BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Typica Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Typica variety.

218 in stock117 roasters55/mo avg

Variety

Typica

218 coffees

Price / 100g

$5.23 – $20.52

median $8.21 · 212 lots

Top origins

Peru, Colombia, Mexico

Top processes

Washed, Natural, Decaf

Just arrived

Last updated 2026-09-29

188 Typica variety coffees — page 2 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
San Juan Ozolotepec, Oaxaca
Process
Washed
Variety
Typica
Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
USA|Little Waves Coffee Roasters

$24.75 · 340g · $7.28/100g

3 sizes
  • 340g — $24.75 ($7.28/100g)
  • 907g — $49.50 ($5.46/100g)
  • 2267g — $123.75 ($5.46/100g)

Details

Origin
El Malinal, Cofradia de Chocolon, Nayarit, México
Process
Natural
Variety
Typica, Sarchimor, Mundo Novo, Bourbon, Catuai, Costa Rica, Caturra
Producer
Las Mujeres de Cofradía y Malinal
Honey Dude
Netherlands|DAK
In StockEcuador

$22.70 · 250g · $9.08/100g

2 sizes
  • 250g — $22.70 ($9.08/100g)
  • 1000g — $22.70 ($2.28/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Natural
Variety
Typica
Producer
Pillcocaja
La Soledad
Netherlands|Manhattan

$31.29 · 125g · $25.03/100g

Details

Origin
Imbabura
Process
Wave Washed
Variety
Typica
Producer
Pepe Jijón
Hacienda La Papaya: Typica Washed
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$29.00 · 283g · $10.25/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica
Lima Decaf
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$23.00 · 283g · $8.13/100g

3 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $128.80 ($5.68/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Mountain Water Decaf
Variety
Caturra, Typica, Bourbon, Catimor
Mexico Chiapas Ki-Saya Medium Roast
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.15 · 113g · $9.87/100g

4 sizes
  • 113g — $11.15 ($9.83/100g)
  • 283g — $21.00 ($7.41/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $134.00 ($5.91/100g)

Details

Origin
Chiapas
Process
Washed, with 12-17 hours fermentation prior to de-pulping
Variety
Caturra, Costa Rica, Marsellesa, & Typica
Producer
Various smallholders
Mexico- Cipres- Washed
USA|Presta Coffee

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Typica, Costa Rica, and Marsellesa
Zab coffee roaster – HONDURAS - JESUS GALEAS
Canada|Speciality Coffee CA
In StockHonduras

$23.00 · 300g · $7.00/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Anaerobic washed
Variety
Typica
Producer
La Falda
Indonesia - Bener Kelipah, Central Sumatera Coffee
UAE|Archers Coffee

$14.98 · 250g · $5.99/100g

2 sizes
  • 250g — $14.98 ($5.99/100g)
  • 1000g — $44.93 ($4.49/100g)

Details

Origin
Bener Meriah, Aceh Sumatra
Process
Classic Natural
Variety
Abyssinia, Typica
Producer
Central Sumatera Coffee
Gentleman
Canada|De Mello Coffee

$11.29 · 227g · $4.98/100g

4 sizes
  • 227g — $11.29 ($4.98/100g)
  • 453g — $21.18 ($4.67/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Brazil, Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Bourbon & Typica
Producer
Small Holders
Guatemala Pulcal
USA|Parlor Coffee

$21.00 · 226g · $9.29/100g

2 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 2267g — $147.00 ($6.48/100g)

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Typica, Caturra
Producer
Maria Zelaya Aguirre
25% of all Shop Sales Will Go To Hurricane Relief on Hawaiʻi Island
USA|Pacific Coffee Research

$44.75

Details

Origin
Honomalino, Hawai'i Island
Process
Pulp Dried
Variety
Typica & SL34
Producer
Aloha Star Coffee Farm
Papua New Guinea - Madan Estate
Norway|Solberg & Hansen

$14.54 · 250g · $5.82/100g

Details

Origin
Papua New Guinea, Madan Village, Western Highlands
Process
Washed
Variety
Arusha, Bourbon, Typica
Producer
Peter W. Pena
11PM
Switzerland|Chronic.
In StockPeru

$11.42 · 250g · $4.57/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon, Catura et Catimor
Producer
Petits producteurs Fairtrade du Pérou et CR3-Kaffeeveredelung (décaféination)
NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED
Netherlands|Ripsnorter

