BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Decaf Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Decaf process.

222 in stock135 roasters27.7/mo avg

Process

Decaf

222 coffees

Price / 100g

$5.67 – $12.27

median $7.52 · 221 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Brazil

Top varieties

Caturra, Castillo, Typica

Just arrived

Last updated 2026-09-29

185 Decaf process coffees — page 4 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Granja Paraiso 92 Decaf Espresso
Canada|Monogram Coffee

$21.88 · 300g · $8.00/100g

3 sizes
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 907g — $67.41 ($7.43/100g)
  • 2267g — $166.60 ($7.35/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf
Variety
Colombia
Decaf EA Ethiopia
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.50 · 113g · $19.91/100g

5 sizes
  • 113g — $115.00 ($101.77/100g)
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 624g — $160.00 ($25.64/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
EA Sugarcane Decaffeinated
Variety
Landrace
El Paraiso Decaf
Canada|Hatch Crafted Coffee

$24.71 · 200g · $12.35/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Anaerobic Washed EA Decaf
Variety
Castillo
Producer
Daniel Bermudez
Big Nothing Decaffeinated Espresso | Colombia
Ireland|Calendar Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila
Process
Fully Washed & E.A Sugar Cane Sugar Decaffeination
Variety
Caturra, Castillo & Colombia
Producer
Community Blend
Colombia Galeras Decaf
Italy|Ditta Artigianale

$17.00 · 250g · $6.80/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Decaf
Variety
Caturra
Hunky Dory Decaf
USA|Sightglass Coffee

$23.50 · 340g · $6.91/100g

3 sizes
  • 340g — $23.50 ($6.91/100g)
  • 907g — $59.50 ($6.56/100g)
  • 2267g — $141.00 ($6.22/100g)

Details

Origin
Seasonally Varying
Process
Washed / Swiss Water Process
Variety
Blended
Microdose Half-Caf
USA|Sightglass Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Seasonally Varying
Process
Washed & Mountain Water Process
Variety
Blended
Los Nogales Decaf
USA|BlendIn Coffee Club

$28.50 · 284g · $10.04/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Mucilage EA Decaf
Variety
Caturra
Ethica Decaf
Canada|Ethica Roasters

$16.24 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1000g — $48.00 ($4.80/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA Sugarcane
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Decaf Helvetia
USA|Little Wolf

$17.00 · 226g · $7.52/100g

3 sizes
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 907g — $52.00 ($5.73/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Colombia - Antioquia
Process
Washed, E.A. Decaffeination
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Twilight Decaf
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Sugar cane decaf, done in Bremen Germany
Variety
Heirloom
Decaf
USA|Modcup Coffee
In StockBlend

$22.50 · 250g · $9.00/100g

3 sizes
  • 250g — $22.50 ($9.00/100g)
  • 1000g — $67.50 ($6.75/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Mogiana Region, São Paulo & Minas Gerais, Brazil
Process
Swiss Water Process – 99.9% Caffeine-Free
Variety
Brazilian Field Blend
COLOMBIA Decaf – Omni Roast – Filter & – Espresso
Germany|Five Elephant

$7.19 · 100g · $7.19/100g

3 sizes
  • 100g — $7.19 ($7.19/100g)
  • 250g — $17.97 ($7.19/100g)
  • 1000g — $65.82 ($6.59/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Ethyl Acetate decaffeinated
Producer
Various smallholder farmers
Colombia - El Placer | Red Fruit Co-Fermented EA Decaf
Canada|Rogue Wave Coffee

$23.00 · 250g · $9.20/100g

3 sizes
  • 40g — $7.00 ($17.50/100g)
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $78.00 ($7.80/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Red Fruit Co-Fermented EA Decaf
Producer
El Placer
Decaf Blend
USA|Goodboybob

$21.00 · 340g · $6.18/100g

Details

Origin
Various
Process
Sugarcane EA Decaf
Producer
Various
Organic Night Owl Half-Caff
USA|Red Rooster Coffee

$21.75 · 340g · $6.40/100g

Details

Origin
San Ignacio, Peru / Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Swiss Water Washed
Producer
Las Damas de San Ignacio / Sol Y Cafe FTO Cooperative
Decaf Colombia Huila
USA|Perc Coffee

$11.50 · 113g · $10.18/100g

4 sizes
  • 113g — $11.50 ($10.18/100g)
  • 368g — $23.00 ($6.25/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
EA Sugarcane
Variety
Castillo, Caturra
Decaf
USA|Elixr Coffee
In StockColombia

