BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Decaf Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Decaf process.

222 in stock135 roasters27.7/mo avg

Process

Decaf

222 coffees

Price / 100g

$5.67 – $12.27

median $7.52 · 221 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Brazil

Top varieties

Caturra, Castillo, Typica

Just arrived

Last updated 2026-09-29

185 Decaf process coffees — page 3 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Condor Decaf, Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$20.75 · 340g · $6.10/100g

3 sizes
  • 340g — $20.75 ($6.10/100g)
  • 907g — $41.50 ($4.58/100g)
  • 2267g — $103.75 ($4.58/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination
Variety
Red & Yellow Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter
DECAF - Kolumbien Espresso - Entkoffeiniert - 125g
Germany|Schön Kaffee

$7.85 · 125g · $6.28/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed (Sugar Cane E.A)
Variety
Castillo
Producer
Finca La Cristalina
Decaf - EA Sugarcane Process Colombia
USA|Moxie Coffee Co.

$18.00 · 226g · $7.96/100g

3 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugarcane EA Decaf
Variety
Caturra, Castillo & Colombia
Producer
Multiple Producers
Kolumbia Decaf sugarcane decaf
Poland|Runty Roaster

$16.91 · 250g · $6.76/100g

2 sizes
  • 250g — $16.91 ($6.76/100g)
  • 1000g — $49.44 ($4.94/100g)

Details

Origin
Kolumbia — Huila
Process
Sugar Cane Decaf
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Regionalny Decaf
DECAF Colombia El Nevado del Huila
USA|Vibrant Coffee Roasters

$10.10 · 113g · $8.94/100g

4 sizes
  • 113g — $10.10 ($8.91/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Huila
Process
Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
DECAF BALANCED
Germany|The Barn
In StockColombia

$15.82 · 250g · $12.65/100g

3 sizes
  • 250g — $31.63 ($12.65/100g)
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $60.99 ($6.10/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed Decaf
Variety
Castillo & Caturra
Producer
Huila Cooperative
Orange Sunset | Colombian Decaf
New Zealand|Slow Coffee

$20.00 · 200g · $10.00/100g

2 sizes
  • 200g — $20.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
Quindío
Process
Natural Decaf
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
DECAF -  Always Sleepy 5LB
Canada|Thom Bargen

$125.00 · 2268g · $3.97/100g

Details

Origin
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero
Process
Fully Washed, Sugarcane EA
Variety
Various
Quetzal, Mexico - Decaf Filter
UK|Machina Coffee

$20.56 · 250g · $8.22/100g

2 sizes
  • 250g — $20.56 ($8.22/100g)
  • 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed, Mountain Water Decaffeinated
Variety
Mixed
Producer
Capitán Luis A. Vidal cooperative & Majomut Organic organization
La Secreta Decaf
Finland|Frukt Coffee Roasters

$27.31 · 250g · $10.92/100g

2 sizes
  • 250g — $27.31 ($10.92/100g)
  • 1000g — $101.26 ($10.13/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
La Secreta
Pink Guava Moon - E.A. Decaf - Huila, Colombia
USA|Loveless Coffees

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 1000g — $55.00 ($5.50/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed, Ethyl Acetate / Sugarcane Decaf
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Santa Maria & Pitalito Community Lot
Peru, Negrisa Organic Decaf
UK|Kiss the Hippo Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)

Details

Origin
Negrisa Organic Decaf, Peru
Process
Washed, Mountain Water Process
Variety
Field Blend
Producer
Negrisa Family
Decaf
UK|Horsham Coffee Roaster

$11.94 · 250g · $4.77/100g

3 sizes
  • 250g — $11.94 ($4.77/100g)
  • 1000g — $41.12 ($4.11/100g)
  • 2500g — $102.79 ($4.11/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed & Mountain Water
Variety
Various
DECAF - Kolumbien Filterkaffee - Entkoffeiniert -125g
Germany|Schön Kaffee

$7.85 · 125g · $6.28/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed (Sugar Cane E.A)
Variety
Castillo
Producer
Finca La Cristalina
HALF CAFF HALF AMAZING: Brazil 50% Caffeine
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
50% Decaf SWP, 50% Natural
Variety
Blend
Producer
Latitudes Grand Cru
Colombia - Condor, Decaf
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

2 sizes
  • 250g — $17.70 ($7.08/100g)
  • 1000g — $44.93 ($4.49/100g)