$35.00 · 250g · $14.00/100g

2 sizes
  • 250g — $35.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $128.00 ($12.80/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed LowCaf
Variety
Typica
Producer
Hermandez Family
Guadalupe Miramar, Mexico
USA|George Howell Coffee

$26.00 · 226g · $11.50/100g

3 sizes
  • 226g — $26.00 ($11.50/100g)
  • 907g — $99.00 ($10.92/100g)
  • 2267g — $234.00 ($10.32/100g)

Details

Origin
Mexico, Oaxaca
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon, Caturra
Producer
Cecilio Perez Vasqyuez
Mexico Santa Cruz Ozolotepec Espresso
Canada|Detour Coffee Roasters

$19.77 · 300g · $6.59/100g

3 sizes
  • 300g — $19.77 ($6.59/100g)
  • 1000g — $63.53 ($6.35/100g)
  • 2270g — $129.89 ($5.72/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Typica
Omni / Colombia Los Nogales Typica EA Decaf
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$21.42 · 120g · $17.85/100g

3 sizes
  • 120g — $21.42 ($17.85/100g)
  • 200g — $41.81 ($20.91/100g)
  • 500g — $101.72 ($20.34/100g)

Details

Origin
Los Nogales, Colombia
Process
EA Decaf A. Washed
Variety
Typica
Fairfield Dark [Dark Roast]
Japan|Kurasu

$20.90 · 250g · $8.36/100g

2 sizes
  • 250g — $20.90 ($8.36/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Details

Origin
Serrania del Perija, Santander, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Typica, Caturra, Colombia
Deadman Walking
Canada|De Mello Coffee

$11.29 · 227g · $4.98/100g

4 sizes
  • 227g — $11.29 ($4.98/100g)
  • 453g — $21.18 ($4.67/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Brazil, Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Bourbon & Typica
Producer
Small holders
Black Coffee Vol. 27 Anniversary Edition - Colombia
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

Details

Origin
Colombia, Planadas, Tolima
Process
Washed
Variety
Colobia, Castillo, Typica
Producer
15 smallholder farmers
Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
UK|Assembly Coffee London

$28.00 · 200g · $14.00/100g

2 sizes
  • 200g — $28.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $125.00 ($12.50/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica
Producer
La Rosita Typica Mejorado
Leodegario Lopez, Mexico
USA|Vivid Coffee Roasters

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.83/100g)
  • 2268g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon
Producer
Leodegario Lopez
DECAFF Colombia
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf Process
Variety
Colombia, Caturra, Castillo, Typica
Chakra
UK|Workshop Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Typica and Pache
Producer
Valle Inca Members
25% of all Shop Sales Will Go To Hurricane Relief on Hawaiʻi Island
USA|Pacific Coffee Research

$44.75 · 283g · $15.81/100g

Details

Origin
Hōnaunau, Hawaiʻi Island
Process
Parchment Dried
Variety
Typica
Producer
Misma Lani Coffee Farms
Peru: Los Tulipanes
Czechia|BeBerry Coffee

$17.21 · 250g · $6.88/100g

Details

Origin
Peru
Process
Anaerobic Honey
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai
Producer
Los Tulipanes
Naranjo Organic
Netherlands|Keen Coffee

$15.59 · 250g · $6.24/100g

3 sizes
  • 250g — $15.59 ($6.24/100g)
  • 1000g — $50.86 ($5.09/100g)
  • 1000g — $91.02 ($9.10/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Caturra(red and yellow), Pache, Catimor, Typica, Bourbon
Producer
Naranjuyacu Community
INZA
UK|Good Life Coffee
In StockColombia

$19.83 · 250g · $7.93/100g

2 sizes
  • 250g — $19.83 ($7.93/100g)
  • 1000g — $59.68 ($5.97/100g)

Details

Origin
Colombia, Inza, Cauca
Process
Washed
Variety
Caturra, Typica, Bourbon, Tabi, Castillo
Guatemala Ceiba Washed
USA|Presta Coffee

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai, Catimor, Sarchimor, Pache, Pacamara
edwin & luz
Germany|Neues Schwarz

