BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Decaf Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Decaf process.

222 in stock135 roasters27.7/mo avg

Process

Decaf

222 coffees

Price / 100g

$5.67 – $12.27

median $7.52 · 221 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Brazil

Top varieties

Caturra, Castillo, Typica

Just arrived

Last updated 2026-09-29

185 Decaf process coffees — page 2 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Colombia Zarza Pacamara E.A. Decaf Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$24.58 · 250g · $9.83/100g

2 sizes
  • 250g — $24.58 ($NaN/100g)
  • 1000g — $84.29 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
E.A. Sugarcane Decaffeination
Variety
Pacamara
Colombia Zarza Pacamara E.A. Decaf Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$24.58 · 250g · $9.83/100g

2 sizes
  • 250g — $24.58 ($NaN/100g)
  • 1000g — $84.29 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
E.A. Sugarcane Decaffeination
Variety
Pacamara
Sunset Decaf
USA|Methodical Coffee

$22.66 · 340g · $6.66/100g

3 sizes
  • 340g — $22.66 ($6.66/100g)
  • 907g — $51.50 ($5.68/100g)
  • 2267g — $123.60 ($5.45/100g)

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Washed Process, Decaffeination by Ethyl Acetate (EA)
Variety
Castillo, Caturra, Variedad Colombia
Producer
La Unión and Descafecol
Decaf Beans
UK|Colonna Coffee

$16.91 · 250g · $6.76/100g

2 sizes
  • 250g — $16.91 ($6.76/100g)
  • 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Fully washed; Sugarcane Decaffeinated
Variety
Red Bourbon, Jackson, Mibirizi, BM139
Producer
Smallholder farmers
Colombia Swiss Water Decaf Espresso
Australia|Code Black Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($NaN/100g)
  • 1000g — $52.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Swiss Water Process
Variety
Caturra and Typica
Decaf Colombia | Monkaaba
USA|ILSE

$24.00 · 250g · $9.60/100g

3 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.94/100g)
  • 2267g — $157.00 ($6.92/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugarcane washed
Variety
Field Blend
Producer
Monkaaba
Finca El Paraíso | Lychee Peach | Sugarcane EA Decaf | Colombia
USA|Frequent Coffee

$24.00 · 226g · $10.62/100g

Details

Origin
Timbío, Cauca, Colombia
Process
YN-09 Yeast Inoculation, Anaerobic Washed, Thermal Shock, Sugarcane EA Decaf
Variety
Castillo
Producer
Diego Samuel Bermudez and Family
Pink Bourbon Watermelon Decaf - La Cumparsita
Canada|Rabbit Hole Roasters

$23.30 · 200g · $11.65/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Semi-washed, co-fermented, natural sugarcane (EA) decaffeination process
Variety
Pink Bourbon
Producer
Sebastián Velásquez López & Eliana Gómez Correa
DECAF MEXICO ESMERALDA
USA|Andytown Coffee Roasters

$15.75 · 226g · $6.97/100g

2 sizes
  • 226g — $15.75 ($6.97/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
washed, EA natural decaffeination
Variety
bourbon, caturra, & catimor
Producer
Smallholder farmers in coffee-growing communities
Ravine Decaf
USA|Parlor Coffee

$21.00 · 226g · $9.29/100g

2 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 2267g — $147.00 ($6.48/100g)

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Washed, sugarcane E.A. decaffeination
Variety
Colombia, Caturra
Producer
Smallholder farmers
Minute Papillon DECAF
Canada|Traffic Coffee

$15.53 · 300g · $5.18/100g

3 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 907g — $45.88 ($5.06/100g)
  • 2267g — $84.71 ($3.73/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
washed, oxygen sugarcane decaf
Variety
Caturra & Typica
Producer
Grupo San Augustin Los Cauchos
Colombia IMH Risaralda Decaf
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Ethyl Acetate (sugar cane) decaffeination
Variety
Castillo, V. Colombia, Caturra
DECAF - Colombia Aponte
South Korea|Momos Coffee

$14.00 · 200g · $7.00/100g

3 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $30.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Colombia - Narino
Process
Sugarcane Process
Variety
Caturra
Producer
Various Producers
Organic DECAF Funky Chicken
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Mountain Water Washed
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2 / 200g
Japan|Style Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Washed Mountain water
Variety
Heirlomm
[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2   / ちょっとお得な500G
Japan|Style Coffee

$40.16 · 500g · $8.03/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Washed Mountain water
Variety
Heirlomm
DECAF - Kolumbien Espresso - Entkoffeiniert
Germany|Schön Kaffee

$14.68 · 250g · $5.87/100g

3 sizes
  • 250g — $14.68 ($5.87/100g)
  • 500g — $28.33 ($5.67/100g)
  • 1000g — $54.50 ($5.45/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed (Sugar Cane E.A)
Variety
Castillo
Producer
Finca La Cristalina
Zab coffee roaster - DECAFFEINATED - COLOMBIA
Canada|Speciality Coffee CA
In StockColombia

