BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

SL34 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the SL34 variety.

289 in stock151 roasters132/mo avg

Variety

SL34

289 coffees

Price / 100g

$6.83 – $14.32

median $9.20 · 281 lots

Top origins

Kenya, Uganda, Hawaii

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

234 SL34 variety coffees — page 3 of 5

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

25/26 New Season - Kenya Kangurumai Washed AA 150g
China|Big Sur Coffee

$15.00 · 150g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Kangurumai Factory
Kenya - Ngurueri - AA
Sweden|da Matteo

$244.63 · 250g · $97.85/100g

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
SL 28, SL 34, Batian and Ruiru 11
Producer
Ngurueri
Muthuaini AA [Washed]
France|Tanat Coffee

$16.95 · 200g · $8.48/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Lavé
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Mutheka Farmers Cooperative Society
Kanjathi Peaberry
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Murang’a County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Kangiri Farmers Co-operative Society
Kiringa AA
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Kabare Farmers Cooperative Society
25% of all Shop Sales Will Go To Hurricane Relief on Hawaiʻi Island
USA|Pacific Coffee Research

$44.75

Details

Origin
Honomalino, Hawai'i Island
Process
Pulp Dried
Variety
Typica & SL34
Producer
Aloha Star Coffee Farm
Kikai PB, Kenya
Australia|Patricia Coffee Brewers

$17.56 · 200g · $8.78/100g

2 sizes
  • 200g — $17.56 ($8.78/100g)
  • 1000g — $64.62 ($6.46/100g)

Details

Origin
Mount Elgon, Bungoma County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Ruiru 11
Producer
About 2,400 smallholders
ROCKET SUMMER - Kenya
UK|Dark Arts Coffee

$8.00 · 100g · $8.00/100g

3 sizes
  • 100g — $8.00 ($8.00/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)

Details

Origin
Kenya + Tinganga, Kiambu County
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Gachatha
Norway|Tim Wendelboe

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Several smallholders farmers
Kigwandi Peaberry
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Nyeri County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Mutheka Farmers Cooperative Society
Kivanga - Kenya
USA|Tandem Coffee Roasters

$20.00 · 226g · $8.85/100g

8 sizes
  • 226g — $20.00 ($8.85/100g)
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 340g — $29.00 ($8.53/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $141.00 ($6.22/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Karumandi AA
USA|Dayglow Coffee
In StockKenya

$31.20 · 200g · $19.50/100g

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
KENYA Peponi
Czechia|BeBerry Coffee

$18.61 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Kenya
Process
the washing method
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
smallholder farmers
Ngacha Estate [Yellow Honey]
France|Tanat Coffee

$30.61 · 200g · $15.30/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Yellow Honey
Variety
SL28, SL34
Producer
Martin Muriuki
Adventure Box
Canada|Eight Ounce Coffee
Adventure Box

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockKenya

$12.99 · 100g · $12.99/100g

Details

Origin
Murang'a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28/SL-34/Ruiru 11/Batian
Producer
Smallhold farmers
Mwendi Wega AA
Australia|Anamorphic Coffee

$32.50 · 250g · $13.00/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Local Smallholders
Kenya Daki Farm AB Fully Washed 200g
Japan|Coffee County

$19.12 · 200g · $9.56/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Daki farm
Kenya Kiambu Handege SL28 & SL34 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Ritho FCS
Kenya Kiambu Handege SL28 & SL34 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Ritho FCS
Uganda: Yembek Anaerobic Natural
USA|Broadsheet Coffee

$25.50

Details

Origin
Kapchorwa, Uganda
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL-34, others
Producer
Sipi Falls community
Fairfield Medium [Medium Roast]
Japan|Kurasu

$20.90 · 250g · $8.36/100g

2 sizes
  • 250g — $20.90 ($8.36/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Details

Origin
Serrania del Perija, Santander, Colombia
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Discovery Beans
UK|Colonna Coffee

$17.91 · 250g · $7.16/100g

2 sizes
  • 250g — $17.91 ($7.16/100g)
  • 1000g — $57.03 ($5.70/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Mostly SL28 and SL34
Producer
1,700+ Smallholders
KENYA Coffea Circulor Outo Isolated SL34 AA Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)

Details

Origin
Meru, Kenya
Process
Washed, Dried in parchment
Variety
SL-34, AA-grade
Producer
Coffea Circulor (Ivica Cvetanovski & Macho)
Kii – SL28 & SL34
UK|Sweven Coffee

$21.22 · 200g · $10.61/100g

2 sizes
  • 200g — $21.22 ($10.61/100g)
  • 1000g — $84.89 ($8.49/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Filter Show
Australia|Single O
In StockKenya