$13.54

Details

Origin
Peru, Valle Pauran
Process
Washed
Variety
Typica
Producer
Edwin Cordova Sagarvinaga & Luz María López Acuna
Los Tulipanes
Germany|Rozali Coffee

$6.00 · 50g · $12.00/100g

3 sizes
  • 50g — $6.00 ($12.00/100g)
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Anaerobic Honey
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai
Producer
Smallholder producers
Autumn Amber Low Temperature Natural Catimor & Typica
USA|Thoughtful Coffee

$24.00 · 120g · $20.00/100g

4 sizes
  • 120g — $24.00 ($20.00/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 240g — $20.00 ($8.33/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Lincang, Yunnan, China
Process
Low-temperature natural
Variety
Catimor & Typica
Producer
Autumn Amber
Women of Coffee: Mexico
USA|Sightglass Coffee

$25.00 · 309g · $8.09/100g

Details

Origin
Jaltenango, Chiapas
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Typica
BOB BLACK TYPICA - ORIGINS
Romania|Bob Coffee Lab

$23.71 · 150g · $15.81/100g

Details

Origin
Columbia
Process
Anaerob Spălată
Variety
Typica
Producer
Nogales
Decaf Shakeout Blend Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon, Mundo Novo, Typica
Producer
Cooperativa de Producción Tzeltal-Tzotzil
Mexico Esmeralda myta
Poland|Runty Roaster

$12.75 · 250g · $5.10/100g

2 sizes
  • 250g — $12.75 ($5.10/100g)
  • 1000g — $41.63 ($4.16/100g)

Details

Origin
Mexico — Pluma, Oaxaca
Process
Myta
Variety
Typica, Bourbon
Producer
Esmeralda
Colombia Swiss Water Decaf Espresso
Australia|Code Black Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($NaN/100g)
  • 1000g — $52.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Swiss Water Process
Variety
Caturra and Typica
Lass Malo, Washed
Australia|Five Senses Coffee
In StockPapua New Guinea

$13.35 · 250g · $5.34/100g

2 sizes
  • 250g — $13.35 ($NaN/100g)
  • 1000g — $47.76 ($NaN/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica & Arusha
Producer
Smallholders from Okapa, Lufa, Elembari, Ungai regions
Mayor
Canada|Escape Coffee
In StockBlend

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Costa Rica, Marcellesa, Typica, and Caturra
Producer
Multiple producers
Minute Papillon DECAF
Canada|Traffic Coffee

$15.53 · 300g · $5.18/100g

3 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 907g — $45.88 ($5.06/100g)
  • 2267g — $84.71 ($3.73/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
washed, oxygen sugarcane decaf
Variety
Caturra & Typica
Producer
Grupo San Augustin Los Cauchos
Maria Clavelita, Mexico 227g
USA|Duck Rabbit Coffee

$25.00 · 227g · $11.01/100g

Details

Origin
Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica
Producer
Santo Domingo
Papua New Guinea Mount Otto
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$16.21 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.21 ($6.49/100g)
  • 1000g — $62.58 ($6.26/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Anaerobic Natural
Variety
Typica
Organic DECAF Funky Chicken
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Mountain Water Washed
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
Papua New Guinea AAAK
USA|Driftaway Coffee
In StockPapua New GuineaUncommon

$16.00 · 226g · $7.08/100g

8 sizes
  • 226g — $16.00 ($7.08/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica (90%), Caturra (10%)
Costa Rica Roger Ureña Hidalgo
Czechia|BeBerry Coffee

$20.94 · 200g · $10.47/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Red Honey
Variety
Typica
Producer
Roger Ureña Hidalgo
Ekwador Pablo Ponce Anaerobic Myta
Poland|Runty Roaster

$23.94 · 250g · $9.57/100g

2 sizes
  • 250g — $23.94 ($9.57/100g)
  • 1000g — $87.16 ($8.72/100g)

Details

Origin
Ekwador — La Perla
Process
Anaerobic - Myta
Variety
Typica
Producer
Pablo Ponce
Cacalotepec, Mexico 227g
USA|Duck Rabbit Coffee

$22.50 · 227g · $9.91/100g

Details

Origin
Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica
Producer
Santo Domingo
San Martin, Guatemala
USA|George Howell Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Details

Origin
Guatemala, Chimaltenango
Process
Washed
Variety
Bourbon, Typica
Producer
Asorguate Farmer’s Association