$19.00 · 300g · $6.33/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, EA Decaffeinated
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Several small producer
Ethiopia Bette Buna Washed Decaf
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed and EA Decaf
Variety
Enat Buna & 74412
Burundi Ubuntu Decaf
USA|Saint Frank Coffee

$23.00 · 283g · $8.13/100g

2 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 2267g — $129.00 ($5.69/100g)

Details

Origin
Kayanza Province Burundi, East Africa
Process
A combination of Fully Washed and Anaerobic Honey fermentation finished with the Swiss Water Decaffeination Process.
Variety
Bourbon
Producer
Contributing farmers on Gikungere Hill and Bumba Hill from a combined 770 families. Processed by the Long Miles Coffee Project.
Decaf Blend
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$9.00 · 113g · $7.96/100g

4 sizes
  • 113g — $9.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $43.00 ($4.74/100g)
  • 2267g — $96.00 ($4.23/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Fully Washed, Sugarcane process decaf
Variety
Mixed
Producer
Various
Decaf Rwanda Nyamasheke
USA|Perc Coffee

$16.50 · 113g · $14.60/100g

4 sizes
  • 113g — $16.50 ($14.60/100g)
  • 368g — $33.00 ($8.97/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Rwanda, Nyamasheke
Process
Swiss Water Decaf
Variety
Red Bourbon
Producer
Celestin Rumenerangabo
Kaffebønner Colombia La Serrania Dekaffeinert 250g
Norway|Kaffa

$23.98 · 250g · $9.59/100g

Details

Origin
Colombia, Pitalito
Process
Vasket og EA sugar cane dekaffinert
Variety
Caturra, Castillo, Pink Bourbon
Producer
La Serrania
SUGARCANE DECAF
USA|Peixoto
In StockColombia

$24.00 · 340g · $7.06/100g

Details

Origin
La Celia, Risaralda, Colombia
Process
Fully Washed/Sugarcane
Variety
Colombia
Producer
La Cristalina
Kaffebønner 1kg Colombia La Serrania Dekaffeinert
Norway|Kaffa

$66.69 · 1000g · $6.67/100g

Details

Origin
Colombia, Pitalito
Process
Vasket og EA sugar cane dekaffinert
Variety
Caturra, Castillo, Pink bourbon
Producer
La Serrania
DECAF Godfather Espresso (Box of 10)
Canada|Eight Ounce Coffee

$8.99 · 310g · $2.90/100g

Details

Origin
Various, Blend
Process
Decaf
Variety
Multiple varieties
Producer
Multiple producers
DECAF - Kolumbien Filterkaffee - Entkoffeiniert
Germany|Schön Kaffee

$14.68 · 250g · $5.87/100g

3 sizes
  • 250g — $14.68 ($5.87/100g)
  • 500g — $28.33 ($5.67/100g)
  • 1000g — $54.50 ($5.45/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed (Sugar Cane E.A)
Variety
Castillo
Producer
Finca La Cristalina
Brazil - Mantiqueira Collective #1 Decaf
UK|Scenery Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

3 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 500g — $43.77 ($8.75/100g)
  • 1000g — $80.91 ($8.09/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Traditional Natural / E.A Decaf
Variety
Mundo Novo, Catuai, Arara
Producer
Rafael Fagundes, Rosimeire Aparecida Guerra, Natália Moreira Brito
Colombia | EA Decaf
USA|Quills Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugarcane
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Las Flores - Jhoan Vergara - Anaerobic Thermal Shock Washed Decaf Pink Bourbon - Colombia
USA|Moonwake

$29.00 · 227g · $12.78/100g

3 sizes
  • 227g — $29.00 ($12.78/100g)
  • 1000g — $108.00 ($10.80/100g)
  • 2200g — $227.00 ($10.32/100g)

Details

Origin
Acevedo, Huila, Colombia
Process
Anaerobic Thermal Shock Washed Decaf
Variety
Pink Bourbon
Producer
Jhoan Vergara, Las Flores
Sie Przelewa Decaf
Poland|HAYB
In StockColombia

$10.51 · 250g · $4.21/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca, Popayan
Process
Washed + Sugar Cane (Decaf)
Variety
Castillo, Catimor Typica, Caturra
Decaf San Antonio, Colombia
Australia|Patricia Coffee Brewers

$18.26 · 200g · $9.13/100g

2 sizes
  • 200g — $18.26 ($9.13/100g)
  • 1000g — $69.54 ($6.95/100g)