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Ruiru, Kiambu
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Rioki Estate
Mutitu, Kenya
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $76.23 ($7.62/100g)
  • 2000g — $150.19 ($7.51/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batián
Producer
Mutitu Washing Station
Kaffebønner 1kg Kenya Kagere
Norway|Kaffa

$78.05 · 1000g · $7.80/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 & Ruiru 11
Producer
Kagere Factory
Kenya Ndaro-ini AA – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$22.24 · 250g · $8.90/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian et Ruiru 11
Producer
Gikanda Farmers cooperative
Kenya Gicherori Washed
Netherlands|Friedhats

$20.48

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruirui 11, Batian
Essential Standards [BERRIES]{Filter}
France|PEOPLE POSSESSION

$16.95 · 200g · $8.48/100g

Details

Origin
KENYA
Process
FULLY WASHED
Variety
BATIAN, RUIRU 11,SL-28, SL-34
Producer
KARIMIKUI WASHING STATION
Taiwan Hsu Tingyeh - SL34
USA|Mirra

$28.00 · 125g · $22.40/100g

3 sizes
  • 125g — $28.00 ($22.40/100g)
  • 250g — $42.00 ($16.80/100g)
  • 1000g — $125.00 ($12.50/100g)

Details

Process
Washed
Variety
Sl34
Producer
Hsu Tingyeh
Kivanga
Canada|Ex Animo Coffee

$19.06 · 200g · $8.82/100g

2 sizes
  • 200g — $17.65 ($8.82/100g)
  • 1000g — $45.88 ($4.59/100g)

Details

Origin
Kenya, Embu County
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Kaffebønner Kenya Kagere
Norway|Kaffa

$24.40 · 250g · $9.76/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 & Ruiru 11
Producer
Kagere Factory
Kariaini AA Medium Roast {Filter}
Canada|CoolBeans
Kariaini AA Medium Roast {Filter}

Mel Coffee Roasters (Sold by CoolBeans)

In StockKenya

$10.00 · 100g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL34, SL28, Batian, Ruiru11
/056 Kenya — Rung’eto Kiangoi
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockKenya

$24.99 · 240g · $10.41/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28/SL 34/Ruiri 11/Batian
Producer
Rungeto FCS
Kenya Kaliluni AA Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $141.00 ($6.22/100g)

Details

Origin
Kenya - Machakos County
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Smallholder farmers
Kenya Gatomboya AB [Light roast]
Japan|Kurasu

$33.00 · 250g · $13.20/100g

2 sizes
  • 250g — $33.00 ($13.20/100g)
  • 1000g — $104.50 ($10.45/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Gura Natural - Nyeri, Kenya
Norway|Solberg & Hansen

$20.03 · 250g · $8.01/100g

Details

Origin
Kenya, Othaya, Nyeri
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Mamuto AB, Kenya
USA|George Howell Coffee

$34.00 · 226g · $15.04/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL34 & Heirloom Varieties
Producer
Patrick Mathagu
**NEW** KENYA Embu AA - Lot 2
USA|Sump Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

2 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)

Details

Origin
Kenya
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Embu AA - Lot 2
Oneska 2025
USA|Passenger

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Onesmus Njagi
Kenya Gakuyuini AA Washed Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$20.72 · 250g · $8.29/100g

2 sizes
  • 250g — $20.72 ($NaN/100g)
  • 1000g — $68.83 ($NaN/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
【フルーティならこれ!】Kenya - Gititu   / おすすめ200g
Japan|Style Coffee

$15.62 · 200g · $7.81/100g

Details

Origin
Kianbu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Kenya - Gititu  / ちょっとお得な500G
Japan|Style Coffee

$35.06 · 500g · $7.01/100g

Details

Origin
Kianbu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Kamwangi - Kenya
USA|Vesta Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

2 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Kii - Kenia Filter
Germany|19 Grams

$20.00 · 250g · $8.00/100g

3 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)
  • 3000g — $199.00 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kenia
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian
Producer
Die Kii-Washing Station wird von der Rung’eto Farmer's Cooperative Society betrieben.
Kenya Gathaithi AA (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$17.56 · 200g · $8.78/100g

2 sizes
  • 200g — $17.56 ($8.78/100g)
  • 1000g — $65.67 ($6.57/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Kiangoi
Denmark|La Cabra
In StockKenya

$3.65 · 250g · $1.46/100g

2 sizes
  • 250g — $3.65 ($1.46/100g)
  • 1000g — $13.55 ($1.35/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Rungeto FCS
KENIA MURANGA – espresso – 1kg
Poland|Kafar

$48.39 · 1000g · $4.84/100g

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
Ruiri, SL 28, SL 34
Producer
kooperatywa farm Murarandia
KENIA MURANGA – espresso – 250g
Poland|Kafar

$12.75 · 250g · $5.10/100g

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
Ruiri, SL 28, SL 34
Producer
kooperatywa farm Murarandia