$18.00 · 340g · $5.29/100g

2 sizes
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Swiss Water Process
Organic Colombia Huila Excelso EP
USA|Klatch Coffee

$21.95 · 310g · $7.08/100g

3 sizes
  • 310g — $21.95 ($7.08/100g)
  • 907g — $52.95 ($5.84/100g)
  • 2267g — $112.95 ($4.98/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Mountain Water Process
Half-Caf Brazil
USA|Talking Crow Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $61.00 ($6.73/100g)
  • 2267g — $153.00 ($6.75/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural and Swiss Water Process
Decaf Ethiopia Abdo Aba Mecha
USA|Wonderstate Coffee

$25.00 · 250g · $10.00/100g

4 sizes
  • 100g — $13.75 ($13.75/100g)
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 680g — $58.00 ($8.53/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed + Natural, EA Decaf
SWEET (Decaf)
USA|Dayglow Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

Details

Origin
Cauca
Process
EA Sugarcane
Variety
Field Blend
Decaf Nicaragua Jinotega Micro Lot
USA|Talking Crow Coffee Roasters

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 340g — $48.00 ($14.12/100g)
  • 907g — $96.00 ($10.58/100g)
  • 2267g — $240.00 ($10.59/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural, Carbonic maceration with a fermentation time of 5-10 days. Decaffeinated by Swiss Water process.
Skeleton Key Decaf
USA|Huckleberry Roasters

$22.25 · 340g · $6.54/100g

3 sizes
  • 340g — $22.25 ($6.54/100g)
  • 907g — $48.50 ($5.35/100g)
  • 2267g — $116.25 ($5.13/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Sugarcane Decaf
Decaf Omni
Switzerland|MAME
In StockBrazil

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Decaf Process Swiss Water
Producer
Comercio
【DECAF】ETHIOPIA / SIDAMO G-2 Mountain Water
Japan|ONIBUS COFFEE

$11.00 · 100g · $11.00/100g

4 sizes
  • 100g — $11.00 ($11.00/100g)
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 500g — $38.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Process
Washed / Mountain Water
Variety
Arabica
Sugarcane Decaf
USA|Black & White

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
GUJI, ETHIOPIA
Process
Natural, then EA Decaffeination
Sun Lamp Decaf
USA|Tandem Coffee Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

6 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Process
Fully Washed and EA Decaffeination Process
Decaf Espresso
USA|Klatch Coffee

$22.95 · 310g · $7.40/100g

3 sizes
  • 310g — $22.95 ($7.40/100g)
  • 907g — $55.95 ($6.17/100g)
  • 2267g — $115.95 ($5.11/100g)

Details

Process
Swiss Water
Decaf House Blend
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 310g · $6.44/100g

3 sizes
  • 310g — $19.95 ($6.44/100g)
  • 907g — $51.95 ($5.73/100g)
  • 2267g — $112.95 ($4.98/100g)

Details

Process
Swiss Water
Decaf Sleeping Goat
USA|Klatch Coffee

$22.95 · 310g · $7.40/100g

3 sizes
  • 310g — $22.95 ($7.40/100g)
  • 907g — $55.95 ($6.17/100g)
  • 2267g — $115.95 ($5.11/100g)

Details

Process
Swiss Water
Organic Decaf Espresso
USA|Klatch Coffee

$24.95 · 310g · $8.05/100g

3 sizes
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)
  • 907g — $59.95 ($6.61/100g)
  • 2267g — $129.95 ($5.73/100g)

Details

Process
Swiss Water
Decaf
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$13.34 · 250g · $5.33/100g

3 sizes
  • 250g — $13.34 ($5.33/100g)
  • 500g — $24.80 ($4.96/100g)
  • 1000g — $45.32 ($4.53/100g)

Details

Origin
India
Process
Decaffinated
Semi descafeinado - Siesta Half Caff
Spain|Hola Coffee

$16.50 · 250g · $6.60/100g

3 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
  • 3000g — $177.50 ($5.92/100g)

Details

Origin
50% Colombia, Caldas; 50% Colombia, Palestina
Process
50% descafeinado sugarcane; 50% lavado
Variety
Caturra, Tabi, Colombia, Castillo
Popayan Decaf
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
EA Decaf Process
Variety
Caturra and Castilo
Producer
75 growers