Details

Origin
Inzá, Cauca, Colombia
Process
EA Decaffeinated, washed
Variety
Caturra and Colombia
Producer
14 smallholders around San Antonio
Decaf
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$12.64 · 250g · $5.06/100g

2 sizes
  • 250g — $12.64 ($5.06/100g)
  • 1000g — $40.49 ($4.05/100g)

Details

Origin
Colombia, Tolima
Process
Sugar Cane Decaffeination
Variety
Caturra
Producer
Finca El Vergel
Los Nogales Typica | Mucilage EA Decaf | Colombia
USA|Frequent Coffee

$25.00 · 226g · $11.06/100g

Details

Origin
Bruselas, Pitalito, Huila, Colombia
Process
Washed, mucilage EA decaffeinated
Variety
Typica
Producer
Finca Los Nogales
Huila Decaf
USA|Amaya Coffee
In StockColombia

$23.20 · 340g · $6.82/100g

3 sizes
  • 340g — $23.20 ($6.82/100g)
  • 907g — $51.20 ($5.64/100g)
  • 2267g — $117.00 ($5.16/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Sugar Cane Decaffeination
Variety
Tabi, Castillo, Caturra
Decaf
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$12.64 · 250g · $5.06/100g

2 sizes
  • 250g — $12.64 ($5.06/100g)
  • 1000g — $40.49 ($4.05/100g)

Details

Origin
Colombia, Tolima
Process
Sugar Cane Decaffeination
Variety
Caturra
Producer
Finca El Vergel
A.M.O.C. - DECAF Colombia — El Trebol
USA|Entropica Coffee
In StockColombiaPreorder

$27.00 · 240g · $11.25/100g

3 sizes
  • 240g — $27.00 ($11.25/100g)
  • 240g — $26.00 ($10.83/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)

Details

Origin
Santander, Colombia
Process
Washed, Sugarcane EA Decaffeinated
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Santander Women Association
Decaf
USA|Idle Hands Roasting
In StockColombia

$20.00 · 340g · $5.88/100g

2 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed; EA Decaf
Variety
Castillo
Boomer Blend - Half Caffeinated Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Central & South America
Process
EA (Ethyl Acetate) Natural Decaffeination
Variety
Castillo & Caturra
DECAF Atunkaa – Colombia
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Rio Sucio, Caldas, Colombia
Process
washed – sugar cane decaf
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Siruma Coffee Farms
DECAF Atunkaa – Colombia
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Rio Sucio, Caldas, Colombia
Process
washed – sugar cane decaf
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Siruma Coffee Farms
DECAF COCOA BOMB: Brazil Minas Gerais
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Minas Gerais
Process
Natural Decaf SWP
Variety
Mundo Novo, Catuai
Producer
Latitudes Grand Cru
DECAF -  Always Sleepy - 300g
Canada|Thom Bargen

$20.50 · 300g · $4.92/100g

Details

Origin
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero
Process
Fully Washed, Sugarcane EA
Variety
Various
Seasonal Decaf
UK|NewGround Coffee

$14.59 · 200g · $7.29/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed & Sugarcane Decaffeination
Variety
Castillo and Caturra
Los Nogales Caturra | Mucilage EA Decaf | Colombia
USA|Frequent Coffee

$25.00 · 226g · $11.06/100g

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
natural anaerobic washed, mucilage decaffeinated using mossto as the natural EA solvent
Variety
Caturra
Producer
Los Nogales
Colombia Popayan Decaf - Espresso
UK|Lucid Coffee Roasters

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf/Washed Process
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Small Holder Farmers
Decaf #2
Canada|Escape Coffee
In StockColombia

$28.24 · 200g · $13.41/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Ethyl acetate (EA) Decaffeination
Variety
Castillo
Producer
Diego & Alex Bermudez, El Paraíso
A.M.O.C. - CATURRA DECAF Colombia – Nogales
USA|Entropica Coffee
In StockColombiaPreorder

$28.00 · 100g · $28.00/100g

3 sizes
  • 100g — $28.00 ($28.00/100g)
  • 100g — $26.00 ($26.00/100g)
  • 1000g — $166.00 ($16.60/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Sort-Of-Washed Decaf
Variety
Caturra
Producer
Oscar Hernández
Santa Maria · Decaf
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 500g — $34.13 ($6.83/100g)

Details

Origin
Colombia · Hulia
Process
Sugar Cane Decaf
Variety
Colombia
Producer
Cuatro Vientos
A.M.O.C. - TYPICA DECAF Colombia – Nogales
USA|Entropica Coffee
In StockColombiaPreorder

$28.00 · 100g · $28.00/100g

3 sizes
  • 100g — $28.00 ($28.00/100g)
  • 100g — $26.00 ($26.00/100g)
  • 1000g — $166.00 ($16.60/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Sort-Of-Washed Decaf
Variety
Typica
Producer
Oscar Hernández