BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Decaf Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Decaf process.

222 in stock135 roasters27.7/mo avg

Process

Decaf

222 coffees

Price / 100g

$5.67 – $12.27

median $7.52 · 221 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Brazil

Top varieties

Caturra, Castillo, Typica

Just arrived

Last updated 2026-09-29

185 Decaf process coffees — page 1 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru
Process
Washed, Swiss Water Decaffeinated
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor
Producer
Cooperativa Agrícola de Servicios Múltiples Norandino
Suke Quto Decaf
South Africa|Origin Roasting
In StockEthiopiaUncommon

$35.08 · 250g · $14.03/100g

2 sizes
  • 250g — $35.08 ($14.03/100g)
  • 1000g — $123.23 ($12.32/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Odo Shakisso District
Process
Swiss water decaf, Natural
Variety
Kurume, Welicho, Ethiopian Heirloom
Producer
Tesfaye Bekele
Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia
USA|Moonwake

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)
  • 2200g — $135.00 ($6.14/100g)

Details

Origin
Bucaramanga, Armenia, Pereira, Medellín, Bogotá, Popayán, and Neiva, Colombia
Process
Swiss Water Process Washed Decaf
Variety
Caturra, Castillo, Cenicafe 1, Colombia
Producer
Smallholder Farmers, Racafe
Decaf Colombia Huila Fortune
USA|Resident Coffee Roasters

$21.00 · 283g · $7.42/100g

3 sizes
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila
Process
Washed & Swiss Water
Variety
Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Wush Wush Hush Hush - Low Caff Blend
Australia|Single O

$22.00 · 250g · $8.80/100g

3 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 250g — $35.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

Details

Origin
Caldono, Cauca
Process
Sugarcane decaf & Natural
Variety
Wush Wush, Castillo, Colombia
Producer
Paola & Carlos Trujillo & Descafecol
Abdo Aba Mecha EA Decaf Education Lot
USA|Passenger

$22.25 · 250g · $8.90/100g

Details

Origin
Jimma Zone, Ethiopia
Process
Ethyl Acetate Decaffeination
Variety
JARC 74110
Producer
Abdo Aba Mecha
Colombia Espresso DECAF
Poland|HAYB

$9.56 · 1000g · $0.96/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca, Popayan
Process
Sugarcane (Decaf)
Variety
Castillo, Catimor, Typica, Caturra
Golden Hour | Colombian Decaf
New Zealand|Slow Coffee

$22.00 · 200g · $11.00/100g

2 sizes
  • 200g — $22.00 ($11.00/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)

Details

Origin
Belén de Umbría, Risaralda
Process
Sugar Cane Decaf (EA)
Variety
Caturra
Producer
Selected regional producers
El Dragón Sugarcane Decaf
Switzerland|Rose Coffee

$20.44 · 200g · $10.22/100g

2 sizes
  • 200g — $20.44 ($10.22/100g)
  • 1000g — $72.13 ($7.21/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Ethyl Acetate (Sugarcane)
Variety
Caturra, Pink Bourbon, Castillo, Colombia
Producer
25 smallholder producers
Decaf
USA|East Pole Coffee Co.

$18.50 · 340g · $5.44/100g

3 sizes
  • 340g — $18.50 ($5.44/100g)
  • 907g — $35.00 ($3.86/100g)
  • 2267g — $77.00 ($3.40/100g)

Details

Origin
Popayan, Colombia
Process
Sugarcane
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Popayan Reserve Co-Op
Organic Decaf
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Swiss Water Process
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
Valle Del Cauca, Colombian Decaf Coffee
USA|Superthing

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Colombia, Valle del Cauca
Process
Sugarcane Decaf
Variety
Castillo, Caturra
Producer
Various Small Farms
Decaf Colombia - Sugarcane
Spain|Nubra Coffee Roasters

$21.62 · 200g · $10.81/100g

2 sizes
  • 200g — $21.62 ($10.81/100g)
  • 1000g — $79.65 ($7.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugarcane Decaf
Variety
Caturra, castillo y colombia
DECAF Colombia
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf process
Variety
Colombia, Caturra, Castillo, Typica
Producer
Community lottery
Decaf Colombia - Inzà
Norway|Solberg & Hansen

$15.46 · 250g · $6.18/100g

Details

Origin
Colombia, Inzà, Cauca
Process
Natural EA decaffeinated
Variety
Caturra, colombia, castillo
Producer
Several smallholder farmers
Swiss Water (Ethiopia Decaf)
Canada|De Mello Coffee

$16.24 · 227g · $7.15/100g

2 sizes
  • 227g — $16.24 ($7.15/100g)
  • 2267g — $155.30 ($6.85/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Oromia, Guji Zone, Sidamo
Process
Swiss Water Process Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Small Holders
Decaf Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockCosta Rica