Details

Origin
Piedra Grande, Tolima
Process
EA Sugarcane
Variety
Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter
Washed Decaf Divino Niño community lot from Huila, Colombia
Sweden|Standout Coffee

$5.00 · 50g · $10.00/100g

3 sizes
  • 50g — $5.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Suaza, Huila, Colombia
Process
Washed · EA Decaf
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Divino Niño cooperative (50+ farmers)
Palo Rosa Decaf, Colombia
USA|Mae Coffee Roasters

$22.50 · 283g · $7.95/100g

2 sizes
  • 283g — $22.50 ($7.95/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Ethyl Acetate Decaf (Washed EA Decaf)
Variety
Caturra
El Indio : House Decaf
UK|Zennor Coffee

$18.57 · 220g · $8.44/100g

2 sizes
  • 220g — $18.57 ($8.44/100g)
  • 1000g — $67.64 ($6.76/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural Sugar Cane Decaf
Variety
Caturra
Producer
175 smallholder farming families
Presidio Decaf
USA|Dune Coffee Roasters

$18.50 · 283g · $6.54/100g

3 sizes
  • 283g — $18.50 ($6.54/100g)
  • 907g — $54.46 ($6.00/100g)
  • 2267g — $125.80 ($5.55/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Ethyl acetate decaffeination
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Various smallholder producers
El Vergel Decaf
Netherlands|Manhattan
In StockColombia

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Tolima
Process
Natural + EA Sugarcane
Variety
Red and Yellow Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter
Decaf ASPROTimaná
USA|Coava Coffee Roasters

$24.00 · 300g · $8.00/100g

2 sizes
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $62.50 ($6.25/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed/ Sugarcane Decaffeination
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
ASPROTimaná Cooperative
Sunset Sipper - Decaf
Canada|Escape Coffee

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination
Variety
Caturra
Producer
El Placer, Sebastian Ramirez
Sunrise Espresso - Decaf
Canada|Escape Coffee

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination
Variety
Caturra
Producer
El Placer, Sebastian Ramirez
E.A. Decaf
Ireland|Bell Lane Coffee

$13.00 · 250g · $5.20/100g

14 sizes
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugarcane (E.A.)
Variety
Bourbon, Typica
Producer
Finca La Estrella
El Vergel Estate Decaf - Elias and Shady Bayter - Watermelon Infused Honey Process Caturra Colombia - Colombia
USA|Moonwake

$29.00 · 227g · $12.78/100g

2 sizes
  • 227g — $29.00 ($12.78/100g)
  • 1000g — $112.00 ($11.20/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Watermelon Infused Honey Process SWP Decaf
Variety
Caturra, Colombia
Producer
Elias and Shady Bayter, El Vergel Estate
Guatemala, Decaf, Dreams
Belgium|MOK

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $61.44 ($6.14/100g)

Details

Origin
Guatemala, Huehuetenango / Antigua
Process
Sugar Cane Decaf
Variety
Mixed varieties
Producer
Various producers
Villamaria Decaf
UK|Full Court Press

$16.58 · 200g · $8.29/100g

3 sizes
  • 200g — $16.58 ($8.29/100g)
  • 500g — $36.47 ($7.29/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural, (Sugarcane Processed Decaf)
Variety
Colombia, Castillo
Not Boring Decaf Box
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockColombia

$9.99 · 100g · $10.99/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Caturra/Colombia/Castillo
Unwind Decaf
USA|Methodical Coffee

$21.84 · 340g · $6.42/100g

3 sizes
  • 340g — $21.84 ($6.42/100g)
  • 907g — $50.47 ($5.56/100g)
  • 2267g — $115.67 ($5.10/100g)

Details

Origin
Jimma, Ethiopia
Process
Mountain Water
Variety
Castillo
Producer
Abdo Aba Mecha
Decaf
UK|Round Hill Roastery
In StockColombia

$16.58 · 250g · $6.63/100g

2 sizes
  • 250g — $16.58 ($6.63/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed / Sugarcane
Variety
Mixed
DECAF FUNKY
Germany|The Barn
In StockColombia

$18.66 · 250g · $14.93/100g

3 sizes
  • 250g — $37.32 ($14.93/100g)
  • 250g — $18.66 ($7.46/100g)
  • 1000g — $72.36 ($7.24/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Anaerobic Decaf
Variety
Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter
La Macarena Decaf, Colombia
Spain|Atmans Coffee

