona, Hawai‘i
Process
Washed with yeast fermentation
Variety
Typica, SL34, Geisha
Kona Tropical Punch Espresso
USA|Paradise Coffee Roasters

$50.00 · 113g · $44.25/100g

3 sizes
  • 113g — $50.00 ($44.25/100g)
  • 340g — $140.00 ($41.18/100g)
  • 907g — $350.00 ($38.59/100g)

Details

Origin
North Kona, Hawai‘i
Process
Washed with yeast fermentation
Variety
Typica, SL34, Geisha
Kii AA
UK|Full Court Press

$19.23 · 200g · $9.62/100g

3 sizes
  • 200g — $19.23 ($9.62/100g)
  • 500g — $42.31 ($8.46/100g)
  • 1000g — $76.93 ($7.69/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Mamuto AA, Kenya
USA|George Howell Coffee

$45.00 · 226g · $19.91/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL34 & Heirloom Varieties
Producer
Peter, Jason, and Patrick Mathagu
Seasonal Blend
Australia|Market Lane Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($6.74/100g)
  • 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11 & Batian
Producer
Zelaya Family
Kenya Gititu AA
USA|Carrier Roasting Co

$24.75 · 340g · $7.28/100g

3 sizes
  • 340g — $24.75 ($7.28/100g)
  • 907g — $59.25 ($6.53/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed, 16-18 hour fermentation in cement tanks, dried on raised beds for 13-14 days
Variety
Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34
Kenya Nyeri Kiangai
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$17.00 · 150g · $11.33/100g

2 sizes
  • 150g — $17.00 ($11.33/100g)
  • 1000g — $97.00 ($9.70/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Altitude: 1,700 - 1,800m
Sironko, Uganda
Spain|Atmans Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

3 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
  • 2000g — $114.92 ($5.75/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Lavado
Variety
SL28 & SL34
Producer
Sironko CWS
Kamundu, Kenya
Spain|Atmans Coffee

$19.34 · 250g · $7.74/100g

3 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 500g — $40.96 ($8.19/100g)
  • 1000g — $81.92 ($8.19/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Lavado
Variety
SL28 & SL34
Producer
Kamundu
Kenya Karimikui AB
USA|Heart

$21.00 · 226g · $9.29/100g

4 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 297g — $26.00 ($8.75/100g)
  • 453g — $35.00 ($7.73/100g)
  • 2267g — $166.00 ($7.32/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully washed
Variety
SL28, SL34
26 New Season - Panama Finca Lerida Michela Estate Washed SL34 0787 60g
China|Big Sur Coffee

$14.00 · 60g · $23.33/100g

Details

Origin
Panama
Process
Washed - 12 hours wet fermentation + 28 days drying on raised beds
Variety
SL34
Producer
Finca Lerida (Michela Estate)
Kiriga AA, Kenya
USA|Vivid Coffee Roasters

$25.00 · 283g · $8.83/100g

3 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2268g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Kiriga AA
Kapsokisio
Norway|Tim Wendelboe

$19.00 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Kenya, Mount Elgon
Process
Washed
Variety
K7, SL28, SL34
Producer
Several smallholders farmers
Kamavindi - Kenya - Washed SL34 (AB)
Denmark|April

$30.59 · 125g · $24.48/100g

3 sizes
  • 125g — $30.59 ($24.48/100g)
  • 250g — $49.01 ($19.60/100g)
  • 1000g — $150.54 ($15.05/100g)

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL34 (AB)
Producer
Peter Mbature (Kamavindi Estate)
Kenya - Mandela AA: Washed, SL28 & SL34
Ireland|3fe Coffee

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $57.46 ($5.75/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Kiongo' wa Njuguna
Bolivia - Floripondio
Singapore|Exposure Therapy Coffee

$29.74 · 100g · $29.74/100g

Details

Origin
Bolivia, Santa Cruz, Samaipata
Process
Washed
Variety
SL34
Kenya | Embu AA
USA|Quills Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Kianyangi Espresso
Japan|Apollon's Gold

$12.75 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 250g — $25.50 ($10.20/100g)

Details

Origin
Kayanaza, Burundi
Process
washed
Variety
SL28, SL34
Kiriga AB, Kenya
USA|Vivid Coffee Roasters

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Kiriga AB
Kenya Kainamui AA Washed Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$21.07 · 250g · $8.43/100g

2 sizes
  • 250g — $21.07 ($NaN/100g)
  • 1000g — $71.64 ($NaN/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Kenya Kainamui AA Washed Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$21.07 · 250g · $8.43/100g

2 sizes
  • 250g — $21.07 ($NaN/100g)
  • 1000g — $71.64 ($NaN/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
USA|Hydrangea

$19.00 · 114g · $16.67/100g

4 sizes
  • 114g — $19.00 ($16.67/100g)
  • 227g — $24.50 ($10.79/100g)
  • 907g — $78.00 ($8.60/100g)
  • 2270g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Karinga, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-34, SL-28, Ruiru-11, Batian
Producer
Karinga F.C.S
Kianyangi
Japan|Apollon's Gold

$12.75 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 250g — $25.50 ($10.20/100g)

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
washed
Variety
SL28, SL34
Gatura 2024
USA|Passenger

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Muhito FCS
Thunguri Natural 2024
USA|Passenger

$25.75 · 250g · $10.30/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Natural
Variety
SL28, SL34
Producer
Kibirigwi FCS
Kiriani Peaberry 2016 2016
USA|Passenger

$65.00 · 125g · $52.00/100g

Details

Origin
Murang’a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
John Njoroge
Kianamui
Netherlands|Shokunin Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
fully washed, 3 x 24hr fermentation, dried on raised beds
Variety
SL28 & SL34
Kenya AA | Kirinyaga | Washed
USA|Coffee Bros.

$13.40 · 170g · $7.88/100g

4 sizes
  • 170g — $13.40 ($7.88/100g)
  • 340g — $25.99 ($7.64/100g)
  • 907g — $67.89 ($7.49/100g)
  • 2267g — $160.80 ($7.09/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL-28, SL-34
Kenya AA | Riara Estate | Washed
USA|Coffee Bros.

$12.89 · 170g · $7.58/100g

4 sizes
  • 170g — $12.89 ($7.58/100g)
  • 340g — $24.99 ($7.35/100g)
  • 907g — $64.72 ($7.14/100g)
  • 2267g — $154.76 ($6.83/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL-28, SL-34