$21.99 · 300g · $7.33/100g

Details

Origin
Tarrazu, Costa Rica
Process
EA Decaf
Variety
Catuai
Producer
Don Oscar
Decaf Fortune
USA|Carrier Roasting Co

$22.75 · 340g · $6.69/100g

3 sizes
  • 340g — $22.75 ($6.69/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $123.25 ($5.44/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, V. Colombia
Producer
Multiple smallholding farmers
Decaf Colombia Nariño Sareni - Light Roast
USA|Paradise Coffee Roasters

$29.00 · 340g · $8.53/100g

3 sizes
  • 340g — $29.00 ($8.53/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $180.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Washed • EA Sugarcane Decaffeination
Producer
Smallholder Farmers
Popayán Decaf
Netherlands|Keen Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $52.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $93.30 ($9.33/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Ethyl Acetate Decaffeination
Variety
Castillo, Catura
Producer
65 farmers
Decaffeinated - La Serrania Washed
UK|Special Guests Coffee

$14.59 · 100g · $14.59/100g

Details

Origin
Colombia
Process
E.A. Sugarcane Washed
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Colombia - Candy Blast Decaf - Honey + Watermelon - Swiss Water Decaf
USA|Presta Coffee

$28.00 · 227g · $12.33/100g

Details

Origin
Huila - Tolima - Caldas
Process
Honey + Watermelon | Swiss Water Decaf
Variety
Caturra + Colombia
Producer
Processed at El Vergel Estate
DECAF Ethiopia Guji Uraga Siko Natural
South Korea|Momos Coffee

$14.00 · 200g · $7.00/100g

3 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $27.00 ($5.40/100g)
  • 1000g — $50.00 ($5.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji Uraga Siko
Process
Natural Swiss Water Decafed
Variety
Dega, Kurume
Producer
Alemayehu Sali
Lima Decaf
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$23.00 · 283g · $8.13/100g

3 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $128.80 ($5.68/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Mountain Water Decaf
Variety
Caturra, Typica, Bourbon, Catimor
Neon Sorbet
Canada|September
In StockColombia

$25.00 · 200g · $12.50/100g

Details

Origin
Colombia, Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Inoculation process with sugarcane decaffeination.
Variety
Pink Bourbon
Producer
Wilton Benitez
Colombia Sugarcane Decaf
UAE|Julith Coffee

$19.06 · 250g · $7.62/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Decaffeinated
Variety
Castillo
Producer
Smallholder Farms
Decaf Colombia - Sugarcane EA Washed
USA|Noble Coyote

$8.00 · 113g · $7.08/100g

3 sizes
  • 113g — $8.00 ($7.05/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 2268g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Valle Del Cauca
Process
Washed Sugarcane EA
Variety
Caturra, Castillo
Popayan Reserve, Colombia (Decaf)
UK|Obadiah Coffee Roasters

$18.25 · 250g · $7.30/100g

3 sizes
  • 250g — $18.26 ($7.30/100g)
  • 500g — $36.51 ($7.30/100g)
  • 1000g — $60.51 ($6.05/100g)

Details

Origin
Popaya
Process
EA Decaf
Variety
Castillo, Variedad
Producer
Popayan regional smallholders
Popayán Decaf
Germany|Rozali Coffee

$6.00 · 50g · $12.00/100g

3 sizes
  • 50g — $6.00 ($12.00/100g)
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA Sugar Cane
Variety
Castillo, Variedad Colombia
Producer
Smallholder producers of Popáyan
Daniel Bermudez / Colombia / EA Decaf / Castillo
Germany|Ordinary Coffee Roasters

$25.03 · 200g · $12.52/100g

Details

Origin
Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Castillo
Producer
Daniel Bermudez
Omni / Colombia Los Nogales Typica EA Decaf
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$21.42 · 120g · $17.85/100g

3 sizes
  • 120g — $21.42 ($17.85/100g)
  • 200g — $41.81 ($20.91/100g)
  • 500g — $101.72 ($20.34/100g)

Details

Origin
Los Nogales, Colombia
Process
EA Decaf A. Washed
Variety
Typica
Colombia Night Owl - Decaf
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$26.09 · 200g · $13.05/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural Experimental + Sugar Cane Decaffeination
Variety
Red Bourbon
Producer
Wilton Benitez
DECAF - LIFE AFTER DEATH  - Brazil
UK|Dark Arts Coffee

$8.00 · 100g · $8.00/100g

3 sizes
  • 100g — $8.00 ($8.00/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $50.00 ($5.00/100g)

Details

Origin
Brazil, Minas Gerais - DECAF
Process
Natural, DECAF
Variety
Catuai, Mundo Novo
DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Germany|Man versus Machine

$16.95 · 250g · $6.78/100g

2 sizes
  • 250g — $16.95 ($6.78/100g)
  • 1000g — $56.78 ($5.68/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural Decaffeination
Variety
Castillo, Caturra
El Vergel Decaf, Colombia
Spain|Atmans Coffee