$14.79 · 100g · $14.79/100g

4 sizes
  • 100g — $14.79 ($14.79/100g)
  • 250g — $26.17 ($10.47/100g)
  • 500g — $50.06 ($10.01/100g)
  • 1000g — $96.71 ($9.67/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural ES Sugarcane Decaf
Variety
Red Bourbon
Producer
Wilton Benitez
De La Tierra Washed Decaf • Washed Decaf  • Castillo • Colombia
UK|Taith Coffee

$15.92 · 200g · $7.96/100g

2 sizes
  • 200g — $15.92 ($7.96/100g)
  • 1000g — $69.63 ($6.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed Decaf
Variety
Castillo
Producer
De La Tierra, El Placer
Starlight Decaf - Colombia
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $48.00 ($4.80/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Washed – Sugarcane EA Decaf
Variety
Castillo, Caturra
Colombia La Serrania Sugarcane Decaf Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($NaN/100g)
  • 1000g — $52.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA/Sugarcane Decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Colombia La Serrania Sugarcane Decaf Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($NaN/100g)
  • 1000g — $52.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA/Sugarcane Decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
DECAF - Colombia - Ombligon - Natural - Decaf
USA|Brandywine Coffee Roasters

$32.00 · 425g · $7.53/100g

Details

Origin
Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Ombligon
Thom Bargen Always Sleepy *Decaf
Canada|Revolver
In StockBlend

$15.18 · 320g · $4.74/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, E.A. Natural Decaf
Variety
Colombia / Typica / Castillo
El Vergel Condor Washed Decaf
Canada|Hatch Crafted Coffee

$18.35 · 300g · $6.12/100g

2 sizes
  • 300g — $18.35 ($6.12/100g)
  • 2000g — $105.89 ($5.29/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Washed EA Decaf
Variety
Red and Yellow Caturra
Producer
El Vergel
DECAF! COLOMBIA VALLE DE CAUCA EA DECAF
USA|Push x Pull

$24.00 · 283g · $8.48/100g

Details

Origin
Colombia
Process
EA sugarcane decaf
Variety
Caturra, castillo
Producer
Various smallholders
DecafHouse Decaf
Australia|St. Ali

$18.26 · 225g · $8.12/100g

3 sizes
  • 225g — $18.26 ($8.12/100g)
  • 500g — $33.01 ($6.60/100g)
  • 1000g — $56.19 ($5.62/100g)

Details

Origin
Latin America
Process
Swiss Water Process
Variety
Various Small Producers
DECAF - Sugar Cane Process
Australia|Almanac Coffee

$14.75 · 250g · $5.90/100g

3 sizes
  • 250g — $14.75 ($5.90/100g)
  • 500g — $29.50 ($5.90/100g)
  • 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

Details

Origin
QUINDIO
Process
SUGAR CANE DECAF
Variety
CASTILLO
Downtempo Decaf
Canada|FUNK Coffee

$16.94 · 250g · $5.36/100g

3 sizes
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 907g — $36.00 ($3.97/100g)
  • 2267g — $80.47 ($3.55/100g)

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Natural, Swiss Water Process
Producer
Ricardo Zelaya
Dulces Suenos Decaf
UK|Full Court Press

$16.58 · 200g · $8.29/100g

3 sizes
  • 200g — $16.58 ($8.29/100g)
  • 500g — $36.47 ($7.29/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
CO2 Decaf
Variety
Red Catuai
Decaf SWP | Natural Sidama
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $56.32 ($6.21/100g)
  • 2267g — $123.20 ($5.43/100g)

Details

Process
Mountain Water Decaf
Variety
Heirloom
COLOMBIA | Decaf - EA | Castillo & Caturra | Washed
USA|Proud Mary Coffee

$42.00 · 268g · $15.67/100g

4 sizes
  • 268g — $42.00 ($15.67/100g)
  • 268g — $21.00 ($7.84/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)
  • 2000g — $168.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Decaf
Variety
Castillo & Caturra
Producer
Decaf - EA
Decaf Colombia
USA|JBC Coffee Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Ethyl Acetate Decaf
Variety
Various
Producer
Smallholder Farmers
Colombia / Villamaria Sugarcane Decaf
UK|NewGround Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural Sugarcane
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Granja Paraiso 92 Decaf
Canada|Monogram Coffee

$21.88 · 300g · $8.00/100g

3 sizes
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 907g — $67.41 ($7.43/100g)
  • 2267g — $166.60 ($7.35/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf
Variety
Colombia