$20.48 · 250g · $8.19/100g

3 sizes
  • 250g — $20.48 ($8.19/100g)
  • 500g — $146.78 ($29.36/100g)
  • 1000g — $73.96 ($7.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA SugarCane Decaf, Natural
Variety
Caturra Rojo y Amarillo
Producer
Familia Bayter
Sheka decaf
Netherlands|Shokunin Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

Details

Origin
Sheka, Jimma, Oromia, Ethiopia
Process
fully washed, sugar cane decaf
Variety
Heirloom
DECAFF Colombia
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf Process
Variety
Colombia, Caturra, Castillo, Typica
Cauca Decaf - Colombia
USA|Vesta Coffee Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

2 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA (Ethyl Acetate) Decaffeination
Variety
Castillo & Colombia
Decaf Colombia - Inzà Espresso
Norway|Solberg & Hansen

$15.46 · 250g · $6.18/100g

Details

Origin
Colombia, Inzà, Cauca
Process
Natural EA decaffeinated
Variety
Caturra, colombia, castillo
Producer
Several smallholder farmers
Decaf Specialty Coffee - Rosso Coffee Roasters
Canada|Rosso Coffee Roasters

$18.32 · 340g · $4.88/100g

3 sizes
  • 340g — $16.59 ($4.88/100g)
  • 907g — $39.53 ($4.36/100g)
  • 2267g — $88.55 ($3.90/100g)

Details

Origin
Rio Negro & Iquira, Huila 1700 masl
Process
Washed, EA Decaf
Variety
Tabi, Castillo, Caturra
Producer
Town of Tesalia and Teruel
MEXICO DECAF
Japan|LiLo Coffee Roasters

$4.78 · 50g · $9.56/100g

4 sizes
  • 50g — $4.78 ($9.56/100g)
  • 100g — $7.65 ($7.65/100g)
  • 200g — $14.02 ($7.01/100g)
  • 300g — $21.04 ($7.01/100g)

Details

Origin
Mexico - Chiapas Angel Albino Corzo
Process
Mountain water
Variety
Arabica
Producer
El Triunfo environmental preservation group
EL CARMEN DECAF
UK|Fortitude
In StockColombia

$13.93 · 250g · $5.57/100g

2 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed Sugarcane Decaffeination
Variety
Castillo, Caturra, Pink Bourbon & Pacamara
Producer
A mix of producers from the region
Decaf
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Riosucio, Caldas, Colombia
Process
Washed, EA 'Sugar Cane' Decaffeination
Variety
Colombia, Caturra, Castillo
1kg Decaf Subscription
Australia|Patricia Coffee Brewers

$69.54 · 1000g · $6.95/100g

Details

Origin
Inzá, Cauca, Colombia
Process
EA Decaffeinated, washed
Variety
Caturra and Colombia
Producer
14 smallholders around San Antonio
VINxO DECAF: Guatemala Washed Decaf
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
  • 2000g — $109.00 ($5.45/100g)

Details

Origin
San Juan Sacatépequez
Process
Washed Decaf SWP
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra
Producer
Finca Quequezques
NIGHTCAP Decaf
UK|PLOT Roasting

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
El Vergel, Piedra Grande, Tolima, Colombia
Process
Washed, Ethyl Acetate Decaffeinated
Variety
Caturra
Producer
Shady and Elias Bayter
El Paraíso Lychee Peach Decaf
USA|JBC Coffee Roasters

$27.00 · 227g · $11.89/100g

Details

Origin
Piendamó. Cauca. Colombia
Process
Ethyl Acetate (Sugar Cane) Decaffeination. Washed. 36-hour Anaerobic Fermentation. Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Alex & Diego Bermúdez | Finca El Paraíso
DECAF Ethiopia Aba Mecha
USA|Four Letter Word Coffee

$25.00 · 283g · $8.83/100g

2 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Jimma
Process
Washed/EA Decaf*
Variety
74110 / 74112
Producer
Abdo Aba Mecha
*DECAF* Banana Bread (Elias & Shady Bayter) - Colombia
Canada|94 Celcius

$17.99 · 300g · $6.00/100g

3 sizes
  • 300g — $17.99 ($6.00/100g)
  • 907g — $47.29 ($5.22/100g)
  • 2253g — $98.12 ($4.36/100g)

Details

Origin
Tolima
Process
Sugar cane washed (Decaffeinated)
Variety
Yellow and Red Caturra
Producer
Elias and Shady Bayter
Repose Decaf
USA|Methodical Coffee

$30.80 · 340g · $9.06/100g

3 sizes
  • 340g — $30.80 ($9.06/100g)
  • 907g — $70.15 ($7.73/100g)
  • 2267g — $162.73 ($7.18/100g)

Details

Origin
Quindio and Huila, Colombia
Process
Experimental, EA, and Washed Decaf
Variety
Caturra, Pink Bourbon
Producer
Sebastian Ramirez and Finca Las Flores